Yusuf CEYLAN

Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürü

1981 yılında Erzurum’da doğan Yusuf CEYLAN, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden 2005 yılında mezun olmuştur.
 

Mezuniyet sonrası Savunma Sanayiinde faaliyet yürüten çeşitli firmalarda farklı pozisyonlarda görevler üstlenmiştir. Daha sonra ise bugünkü adıyla Savunma Sanayii Başkanlığında Kalite, Test ve Sertifikasyon Uzmanı olarak hava ve kara araç projelerinde görev almıştır. 

 

Akkuyu Nükleer Santral Projesinin başladığı 2010 yılında o günkü adıyla Türkiye Atom Enerjisi Kurumunda göreve başlamış ve 2018 yılına kadar TAEK’te görev almıştır. 2018 yılında nükleer alanda düzenleme ve denetleme fonksiyonlarını yerine getirmek üzere kurulan NDK'da Denetim Dairesi Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Bu süreçte Nükleer Tesislerin ve Radyasyon tesislerinin denetimine yönelik gerekli alt yapısının ve mevzuatının oluşturulması süreçlerini yürütmüştür.

 

2021-2024 yılı arasında, Türkiye’nin nükleer alandaki İlk Teknik Destek Şirketi olan NÜTED AŞ’nin Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. 

 

03 Mayıs 2024 tarihinde Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürü olarak atanan CEYLAN, Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Güncelleme Tarihi: 10.05.2024