Gümüş

Dünya gümüş üretiminin büyük kısmı, 70'li yılların ortalarına kadar demir dışı metal konsantrelerinden elde edilmekteydi. Parlak ve beyaz bir metal olan gümüşün Sembolü Ag’ dir. (Latince' de argentum kelimesinden gelmektedir).

 

Gümüş, bakır ve altınla birlikte alaşım, özellikle de sülfür ve klorür olarak bulunur. Genellikle altın, kurşun ve çinko mineralleriyle bir arada görülür. Gümüş genel olarak; fotoğraf endüstrisi, elektronik parçalar, bozuk para üretimi, süs eşyası ve takılar, alaşımlar ve dişçilik endüstrisinde kullanılır. Ayrıca, yapay yağmur yağdırmak için yağmur bombası (gümüş iyodür), ayna sırları, pil ve tel yapımında kullanılmaktadır. Geçmiş zamanda elektriği iyi iletmesinden dolayı ve tel haline kolay getirilebildiği için elektrik teli olarak da kullanılmaktaydı. Bir gram gümüşten iki kilometre uzunluğunda ince tel çekilebilir fakat doğada nadir bulunması ve değerli bir element olmasından dolayı artık bu amaçla kullanılmamaktadır.

 

 

Dünyada, Peru ve Avustralya zengin gümüş madeni yataklarına sahiptir. Dünyada gümüş madeni üretiminde ilk sırada yer alan Meksika'yı sırasıyla Peru, Çin, Şili ve Rusya izlemektedir.

 

 

 

Global gümüş üretimi son yıllarında yerinde sayarak 27 bin ton civarındayken 2016 yıl sonundan bu yana %3 oranında yükseliş kaydeden gümüş, ülkemiz açısından önemli bir maden olarak görünmektedir.

 

 

Ülkemizde 1985'de temelleri atılıp 1987'de işletmeye alınan Eti Gümüş A.Ş.'nin tesisleri, Türkiye'nin tüvenan cevherden nihai ürün aşamasına kadar olan entegre prosese sahip ilk ve tek metal gümüş üreticisidir. Ülkemiz gümüş üretimi yıllar geçtikçe artmaya devam etmektedir.

 

 

Dünya pazarında gümüş fiyatları 2000'li yıllarda 10$/ons seviyelerinde iken günümüzde 17$/ons'a ulaşmıştır. Bu da göstermektedir ki, gümüş madenciliği ülke ekonomisi için önemli bir konumdadır.

 

 

Burada yer verilen bilgiler Bakanlığımız Web Sayfası kullanıcılarına bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup bağlayıcı bir resmi belge niteliği taşımamaktadır.