Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Kamuoyunu Bilgilendirme Metni

26.08.2021
  • Paylaş

Enerji kimlik belgesi asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.
 

Enerji kimlik belgesi faaliyetleri; 05/12/2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği ve 07/01/2021 tarihli ve 31357 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarının Eğitim ve Denetimlerine Dair Tebliğ kapsamında yürütülmektedir. 

 

Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin 26/A maddesi kapsamında yetkilendirilir.

 

Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı/Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü internet sayfasında https://beptr.csb.gov.tr/bep-web/OrganizasyonListesi.html adresinden ilan edilmektedir.

 

Enerji kimlik belgesi uzmanlarının ve enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşların denetimi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetçileri tarafından yapılır.

 

Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar Kamu Kurumu değildir. Bu kuruluşlarda çalışan kişiler de Kamu personeli değildir.

 

Bu itibarla kendilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının personeli olarak tanıtan kişilerin/şirketlerin enerji kimlik belgesi düzenlemek için vatandaşlarımızla irtibata geçtiğine yönelik tarafımıza şikayetler ulaşmakta olup herhangi bir Kamu Kurumunun böyle bir uygulaması bulunmamaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.