Haberler

5 Milyon Metreküp Doğal Gaz Üretiyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz’de bulunan Sakarya Gaz Sahası’nda günlük 5 milyon metreküp doğal gaz üretimine ulaştıklarını açıkladı. Yine Batı Karadeniz’de bulunan Göktepe-2 kuyusunda yeni rezerv bulmak için sondaja başladıklarını ifade eden Bakan Bayraktar, Temmuz ayı içinde sondajı tamamlayacaklarını ve Türk milletine bir müjde vermek istediklerini kaydetti.

24.05.2024
Çin ile Nükleer Santral Görüşmelerinde Sona Doğru

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Trakya’da yapımı planlanan nükleer enerji santraline yönelik Çin ile görüşmeler yürüttüklerini belirterek “Hükümetler arası anlaşmayı birkaç ay içinde sonuçlandırmak için çalışıyoruz.” dedi.

24.05.2024
Çin ile “Enerji Dönüşümü” Anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından iki hafta sonra Çin’de önemli temaslarda bulundu. 

21.05.2024
Gabar’da Gençlerle 19 Mayıs Coşkusu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Türkiye’nin petrol merkezi olan Gabar Dağı’nda petrol ve doğal gaz mühendisliği öğrencileriyle birlikte kutladı. 19 üniversite öğrencisiyle Gabar’da bir araya gelen Bakan Bayraktar, Şehit Esma Çevik Petrol Sahası’nda öğrencilerle incelemelerde bulundu.

19.05.2024
Nisan’da Güneş ve Rüzgar Kaynaklı Elektrik Üretimi Rekor Kırdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Nisan ayında güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin rekor kırdığını açıkladı.

17.05.2024
Kamu Binalarında 2030’a Kadar Yüzde 30 Tasarruf Sağlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamuda enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda çalışmalar yürütüyor. 2030 Enerji Verimliliği Stratejisi ve 2024 - 2030 2. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı bu sene başında hayata geçiren bakanlık, kamu binalarında 2030 yılına kadar yüzde 30 enerji tasarrufu hedefliyor. 

16.05.2024
Türkmen Gazına Azerbaycan Rotası

Türkiye ile Azerbaycan, Türkmenistan doğal gazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden transit olarak Türkiye’ye ulaştırılması konusunda anlaşmaya vardı. 

14.05.2024
ABD ile LNG Ticareti Ekonomik Bağları Güçlendirecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD programının ikinci gününde Amerikan Türk Konferansı’na katıldı. Konferansın öğlen bölümünde ana konuşmacı olarak kürsüye çıkan Bakan Bayraktar, Türk ve Amerikalı iş insanlarına seslendi. Türkiye'nin ABD ile olan LNG ticaretinin arttığına işaret eden Bayraktar, bu ticaretin iki ülke arasındaki ekonomik bağları güçlendireceğine inandığını ifade etti. 

10.05.2024
ABD’de Stratejik İmza

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, BOTAŞ ile ABD’li enerji şirketi ExxonMobil arasında Vaşington’da düzenlenen imza törenine katıldı.

09.05.2024
Bakan Bayraktar Cezayirli Mevkidaşı Arkab ile Görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Muhammed Arkab ile telefonda görüştü.

06.05.2024
Avrupa’ya Örnek Olacak Tesislere Sahibiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlayan tesislerimiz, Avrupa’ya örnek teşkil edecek nitelikte.” dedi.

05.05.2024
Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM’de kabul edildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TBMM’de kabul edilen Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

03.05.2024
Doğal Gaz Besleme Kapasitesi 170 Milyon Metreküpe Çıkacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde enerji emekçileriyle buluştu. BOTAŞ Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde işçilerin bayramını kutlayan Bakan Bayraktar, doğal gazda arz güvenliğiyle ilgili önemli mesajlar verdi. 

01.05.2024
6 Bin 600 Hektarlık Alan Rehabilite Edildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye genelinde rehabilite edilmiş maden sahalarıyla ilgili projenin sonuçlarını açıkladı. 

30.04.2024
Bakan Bayraktar, LNG Anlaşması İçin Exxon Mobil İle Görüşüldüğünü açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Financial Times'a verdiği röportajda enerji tedarikinde tek bir kaynağa bağlı kalmadan yeni bir tedarik portföyünü oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı. Bayraktar, ABD’nin enerji şirketi Exxon Mobil ile yaklaşık 1,1 milyar dolar tutarında 2,5 milyon ton LNG için görüşüldüğünü açıkladı. 

28.04.2024