Haberler

İspanya ile Enerji Dönüşümünde İş Birliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2053 yılında sera gazı emisyonlarını sıfırlama hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımları yoğunlaştıran Türkiye, uluslararası alanda da yeşil enerjiye geçiş sürecinde iş birliklerini arttırıyor.

13.06.2024
Aileler İçin İmkanlarımızı Seferber Edeceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan’ın İliç ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen heyelanda toprak altından çıkartılan son 5 madenci için düzenlenen törene katıldı. 10 milyon ton toprağın aktığı alanda 9 işçinin toprak altında kaldığını anımsatan Bakan Bayraktar, “Adeta iğneyle kuyu kazdık. Samanlıkta iğne arar gibi onları aradık. Ailelerin mağduriyet yaşamaması için devlet olarak tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.” dedi. 

10.06.2024
Önceliğimiz Düşük Maliyetli, Güvenilir ve Çevre Dostu Enerji

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türk ekonomisinin büyümesine ve sanayinin ihtiyaçlarına bağlı olarak enerji talebinin arttığını belirterek ilk önceliklerinin vatandaşlara düşük maliyetli, güvenilir ve çevre dostu enerji sağlamak olduğunu söyledi. 

07.06.2024
Özbekistan ile Enerji Dönüşümü Anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Özbekistan Enerji Bakanı Curabek Mirzamahmudov, enerji dönüşümünde iş birliğine ilişkin bir protokol imzaladı. İki ülke, enerji dönüşümü başta olmak üzere enerji alanındaki ilişkilerini geliştirecek. 

06.06.2024
Sinerji Yaratarak Kaynakları Daha Etkin Kullanabiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, enerji güvenliğini sağlamanın hiçbir ülkenin tek başına başarabileceği bir hedef olmadığını vurgulayarak “Birlikte çalışarak ve sinerji yaratarak kaynakları daha etkin kullanabilir ve sağlanacak faydanın daha yaygın bir şekilde paylaşılmasını sağlayabiliriz.” dedi.

04.06.2024
Azerbaycan ile Doğal Gaz Anlaşması

Türkiye ile Azerbaycan arasında doğal gaz tedariki noktasında yeni bir adım atıldı. Azerbaycan’dan gelen doğal gazın tedarikiyle ilgili anlaşmanın süresi uzatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Bakü temasları sırasında yaptığı açıklamada “BOTAŞ ile Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi arasında bu yıl sona erecek doğalgaz tedarik anlaşmasının 2030 sonuna kadar uzatılmasını da imza altına aldık." ifadelerini kullandı.

04.06.2024
Türkiye ile Azerbaycan Arasında Elektrikte İş Birliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 3. Türkiye-Azerbaycan Enerji Forum'unda iki ülkenin önemli bir anlaşma imzaladığını hatırlatarak “Teknik düzeyde çalışmalar devam ediyor. Enterkonnoksiyonlar vasıtasıyla elektriği Türkiye'ye ve Türkiye'den Avrupa'ya doğal gazda olduğu gibi götürmeyle alakalı birlikte projeler geliştiriyoruz.” dedi.

03.06.2024
AB Büyükelçilerine Doğal Gaz Mesajı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin büyükelçilerini bakanlıkta ağırladı. Görüşmede, Hazar bölgesindeki doğal gaz kaynaklarının Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması konusu gündeme geldi. Bakan Bayraktar, toplantıya katılan AB büyükelçilerine, özellikle Yunanistan ve Bulgaristan ile enterkonneksiyon kapasitesinin arttırılması ve bu alana uzun dönemli yatırım yapılması gerektiği mesajını verdi. 

31.05.2024
Türkiye, Yenilenebilir Enerji Kurulu Gücünde 11’nci Sıraya Yükseldi

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı, 2023 yılı istatistiklerini açıkladı. Türkiye, kurulu güç sıralamasında 11’inciliğe yükseldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Yenilenebilir enerjide dünya ilk 11’ine girdik, Avrupa’da 5’nciyiz. Yenilenebilir kaynaklarla ürettiğimiz elektrik ile hem ithalatı önlüyor hem de 2053 Net Sıfır Karbon hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.” dedi.

29.05.2024
Elektrik Sektöründe Sel Tatbikatı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Artvin’de bir transformatör merkezini su basması durumunda meydana gelebilecek sorunları ortaya koymak için sel ve taşkına hazırlık tatbikatı düzenledi. Bakanlık bünyesinde kurulan Acil Durum Kriz Yönetim Merkezi’nde kriz yönetimi gerçekleştirildi. Oluşan selin elektrik sektörüne etkileri ve alınacak önlemler masaya yatırıldı.

29.05.2024
5 Milyon Metreküp Doğal Gaz Üretiyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz’de bulunan Sakarya Gaz Sahası’nda günlük 5 milyon metreküp doğal gaz üretimine ulaştıklarını açıkladı. Yine Batı Karadeniz’de bulunan Göktepe-2 kuyusunda yeni rezerv bulmak için sondaja başladıklarını ifade eden Bakan Bayraktar, Temmuz ayı içinde sondajı tamamlayacaklarını ve Türk milletine bir müjde vermek istediklerini kaydetti.

24.05.2024
Çin ile Nükleer Santral Görüşmelerinde Sona Doğru

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Trakya’da yapımı planlanan nükleer enerji santraline yönelik Çin ile görüşmeler yürüttüklerini belirterek “Hükümetler arası anlaşmayı birkaç ay içinde sonuçlandırmak için çalışıyoruz.” dedi.

24.05.2024
Çin ile “Enerji Dönüşümü” Anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından iki hafta sonra Çin’de önemli temaslarda bulundu. 

21.05.2024
Gabar’da Gençlerle 19 Mayıs Coşkusu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Türkiye’nin petrol merkezi olan Gabar Dağı’nda petrol ve doğal gaz mühendisliği öğrencileriyle birlikte kutladı. 19 üniversite öğrencisiyle Gabar’da bir araya gelen Bakan Bayraktar, Şehit Esma Çevik Petrol Sahası’nda öğrencilerle incelemelerde bulundu.

19.05.2024
Nisan’da Güneş ve Rüzgar Kaynaklı Elektrik Üretimi Rekor Kırdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Nisan ayında güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretiminin rekor kırdığını açıkladı.

17.05.2024