Haberler

Nahçıvan’dan Türkiye’ye Elektrik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan ile doğal gaz ve petrol alanında çalışmalar yürüttüklerini hatırlatarak “Azerbaycan ile bizi biraz daha birbirimize bağlayacak diğer alan, elektrik alanı. Burada da özellikle Nahçıvan’dan Türkiye’ye elektrik ihracatı ve burada üretilecek elektriğin Türkiye piyasasına gelmesi konularını teknik düzeyde ele aldık. Bundan sonraki süreçte bunu daha da ileri götürmek istiyoruz.” dedi.

27.01.2024
Yenilenebilirde 7 Bin 500 Megavatlık Kapasite Tahsisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yenilenebilir enerji alanında belli dönemlerde kapasite tahsisi yaptıklarını hatırlatarak “Bugün itibarıyla özellikle sanayicilerimizin kendi tüketimleri için 7 bin 500 megavatlık yenilenebilir kapasiteyi ilan ediyoruz. Bu kapasiteyi önümüzdeki süreçte yenilenebilir kaynaklarla sanayicilerimiz kullanabilecekler.” dedi.

25.01.2024
2023 Yılında 2 Bin 845 Megavatlık İlave Yenilenebilir Kurulu Güç Artışı Gerçekleştirdik

Türkiye’nin elektrikte kurulu gücü, 2023 yılı sonu itibarıyla 106 bin 668 megavata yükseldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023’te 2 bin 845 megavatlık ilave yenilenebilir kurulu güç artışı gerçekleştirdiklerini belirterek “2023’te toplam kurulu güç artışının yüzde 99,5’ini yenilenebilir kaynaklardan sağladık.” dedi.

22.01.2024
Enerji ve Madencilik Sektörüne 181,7 Milyar Lira Kamu Yatırımı Yapacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Resmi Gazete’de yayımlanan 2024 Yatırım Programı’nı değerlendirerek “2024 yılında enerji ve madencilik sektörüne toplam 181,7 milyar lira kamu yatırımı yapacağız.” dedi.

17.01.2024
Petrol ve doğalgaz yatırımları için iş birliğine hazırız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Libya’da katıldığı Ekonomi ve Enerji Zirvesi’nde yaptığı açıklamada “Bir an önce petrol ve doğal gaz çıkarmamız, bunlara yatırım yapmamız lazım. Libya'nın bu konuda çok büyük bir potansiyeli var. Türkiye ve Libya'nın birçok alanda uzun süredir devam eden bir ilişkisi var. Bunu enerji alanlarına da genişletebileceğimizi biliyorum. Biz bu konuda birçok şirket ve ülke ile işbirliğine hazırız ve istekliyiz.” dedi.

13.01.2024
Libya’nın Deniz Sahalarında Aktif Olmak İstiyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Libya'yla yaptığımız deniz yetki alanı anlaşması kapsamında, Libya'nın deniz sahalarında aktif olmak istediğimizi ifade ettik.” dedi.

13.01.2024
Bu kış doğal gaza zam planlamıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, doğal gazda uzun zamandan beri vatandaşları desteklediklerini belirterek “İmkan, kabiliyetler, ve hazinenin durumu çerçevesinde vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Şu anda herhangi bir zam gözükmüyor doğal gazda. Bu kış, yine biz tasarruflu kullanalım doğal gazımızı ama bir zam planlamıyoruz.” dedi.

12.01.2024
Afrika, Batı ve Orta Asya başta olmak üzere tüm ülkelerle iş birliğine hazırız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Geleceğin Mineralleri Forumu’nda Eskişehir Beylikova’da bulunan rezerv ile ilgili uluslararası camiaya bir çağrı yaptı.

09.01.2024
2040’a kadar 46 milyar dolar enerji tasarrufu sağlayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Ülkemizin 2053 net sıfır iklim hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir enerji politikası oluşturmak, enerjide arz güvenliğini güçlendirmek ve dışa olan bağımlılığı azaltmak için yeni bir Enerji Verimliliği Hareketi başlatıyoruz.” dedi.

08.01.2024
93 yeni yerleşim yerini daha doğal gaz konforuyla tanıştırdık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023 yılında yapılan doğal gaz arzı çalışmalarına ilişkin verileri açıkladı. 2023 yılı sonu itibarıyla doğal gaz erişimi olan yerleşim yeri sayısını 836’ya çıkarttıklarını kaydeden Bakan Bayraktar, “Bir yandan Karadeniz’de keşfettiğimiz yerli gazımızı vatandaşlarımızın hizmetine sunarken diğer yandan son bir yılda 93 yeni yerleşim yerini daha doğal gaz konforuyla tanıştırdık. Doğal gaza erişebilen nüfus da 2022’ye oranla 1,1 milyon artarak 71,3 milyona ulaştı.” dedi.

05.01.2024
Bakan Bayraktar Şehit Aileleriyle Telefonda Görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Şırnak’ta bulunan Akçay 6’ncı Tugay Komutanlığı’nı ziyaret etti. Burada komandolarla birlikte karavanadan yemek yiyen Bakan Bayraktar, Gabar Dağı’ndaki petrol üretim sahalarına ismi verilen şehitler Esma Çevik ve Aybüke Yalçın’ın aileleriyle telefonda görüştü. Bayraktar, telefon görüşmelerinde şehitleri rahmetle anarken petrol üretim sahalarında Türkiye’nin kaderini değiştirecek işlere imza attıklarını söyledi.

02.01.2024
Şırnak, Türkiye’nin bir numaralı petrol şehri olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023’ün son günü Gabar Dağı’nda bulunan Şehit Esma Çevik Üretim İstasyonu’nda incelemelerde bulundu. Şırnak’ta ham petrol üretimini 30 bin varile çıkarttıklarını kaydeden Bakan Bayraktar, “3 ay içerisinde inşallah hedefimiz; Şırnak’ın, Türkiye'nin en büyük petrol üreten ili haline getirmek. Şırnak, 2024 yılı sonunda 100 bin varil üretim hedefine ulaştığımızda açık ara Türkiye'nin bir numaralı petrol şehri olacak.” dedi.

01.01.2024
21 bin enerji çalışanı kesintisiz enerji için sahada

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, vatandaşların enerji maliyetlerinden etkilenmemesi için desteklere devam ettiklerini ve bu konuda herhangi bir fiyat artışının da söz konusu olmadığını belirterek “Önümüzdeki yıl da elimizden gelen bütün gayreti gösterip vatandaşlarımızı artan enerji fiyatlarından korumaya devam edeceğiz.” dedi. Bakan Bayraktar, bugün Türkiye’nin 81 ilinde yaklaşık 21 bin enerji çalışanın, vatandaşa kesintisiz enerji ulaştırmak için gece gündüz faaliyet gösterdiğini açıkladı.

31.12.2023
Kışa hazırız, depolarımız yüzde 100 dolu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde yaptığı açıklamada bu kış doğal gazda arz güvenliği açısından herhangi bir sıkıntının öngörülmediğini vurgulayarak, “Bugün itibariyle bu depoda yüzde 100 doluluk oranına sahibiz. Dolayısıyla kışa son derece hazır giriyoruz. Burayı daha geliştirmek istiyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde yeni projemiz buradaki kapasiteyi 5.6 milyar metreküpe geliştirecek şekilde bir proje üzerinde çalışıyoruz.” dedi

30.12.2023
Sanayiye doğal gazda sıkıntı öngörülmüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sanayiye arz edilen doğal gazda geçen yılların aksine bir sıkıntı öngörmediklerini açıkladı.

28.12.2023