Haberler

Elektrik Sektöründe Kışa Hazırlık Tatbikatı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kars’ta elektrik iletim hatlarında meydana gelebilecek buz yükünün etkilerini gözlemlemek amacıyla kışa hazırlık tatbikatı düzenledi. Bakanlık bünyesinde kurulan Acil Durum Kriz Yönetim Merkezi’nde kriz yönetimi gerçekleştirilirken buz yükünün elektrik sektörüne etkileri ve alınacak önlemler ele alındı.

27.12.2023
NTE Üretebilen 5 Ülkeden Biri Olacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yüksek teknolojili ürünlerin stratejik ham maddesi olan nadir toprak elementlerinin (NTE) çıkartıldığı tesisi ziyaret etti. 

26.12.2023
Enerjide Dışa Bağımlılık Azaldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji talebinin artmaya devam ettiğini, bu bağlamda arz güvenliğinin büyük önem kazandığını belirterek “Geçmiş yıllarda yüzde 70’ler civarında olan dışa bağımlılık oranımız, yüzde 67,8’e düştü. Ulusal Enerji Planımız ile hedefimiz ülkemizi 2053 yılında dışa bağımlılıktan kurtararak net sıfır emisyonlu bir ülke haline getirmek.” dedi.

22.12.2023
Türkiye için ortaya koyduğumuz hedeflere sahip çıkın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mezunu olduğu İstanbul Tektik Üniversitesi’nde (İTÜ) geleceğin mühendisleriyle bir araya geldi. Gençlere Türkiye Yüzyılı’nın enerji politikaları alanındaki hedeflerini anlatan Bakan Bayraktar, “İTÜ'lü bir kardeşiniz olarak İTÜ'lü kardeşlerimden şunu istiyorum. Bu hedeflere inanın, bu hedeflere sahip çıkın.” mesajı verdi.

22.12.2023
Büyük ve Güçlü Türkiye için Yolumuz Enerjide Tam Bağımsızlıktan Geçiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Başkent Millet Bahçesi’nde gençlerle bir araya geldi. Millet Bahçesi içerisinde bulunan Altın Mekan Kütüphanesi’ndeki buluşmaya Ankaralı gençler yoğun ilgi gösterdi. Bakan Bayraktar, Karadeniz doğal gazından Gabar petrolüne ve nükleer enerjiye kadar pek çok konuda gençlerin sorularını yanıtladı.

21.12.2023
Macaristan ile Nükleer ve Doğal Gazda İş Birliği

Türkiye ile Macaristan arasında enerji alanındaki iş birliği derinleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan programında enerji başlığında biri nükleer diğeri doğal gaz olmak üzere iki ayrı mutabakat zaptı imzalandı. Macaristan temasları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, nükleer enerji alanında iki ülkenin bilgi ve deneyim paylaşımının artırılmasını hedeflediklerini açıklayarak yer altı doğal gaz depoları ile LNG terminalleri alanında iş birliğine gideceklerini söyledi. 

18.12.2023
Enerji İthalatındaki Ezberleri Bozacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığın bütçesini sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde petrol ve doğal gaz üretimini arttıracaklarını ifade eden Bakan Bayraktar, “Buradan elde edilen gelirleri de başta aile ve gençlerimiz olmak üzere aziz milletimizin tüm fertlerinin hizmetine sunacağız. Enerji ithalatındaki ezberleri bozacak ve inşallah dışa bağımlılığı ülkemizin gündeminden çıkaracağız.” dedi.

13.12.2023
Karakaya’ya Yerli ve Milli Türbin

Türkiye’nin en büyük ikinci hidroelektrik santrali olan Karakaya Barajı’nın 36 yıldır güç üreten türbinleri yenileniyor. 

08.12.2023
“Emisyonları 100 Milyon Ton Azaltmayı Hedefliyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2024-2030 yıllarını kapsayan İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında emisyonları 100 milyon ton azaltmayı hedeflediklerini söyledi. 

04.12.2023
Cezayir ile LNG Anlaşması 2027’ye Uzatıldı

Cezayir’den Türkiye’ye sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) teslimine dönük olarak imzalanan anlaşmanın süresi 2027 yılına uzatıldı. 

21.11.2023
Devletten Vatandaşa Enerji Desteği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2022 yılında vatandaşların elektrik ve doğal gaz tüketimlerinin 270 milyar lirasının devlet tarafından karşılandığını açıkladı. Karadeniz’deki doğal gaz keşfi sonrası günlük 4 milyon metreküp üretime ulaşıldığını söyleyen Bakan Bayraktar, “Bu üretim 1,5 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacını karşılamaktadır.” dedi.

17.11.2023
“Önce İnsan, Sonra Çevre, Sonra Katma Değerli Madencilik”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Maden Mücadelesi ile Türkiye’yi madenler alanında net ihracatçı konuma getirmeyi hedeflediklerini belirterek “Petrol ve doğal gazda olduğu gibi madenlerimizi de önce insan, sonra çevre sonra katma değerli madencilik anlayışı ile ekonomiye kazandıracağız.” dedi.

Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’nin kapanış toplantısı, Ankara’da yapıldı. Toplantıya Bakan Bayraktar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcileri katıldı. 

14.11.2023
"Konuşacağımız Tek Proje Gazze’nin Elektriği Olur"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İsrail ile Türkiye arasındaki enerji projelerine ilişkin olarak “Bu kadar büyük bir vahşetin yaşandığı ortamda herhangi bir projeden konuşmak, oradaki kardeşlerimize karşı saygısızlık olur. Bu saatten sonra konuşacağımız tek şey, Gazze’nin elektrik, su, gıda ihtiyacını nasıl giderebiliriz olur?” dedi.

08.11.2023
Türkiye’nin Rüzgar Potansiyeli 150 Bin MW

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye Rüzgar Enerjisi Potansiyeli Atlası’nın güncellendiğini açıklayarak “Güncellenen atlas verilerine göre; rüzgar potansiyelimizin mevcut teknoloji ve şartlarda yaklaşık 100 bin MW olduğunu, rüzgar türbini teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde ise 150 bin MW seviyelerine kadar çıkabileceğini öngörüyoruz.” dedi.

07.11.2023
Bakan Bayraktar, 2024’ü İşaret Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, enerji ve maden ticaretini de kapsayacak uluslararası ticaret platformunu İstanbul Finans Merkezi'nde kurabileceklerini belirterek, "Ortaklarımızla yoğun bir çalışmayla 2024'te oluşturabileceğimizi düşünüyorum." dedi.

01.11.2023