Haberler

Enerji Sektörü Acil Durum Tatbikatı Yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Muğla’da orman yangınlarının enerji sektörüne etkilerini gözlemlemek amacıyla bir tatbikat düzenledi. Bakanlık bünyesinde kurulan Acil Durum Kriz Yönetim Merkezi’nde kriz yönetimi gerçekleştirilirken orman yangınının sektöre etkilerini azaltacak aksiyonlar alındı.

31.10.2023
Türk ve Alman Şirketlerine Yatırım Daveti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu yıl beşincisi düzenlenen Türk-Alman Enerji Forumu'nda Türk ve Alman şirketlerini dönüşümün her alanında yatırıma ve iş birliğine davet etti.

27.10.2023
‘Emeğin Başkenti’nde Kura Heyecanı

Emeğin Başkenti Zonguldak, heyecanlı bir güne sahne oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 2 bin yeni maden işçisi alımı için ilk kura çekimi gerçekleştirildi. 

13.10.2023
"Hedefimiz doğal gazın, elektrik ve madenlerin olduğu ticaret merkezini gerçekleştirmek"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rusya ile enerjinin çok sayıda alanında işbirliğinin başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek, "Türkiye’de bizim hedefimiz esas itibarıyla hem doğal gazın hem elektriğin, madenlerin içerisinde olduğu daha büyük bir ticaret merkezini, özellikle İstanbul Finans Merkezi’ni gerçekleştirmek. Bu kapsamda çalışmalarımıza devam ediyoruz." dedi.

12.10.2023
Bakan Bayraktar Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası’na katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası kapsamında gerçekleştirilen "Teknolojik egemenlik ve düşük karbon enerjisi: Geleceğe bakmak" başlıklı oturumda konuştu.

11.10.2023
Bakan Bayraktar NTV’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk reaktörünün devreye alınmasına ilişkin, "Önümüzdeki yıl inşallah Cumhuriyetimizin 101'inci yılı, '29 Ekim 2024' diye bir tarih hedefimiz var." dedi.

 

05.10.2023
Bakan Bayraktar, BAE'li yetkililerle görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Abu Dabi ziyaretinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet yetkilileriyle enerji anlaşmalarına yönelik temaslarda bulunduğunu belirtti.

03.10.2023
“Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı hafta içinde faaliyete geçecek”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı'nı bu hafta içinde faaliyete geçireceklerini bildirdi.

02.10.2023
Bakan Bayraktar Azerbaycan-Türkiye 3. Enerji Forumu’na Katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan ile Türkiye arasında elektrik enerjisi ithalat ve ihracat altyapısının oluşturulmasını amaçlayan Türkiye-Azerbaycan Enterkonneksiyonu Projesi kapsamındaki faaliyetlerin, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ile AzerEnerji tarafından bugün imzalanacak yol haritasıyla hayata geçirileceğini bildirdi.

29.09.2023
“Yeni dönem enerji stratejimiz içinde nükleer enerji önemli bir yer tutuyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rolls-Royce Group ile nükleer enerji alanında küçük modüler reaktörlere (SMR) ilişkin işbirliği konusunu görüştüklerini bildirdi.

27.09.2023
Bakan Bayraktar, Akkuyu NGS inşaat sahasında incelemede bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşat sahasını ziyaret etti.

26.09.2023
Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın temelini attı.

25.09.2023
Bakan Bayraktar, UAEA 67. Genel Kurulu'na video mesaj gönderdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, nükleer enerjinin 2053'e kadar karbon nötr hedefine ulaşmada hayati rol oynayacağını belirterek, "Türkiye, Ulusal Enerji Planı çerçevesinde 2035'e kadar enerji portföyüne 7,2 gigavat, 2050 sonuna kadar 20 gigavattan fazla nükleer enerji kapasitesi eklemeyi planlıyor." ifadesini kullandı.

25.09.2023
“Türkiye'nin nükleer enerjide önceliği daha fazla teknoloji transferi ve yerlileştirme”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rusya, Çin ve Güney Kore ile yürütülen nükleer santral görüşmelerine ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeline ilişkin açıklamalarda bulundu.

15.09.2023
Türkiye Taşkömürü Kurumuna 2 bin işçi alınacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye Taşkömürü Kurumuna ekim ayında 3 il için toplam 2 bin işçi alımı yapılacağını açıkladı.

08.09.2023