Bakanlardan Aksaray Çıkarması

Bazı ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray'a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, ilk olarak Sarıyahşi ilçesini ziyaret etti.

19.09.2015
  • Paylaş

Sarıyahşi Kaymakamı Yıldız Büyüker ile makamında görüşen Bakanlar Alaboyun ve Aşcı, ilçe hakkında bilgi aldı.
Daha sonra söz alan Bakan Alaboyun ise milletvekili genel seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Milletin kararına saygılı olduklarını ifade eden Alaboyun, "Temennimiz tek başına bir iktidar çıksın, ülkede istikrar sürsün, huzur olsun, barış olsun. Terör odakları da dahil yurt dışında ülkemizin önünü kesmeye çalışan, bölgesel güç olma hakkımızı kesmeye çalışanlara da Allah ayağına dolasın" dedi.
Bakan Aşcı ise, burada gazetecilerin Edirne'de Avrupa'ya geçmek için sınıra doğru yola çıktıktan sonra durdurulan Suriyelilerle ilgili sorusu üzerine, sığınmacıların bu ülkenin misafirleri olduğunu belirtti.
Türk milletinin Suriyelileri hep ensar ruhuyla kucakladığını ifade eden Aşcı, şunları kaydetti:
"Kim darda zorda kalmışsa yüce millet hep yardım etmeye çalışmış. Bu kardeşlerimiz bu vesile ile bizim ülkemizdeler. Biz onlara kucak açtık. Bizim ülkemizden çıkışlarına bir engel yok ama bu insanların çoğunun pasaportları yok. Karşı ülkeler de kabul etmiyor. Dolayısıyla şu anda bekliyorlar. Diğer ülkeler kabul ederlerse biz geçmelerine müsaade edeceğiz. Bizim vatandaşımız olmadığına göre istedikleri yere gitmekte hürler. Ama 'kesin bir çözüm mü?' derseniz, hayır. Şu anda ülkeler kabul etmiyorlar ki... Sadece bizde değil Avrupa'nın kendi içinde de... Aynı zamanda Sırbistan kapattı, Macaristan kapattı, geçişler durmuş durumda."
Ağaçören ilçesinde imam hatip lisesinin temel atma törenine katılan iki bakan Alaboyun ve Aşcı daha sonra Ortaköy, Güzelyurt ve Gülağaç ilçelerini ziyaret etti. Kaymakamlıklar ve belediye başkanlıklarını ziyaret eden bakanlara Aksaray Valisi Şeref Ataklı, İl Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı eşlik etti.