Bakan Alaboyun Aksaray ve Konya’da Çeşitli Temaslarda Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Tarımsal sulamada 'Yeraltı havuz, bittiği de yok, elektrik de var' mantığından bugün 'kapalı sisteme geçelim' diyen bir kültüre geldik. Bu başarıdır, güzel bir gelişmedir" dedi.

24.10.2015
  • Paylaş

Bakan Alaboyun, Eskil ilçesinde Kaymakam Mustafa İlhan'ı makamında ziyaret etti. Alaboyun, burada çiftçilerin, sulamada kullanılan elektrik ile ilgili taleplerini dinledi.
Yeraltı su seviyesinin gün geçtikçe daha da aşağı seviyelere düştüğüne dikkati çeken Alaboyun, daha önce 50 metrede bulunan suya artık 150 metrelerde ulaşılabildiğini dile getirdi.
Alaboyun, bu seviyedeki suda tuzluluk oranın yüksek olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:
"Bu seviyelerde su çıkarmak hem elektrik maliyetini artırıyor, hem de topraklar çoraklaşıyor. Burada planlı kuyu açılmamış. Bazılarının tarlasında birkaç tane kuyusu var. Merkezi sulama sistemi, daha çok kooperatiflere verilmiş olan 3-4 tane kuyu ile geniş alanın sulanması ama o geniş alanın sulanması için onlarca, yüzlerce kuyumuz var. Bunların çoğunun kapatılması lazım. Burada kooperatifleşme olması lazım. Tarımsal sulamada 'Yeraltı havuz, bittiği de yok, elektrik de var' mantığından bugün 'kapalı sisteme geçelim' diyen bir kültüre geldik. Bu başarıdır, güzel bir gelişmedir."
Aksaray'dan üç dönem milletvekili seçildiğini, daha sonra bakanlık görevine getirildiğini anımsatan Alaboyun, bu coğrafyada doğup büyüdüğünü, bakan olarak da bu toprakları ziyaret ettiğini belirtti.
Alaboyun, Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay ile Ziraat Odası Başkanı Necati Belgemen'i de ziyaret etti.
Bakan Alaboyun, Aksaray’daki temaslarının ardından Konya'nın Ereğli ilçesinde Belediye Başkanı Özkan Özgüven'i ziyaret etti. Vaktinin önemli bir bölümünü memleketinde geçirdiğini belirten Alaboyun, "Bir ay gibi süre sonra yeni kurulacak hükümete emaneti devredeceğiz" diye konuştu.
Alaboyun, şunları kaydetti:
"Bu bölgenin sorunu hepimizin sorunu. Bu bölgede yakın iller hep birbirine bağlıdır. Niğde, Karaman, Aksaray, Konya ve Kırşehir... Şehirler böyle büyüyor. Yörenin insanı olmamız nedeniyle Ereğli’nin ve Aksaray’ın sorunu bizim sorunumuzdur. Evinde bir lambası olan da mutfağında ocağı olan da kapısının önünde elektrik direği geçen de benim müşterimdir. Meseleye böyle bakınca çok geniş bir alanla ilgileniyoruz. Her ne kadar Ereğli’ye mesafesi bulunsa da Karapınar bölgesi hem güneş enerjisi hem de kömür enerjisi konusunda yoğun potansiyel arz ediyor. Burada yoğun bir alt yapı ve organize sanayi bölgesi çalışmaları devam ediyor. Oradaki bu çalışmalar bittiğinde Ereğlili kardeşlerimiz de istifade edecek."

Bakanlar iş adamları ve oda başkanlarıyla buluştu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı da Aksaray'daki mahalle ve köy ziyaretlerinin ardından Ereğli'ye geldi.
Aşcı ve Alaboyun, Ereğli Şeker Fabrikası’nda iş adamları ve oda başkanlarıyla buluştu.
Alaboyun, burada yaptığı konuşmada, Ereğli'de elektrik hizmetiyle ilgili bazı sorunların varlığına dikkati çekerek, bu sorunların birçok şehirde yaşandığını anlattı.
Bakanlık olarak sorumluluklarının büyüklüğüne işaret eden Alaboyun, "Bu çerçevede sizlerin duası ve desteğiyle görevimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Türkiye'nin ihracat hedefi 500 milyar dolar

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı da Aksaray’daki köy ve mahalle ziyaretlerinin ardından Ereğli’ye geldiğini belirterek, Türkiye'nin 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu, hükümetin bu hedefi ortaya koyarken önce Allah’a sonra da müteşebbislere ve iş adamlarına güvendiğini kaydetti.
Ereğlililerin kendisinden Gümrük Müdürlüğü istediğini aktaran Aşcı, "Size feda olsun, dert değil. Yeter ki siz söz verin, 2023'e kadar 1 milyar dolar ihracat yapmaya var mısınız? Siz bu konuda endişe etmeyin. Yeter ki siz ihracat yapacak malı bulun, kamyonunuz ben olurum, yükü ben taşırım merak etmeyin. Dünya pazarına açılın. Dünya pazarında maalesef Ereğli peynirini göremiyoruz. Bunları görmemiz lazım" diye konuştu.
"Sizler için varız, yapacağız, edeceğiz ve yapmak zorundayız" diyen Aşcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türkiye 3. havalimanını yapıyor. Nasrettin Hoca'nın dediği gibi dünyanın merkezinde biz varız elhamdülillah. Dünyanın merkezindeysek buradan gidip gelen mallardan istifade edeceğiz. Bu kazançtan pay almalıyız. Aksaray, Konya ve Niğde kazanacak, hep beraber kazanacağız. Kazanacağız ki büyüyeceğiz. Niye büyüyeceğiz? Biz, mazlumların umudu olan bir ülkeyiz. Adaleti yıllar boyu dağıtmış bir neslin çocuklarıyız. Kimsenin hakkını yemek ve sömürmek için değil, dünya 5'ten büyük demek için, dünyaya adalet getirmek ve kanı durdurmak için büyümek istiyoruz. İnşallah bunu da önce Allah’a, sonra sizlere güvenerek yapacağız."
Aşcı, 1 Kasım seçimlerinin önemine değinerek, vatandaşlardan oylarını mutlaka kullanmalarını istedi.