Bakan Alaboyun Nevşehir’de Boren Bor Optik'i Ziyaret Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Nevşehir’in Acıgöl ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Boren Bor Optik'i ziyaret ederek yetkililerden fabrika hakkında bilgi aldı.

26.10.2015
  • Paylaş

Bakan Alaboyun, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bor madeninin birçok alanda kullanıldığını, bunların arasında cam malzemelerin öne çıktığını söyledi.
Bor madeni hakkında bilgiler veren Alaboyun, "Dünyada kullanılan bor miktarı 2 milyon ton. Türkiye, bu oranın yaklaşık yüzde 70'ini üretiyor. Parasal olarak da yarıdan fazlasını Türkiye karşılıyor ama stratejik önemi daha kıymetli" ifadesini kullandı.
Bor madeninin füzelerin katı yakıtlarında da kullanıldığını ifade eden Alaboyun, "Füzenin daha hızlı ve daha yükseğe çıkmasını sağlayabiliyor. O konuda da arkadaşlarımız Bor Enstitüsü olarak çalışıyorlar. Biz bor hidrüründen, hücreselleri sayesinde elektrik üretiyoruz pil olarak. Hatta küçük bir İHA'mızı da onunla birlikte uçurduk. Böylece İHA'mızın 4 saat daha fazla havada kalmasını sağladık. Çalışmalar da devam ediyor" diye konuştu.
Tesisin kendi çapında ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayan Alaboyun, şunları kaydetti:
"Tamamen kendi imkanlarıyla teknolojisini geliştirmiş. Dünyada pek fazla göz önünde tutulmuyor. Bizler de bu ziyaretlerle halkımıza Türkiye'de de güzel şeyler oluyor mesajını vermek istiyoruz. Bor karbür, bor ile karbonun birleşmesinden oluşan elmastan sonra 3'üncü sertlikteki malzemelerden birisi. Dolayısıyla bu malzemeyi her şey kırıp kesemez. Geçtiğimiz günlerde başka bir ilimizde zırh üretimi yapılan fabrikayı gezmiştik. Zırhın yapılışında kullanılan malzeme bor madenidir. Çok sert malzemeden oluştuğu için delici ve kesici uçlara karşı dayanıklı bir malzemedir. Bu kapsamda buradaki teknolojinin gelişmesi için bakanlık olarak ve Bor Enstitüsü olarak desteğimiz devam edecek."

"Petroldeki ucuzlama nedeniyle şu an doğalgazda zam yok ama petrol fiyatları çok yukarılara çıkarsa ilerde farklı değerlendirilebilir"

Nevşehir’de çeşitli temaslarda bulunan Bakan Alaboyun Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan'ı da ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Alaboyun, 1 Kasım seçimlerine değinerek, vatandaşlardan sandığa gitmelerini istedi.
Seçimlerde enerji güvenliğiyle ilgili bir sorunun olmadığını belirten Alaboyun, "Yaz dönemlerinde biraz enerji tüketimimiz fazla olduğu için kesintiler oluyor ama kışın planlı bakımların dışında zorunlu enerji kesintimiz yok. Bakanlık olarak Nevşehir dahil olmak üzere tüm Türkiye genelinde bir milyon 200 bin dağıtım hattı var. Bunların çoğunu da bakım onarım şirketleri gerçekleştiriyor" diye konuştu.
Seçim güvenliği kapsamında elektrik kesintilerine karşı önlemlerin artırıldığını vurgulayan Alaboyun, şunları kaydetti:
"Zaman içerisinde arıza ve kopmalar oluyor. Biz bunlara hızlı bir şekilde müdahil olmak için helikopterli ekipler oluşturduk. Canlı bakım diye yeni bir üniteyi devreye soktuk. Bugün 400 bin voltluk bir enerjinin geçtiği hatta ekiplerimiz çarpılmadan, ölmeden çalışabilecek. Özellikle Güneydoğu başta olmak üzere enerji kesintileri konusunda hassasiyetimiz devam ediyor. Geçmişte birtakım olaylar speküle edilmiştir. Mümkün olduğu kadar o spekülasyonları en aza indirme gayreti içerisindeyiz."

Kış saati uygulaması

İleri saat uygulamasının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından planladığını hatırlatan Alaboyun, "25 Ekim'de devreye girmesi gerekirken seçim nedeniyle hem seçim güvenli bir ortamda yapılsın hem de aydınlıktan yararlanalım diye 8 Kasım'a kadar uzattık. Dolayısıyla dün ve bugün saatlerini şaşırıp da işe gidemeyen arkadaşlarımız olduysa onun sebebi benim. Hepsinden özür diliyorum ama bunu da seçim güvenliği açısından yapmamız gerekiyordu" ifadesini kullandı.
Bir gazetecinin "doğalgaza zam yapılacak mı?" sorusuna Bakan Alaboyun, "Doğalgaza zam var-yok demek artık siyasetçinin popülist söyleminden çıkmalı. Doğalgaza zamı belirleyen piyasadır. Çünkü biz doğalgazı belli bir formül çerçevesinde alıyoruz. Üçer aylık dilimlerde o fiyatlar belirleniyor ama şunu söyleyebilirim ki petroldeki ucuzlama nedeniyle şu an doğalgazda zam yok ama petrol fiyatları çok yukarılara çıkarsa ilerde farklı değerlendirilebilir" dedi.

Bakan Alaboyun öğrencinin davetini geri çevirmedi

Alaboyun daha sonra merkeze bağlı Nar Beldesindeki Nar Fikret Aktekin Ortaokulu’nu ziyaret etti. Sudenur Kart adlı 6’ncı sınıf öğrencisinden davet mektubu aldığını ifade eden Alaboyun, "Bizi buraya davet eden güzel, dokunaklı bir mektup aldık. Biz de programımızı buraya kadar uzattık" ifadesini kullandı.
Enerji verimliliği ve enerjinin doğru kullanılması konusunda öğrencilere bilgiler veren Alaboyun, "Evde gereksiz lambaları söndüreceğiz, ailelerimizi enerji verimliliği yüksek cihazlar almak için teşvik edelim, enerji verimliliği önemli. Eğer enerjiyi verimli kullanırsak senede 2 tane Keban Barajı düzeyinde bir enerji tasarruf ediyoruz, dolayısıyla 2 tane daha fazla santral yapmamıza gerek kalmıyor” diye konuştu.
Alaboyun'u okullarına davet eden Kart, daha önce hiç bakan görmediğini belirterek, davet mektubu yazdığını kaydetti. Kart, Alaboyun'un mektubu dikkate alarak okullarına geleceğini tahmin etmediğini ancak ziyaretinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
Sınıfta öğrenci sırasına oturan Alaboyun, ziyaretin anısına öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.