Bakan Alaboyun Elektrik İletim ve Dağıtımında Son Durum Hakkında Bilgi Aldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Gölbaşı Milli Yük Tevzi İşletme Müdürlüğünde, 21 elektrik dağıtım şirketiyle görüntülü ve sesli anlık bağlantı gerçekleştirerek elektrik iletim ve dağıtımında son durum hakkında bilgi aldı.

01.11.2015
  • Paylaş

Bakan Alaboyun, elektrikte seçim güvenliği toplantısına ilişkin, "Bizim burada yaptığımız basın toplantısı dünya tarihine geçmesi gereken en önemli toplantılardan birisi çünkü dünyanın hiçbir yerinde seçimden önce bir enerji bakanı 'bugün elektrik kesilmeyecek' deme gereği duymaz ama maalesef her seçimde yapılan algı operasyonuna, yalan ve asılsız haberlere karşı bu toplantıları yapmayı ve bir koordinasyon merkezi oluşturmayı gerekli gördük" dedi.
Alaboyun, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Gölbaşı Milli Yük Tevzi İşletme Müdürlüğünde, 21 elektrik dağıtım şirketiyle görüntülü ve sesli anlık bağlantı gerçekleştirerek elektrik iletim ve dağıtımında son durum hakkında bilgi aldı.
1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinin ülkeye hayırlı olmasını dileyen Alaboyun, sonuç itibarıyla milletin iradesinin ortaya çıkacağını dile getirdi.
Alaboyun, bakanlık olarak seçim süresince elektrikte güvenliği sağlamak için kendilerine ait 4 bin güvenlik görevlisine ilave olarak özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi bağlamında 8 bin kolluk gücünden destek alındığını söyledi.
Bakanlık ve dağıtım şirketleri olarak da teknik ekip sayısının arttırıldığını vurgulayan Alaboyun, şu bilgileri paylaştı:
"Elektriğin seçimle doğrudan bir ilişkisi yok. Seçimlerde gün ışığından yararlanmak için ileri saat uygulamasını da 8 Kasım'a öteledik. Biz sabotajlara, art niyetli girişimlere karşı ön tedbir alıyoruz. Bugün de rutin çalışmalardan birini yapıyoruz. Güneydoğu'da seçim sabah 7'de başladı, 4'te bitecek. Şu an 4 helikopterimiz devrede. Burayı ana koordinasyon merkezi olarak oluşturduk. Aynı şekilde bakanlıkta da bir ekibimiz daha görev yapıyor. Ayırca bakanlığımıza bağlı ekiplerimiz Başbakanlık'ta da destek için bulunuyor. 8 bin kişilik teknik ekibimize 4 bin kişi daha ekledik, 12 bin kişi anından müdahale için görev başında."
Alaboyun, ayrıca Türkiye'nin 1 milyon 200 bin kilometrelik iletim hattı olduğunu ve bu hatların dünyanın etrafını 27 kez dolaşabilecek uzunlukta olduğunu anlattı. Bin 900 iletim trafosu ve 385 bin dağıtım trafosunun da mevcut bulunduğunu aktaran Alaboyun, bu şekilde bir yapılanma içerisinde rutin arızalar olabileceğini ama önemli olanın seçim güvenliğini olumsuz etkileyecek bir arıza olmaması gerektiğinin altını çizdi.
Öğlen 13.00'de başlayan basın toplantısı itibarıyla seçim güvenliğini ve sürekliliğini etkileyecek herhangi bir arıza ile ilgili ihbar veya rapor alınmadığını vurgulayan Alaboyun, "Bizim burada yaptığımız basın toplantısı dünya tarihine geçmesi gereken en önemli toplantılardan birisi çünkü dünyanın hiçbir yerinde seçimden önce bir enerji bakanı 'bugün elektrik kesilmeyecek' deme gereği duymaz ama maalesef her seçimde yapılan algı operasyonuna, yalan ve asılsız haberlere karşı bu toplantıları yapmayı ve bir koordinasyon merkezi oluşturmayı gerekli gördük" ifadelerini kullandı.
21 dağıtım şirketi ve TEİAŞ'ın bölge yük tevzi işletme müdürlükleri ile gerçekleştirilen canlı bağlantılarda, Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'ye (BEDAŞ) bağlı 2 trafoda küçük çaplı arızanın meydana geldiği ve ekiplerin müdahale ettiği, diğer bölgelerde abone bazlı bazı arızaların meydana geldiği, seçim güvenliğini etkileyecek herhangi bir kesintinin oluşmadığı belirtildi.
Dicle EDAŞ müdürlüğünün talebi üzerine ikinci kez yapılan bağlantıda internet sitelerinde Diyarbakır'da elektrik kesintisi yaşandığına dair yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, Diyarbakır merkez ve Suriçi bölgesinde 5 dakikalık bir arızanın meydana geldiği, müdahaleler sonrasında seçim güvenliği ve sürekliliğinin etkilenmediği kaydedildi.