Bakan Yıldız PETFORM' da

Bakan Yıldız: "Türkiye coğrafyasından kaynaklanan avantajları daha çok kullandığı bir döneme giriyor"

29.05.2014
  • Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Petrol Platformu Derneğinin (PETFORM) düzenlediği "Arama-Üretim Sektörü Bilgilendirme Toplantısı"nda, özellikle son 12 yıllık süreçte Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) yatırım bütçesinin yaklaşık 10 kat arttığını anlattı.

Son 12 yılda 26 milyon ton ham petrol, 8,4 milyar metreküp doğal gaz üretildiğini ifade eden Yıldız, "Bunlar tüketim rakamlarımızın yanında mütevazı kalabilir. Ama 10 yıl içerisinde bizim 1 yıllık tüketimimizi karşıladığımızı söylemem lazım. Hedefimiz bunun en az yarısını karşılayabilecek tarzda bir yapıya ulaşmak" diye konuştu.

Denizlerdeki petrol arama faaliyetleri için TPAO’ya alınan Barbaros Hayreddin Paşa adlı sismik geminin önemine dikkati çeken Yıldız, milli imkanlarla üretilecek diğer sismik gemiyle ilgili çalışmaların da sürdürüldüğünü kaydetti. 

Yarın İstanbul'da bir imza törenine katılacaklarını anlatan Yıldız, "Hazar’da ki bir kısım yeni şekillenmeler için iyi haberlerimizin olduğunu söylemem lazım. Yarın kamuoyuna bunları hep beraber paylaşacağız. Türkiye’nin doğal gaz ve petrol taşımacılığıyla alakalalı coğrafyasından kaynaklanan avantajlarını daha çok kullandığı döneme giriyoruz" diye konuştu.

Aramalar için yıllık yatırım tutarı 1 milyar dolar

İç Anadolu ve ve Doğu Anadolu'daki petrol ve doğal gaz potansiyelini ortaya çıkartmak için de arama çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldız, bunun için yapılan yıllık yatırım tutarının 1 milyar doları bulduğunu söyledi.

Karada ve denizlerde petrol arama çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"2002 yılında 42 milyon dolarlık yatırım yapılırken, 21 şirket varken, şu anda 58 şirket var. 7,5 milyar dolarlık yatırım yapıldığını görüyoruz. Tabi ülkemizde özel sektör yatırımlarının daha da artmasını teşvik edeceğiz ve açılan kuyu sayımızın yıllık 35'ten, 200'lere kadar çıktığını ve sondaj metrajımızın da 52 bin metrelerden altı kat artışla 300 bin metreleri bulduğunu söylemem lazım. Arıyorsak da inşallah bulacağız. İster denizde, ister karada olsun bu çalışmalarımıza büyük bir inatla devam edeceğiz."