Enerji Bakanı Albayrak, Yeni Yıla Maden Ocağında Girdi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Zonguldak'ta kömür madeni ocağında çalışan işçileri ziyaret etti.

01.01.2016
  • Paylaş

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğünde Vali Ali Kaban, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar tarafından karşılanan Albayrak ve Soylu, burada yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, gazetecilere yaptığı açıklamasında, elverişsiz hava şartlarına rağmen yeni yıla emek ve iş gücünün merkezi olan Zonguldak'ta girmek istediklerini söyledi.
Zonguldak'a gelmek için söz verdiklerini, hava muhalefetine rağmen geldiklerini ifade eden Albayrak, şöyle devam etti:
"Emek ve iş gücünün merkezi olan Zonguldak'da yeni yıla girelim dedik. Aynı zamanda yerli kaynaklarımıza madenciliğe gerekli ehemmiyeti verme konusunda vekillerimiz, başkanlarımız, valimiz ile birlikte aynı şekilde sağ olsun Süleyman Soylu Bakanımız ile yeni yıla girelim dedik. Son 2 yıldır çok zor sıkıntılı süreçlerden geçtik. Yeni yılın ülkemize, milletimize, kardeşliğimize, dirliğimize katkıda bulunacağı hayırlı bir yıl olmasını temenni ediyorum."

"1 Kasım seçimlerinden önce verdiğimiz taahhütleri tek tek yerine getiriyoruz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu da 2014 ve 2015 yılında Türkiye'nin demokrasi ve milli iradeyi doyasıya yaşadığını belirterek, "1 Kasım 2015'ten, 2019 yılına kadar milletimizin de hükümetimizin de hedefi Türkiye'nin arzu ettiği büyümeyi, gelişmeyi, istihdamı, Türkiye'nin dünyadaki gelişmiş ülkelerle rekabetini sağlayabilecek o atılımı, sıçramayı yakalayabilmesidir" diye konuştu.
"Bizim için 2016 hem reformların yılı olacak, aynı zamanda huzurun ve istikrarın yılı olacak" diyen Soylu, 2016, 2023, 2053 ve 2071 yılının hedefleri açısından önemli bir yıl olduğunu vurguladı.
Bu yıl, 64. Hükümet'in üyeleri olarak milletin beklediklerini yerine getirmek için büyük bir gayret göstereceklerine dikkati çeken Soylu, "Bugün de Enerji Bakanımız ile birlikte yeni yıla emeğin başkentinden, Zonguldak'tan hep birlikte bir mesaj verelim istedik. Aziz milletimiz bilsin ki bu ülkede 1 Kasım'da Türkiye'nin yönetimini emanet ettikleri evlatları hem sıdk-ı sadakat ile hem de büyük bir gayret ve samimiyet ile kendilerine bırakılan emaneti en iyi şekilde temsil etmeye çalışarak, hem de milletin bu büyük emanetini yarınlara götürmeye hep birlikte gayret içerisindeler. İnanıyoruz ki bugün burada kıymetli Enerji Bakanımız ile inşallah 2016 yılında gerek kendi alanında gerek kendi sektöründe vereceği güzel müjdelerle, Zonguldak'ta da güzel gelişmelere vesile olacak adımlar atılacaktır" ifadesini kullandı.
Soylu, 2 gün önce asgari açıkladıklarını, daha önce de emeklilere her ay 100 lira, yıllık1200 lira katkı yapacaklarını söylediğini anımsatarak, 1 Kasım seçimlerinden önce verdikleri taahhütleri tek tek yerine getirdiklerini bildirdi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun işçilere selamlarını ve yeni yılda iyi dileklerini ileten Soylu, "Allah milletimizin memleketimizin tüm insanlığın yardımcısı olsun. Yeni yılda, özelikle dünyanın her noktasında maalesef sıkıntı ile karşı karşıya kalan insanlarımıza hem huzurlu hem barışı hemde bu sorunlardan kurtulmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum. Suriye'de ve etrafımızdaki coğrafyada yaşanan bütün bu insanlık dışı olayların 2016 yılında son bulmasını temenni ediyorum" diye konuştu.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrakve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, açıklamalarının ardından yeni yılı geçirmek için yerin metrelerce altındaki maden işçilerinin yanına indi.

"(Terör mücadelesiyle ilgili) Devletimiz eskisinden daha güçlü. Maddi, askeri ve ekonomik olarak da güçlü. Bunun sonunu getirecek. Biraz sabredeceğiz. Biraz sürecek. Sonunda bu iş feraha erecek."

Bakan Albayrak ile Bakan Soylu, Kozlu ilçesindeki TTK Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait kömür ocağına girmek için işçi kıyafetlerini giyerek, gaz maskesi, baret ve madenci feneri gibi ekipmanları da yanlarına aldı. İki bakan, kişisel koruyucuların nasıl ve hangi durumlarda kullanıldığına yönelik kurum yetkililerince bilgilendirildi.
Bakanlar Berat Albayrak ile Süleyman Soylu, işçi asansörüyle beraberindeki AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, bakanlık bürokratları, kurum yetkilileriyle eksi 425 koduna indi.
"Fayton" vagon sistemiyle yaklaşık 2,5 kilometre ilerideki galeriye giden Albayrak ve Soylu ile beraberindekiler, yaklaşık 500 metre yürüyerek üretim yapılan kömür damarında incelemelerde bulundu.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, işçilerin kömür çıkarma işlemine katıldı.
Bakan Albayrak ve Soylu, daha sonra yürüyerek başka bir galeriye geçerek, madende hazırlanan sofrada madencilerle yemek yedi. Albayrak ve Soylu, yemeğin ardından, maden işçileriyle sohbet etti.
GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak, burada yaptığı konuşmada, maden işçileri için Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunduklarını belirterek, resmi kayıtları göre yaklaşık 5 bin maden şehidi bulunduğunu bildirdi.
Maden işçisinin ülke kalkınması için canlarını feda ettiğini ifade eden Kolçak, "Kurumun 14 bin 500 olan norm kadromuzun tamamlanmasını istiyoruz. Sizlerinde Zonguldak adına elinizi taşın altına koyarak desteklerinizi bekliyoruz" dedi.
Bunun üzerine Bakan Albayrak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne kadar terör de dahil olmak üzere binlerce şehit verildiğini belirterek, dua okunmasını istedi.

"Sonunda bu iş feraha erecek"

Bu arada GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu'nun, maden işçisinin terörle mücadele için maaşlarını verebileceklerini aktarması üzerine Bakan Albayrak, terörün kökü kazınana kadar mücadelenin devam edeceğini kaydetti.
"Güneydoğu'daki operasyonlar çok güçlü gidiyor" diyen Berat Albayrak, şöyle konuştu:
"Hatırlarsanız 1993'te Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Güneydoğu'da PKK belasıyla mücadele etmek için bir tank bile cepheye sürememişti. Hatırlayan var mı? İzin vermedikleri için cepheye süremedik. Niyeymiş? Çünkü PKK terör örgütü değilmiş. Bugün Türkiye Cumhuriyeti öyle bir noktadaki, kendi tankını, tüfeğini, helikopterini, uydusunu ve insansız hava cihazıyla sınır ötesi, üstü ve memleketin içerisinde her noktayı didik didik ederek ama eski Türkiye değil, sivil masum vatandaşı ayırarak titiz, yavaş ve etkili bir şekilde netice alacak çalışma yapıyor. Bu konuda hiçbir şekilde geri adım atılmayacak. Sizin maaşlarınızı vermenize gerek yok. Sizin burada sarf ettiğiniz mücadele, alın teri bu ülkenin kendi yerli zenginliklerini ortaya koyma mücadelesi her şeye şayan. Devletimiz eskisinden daha güçlü. Maddi, askeri ve ekonomik olarak da güçlü. Bunun sonunu getirecek. Biraz sabredeceğiz. Biraz sürecek. Sonunda bu iş feraha erecek."

"Türkiye iyi bir istikamettedir"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu da maden işçisinin emrine amade olduklarını vurgulayarak, "Türkiye'yi yaklaşık 3-4 yıldır gittiği istikametten döndürülmeye çalıştılar. Başaramadılar. Bugün Güneydoğu'da da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Onu da başaramayacaklar. Buradaki dualar ve azim, attığınız her adım, çıkardığınız kömür inancın sonucudur. Hiç endişeniz olmasın. Türkiye iyi bir istikamettedir. Türkiye hedeflerine de Allah'ın izniyle ve bu milletin gayretiyle ulaşacaktır. Biz dünyadaki 10 büyük devletten biri olacağız" değerlendirmesinde bulundu.
Daha sonra GMİS Genel Başkanı Demirci, Bakan Albayrak ve Soylu'ya madenci heykeli hediye etti.

Sorular

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde, yeni yılı maden ocağındaki işçilerle beraber karşıladıktan sonra, çıkışta gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Albayrak, maden işçilerinin alın teriyle ve zor şartlar altında çalışarak, ülke ekonomisine ve gelişmesine hizmet verdiğini belirtti.
Türkiye'nin yerel kaynaklarının ve değerlerinin önemli olduğunu, kömürün bunların başında geldiğini ifade eden Albayrak, Türkiye'de madencilik üzerine bundan önceki hükümetin ve bakanların döneminde çok önemli değişiklikler ve hizmetler yapıldığını anımsattı.

"Bu ay içerisinde çalışma yapıyoruz"

Soma'da yaşanan maden faciası sonrası hükümetin ciddi anlamda çok önemli yasal düzenlemeler getirdiğini vurgulayan Albayrak, şunları söyledi:
"Çalışma şartları, koşulları ile çalışma noktasında asgari ücret iyileştirmesi yapıldı. Asgari ücretteki düzenlemeyle hakikaten madenciliğimize önemli bir katma değer ortaya koyduk. Madenciliğin sorunları devam ediyor. Bununla ilgili bölge milletvekillerimizin yoğun mesai harcadığı bazı konular var. 2016'ya girdik. Bu ay içerisinde inşallah özellikle özel sektör madenciliği noktasında iyi bir çalışma yapıyoruz ve hazırlıyoruz. İnşallah bu yasal düzenleme Meclis'ten geçtikten sonra Bakanlar Kurulumuzun da desteğiyle tüm kesimleri kapsayacak. Yani kamu, özel üzerinde rödevans dahil, maliyetler konusunda yaşanan süreçlerle ilgili bir çalışma yapıyoruz."
Önümüzdeki 4 yıl içerisinde, 2019 seçimlerine kadar Türkiye'nin enerji sektöründeki stratejik adımlarını atma noktasında çok önemli çalışmalarının bulunduğunu anlatan Albayrak, "Az konuşacağız, çok çalışacağız. Ülkemizin önünü açma noktasında bizden önce çalışan arkadaşlarımızdan daha fazla çalışıp, ülkeye hizmet etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Soylu, bir gazetecinin asgari ücretle ilgili sorusu üzerine de "Hiç kimsenin endişesi ve merakı olmasın, insanlarımız alın terinin karşılığını daha fazla alacaklar" şeklinde yanıt verdi.