Bakan Albayrak BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG Terminali'ni ve TPAO'nun Doğalgaz Depolama Tesisini Ziyaret Etti

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) Marmara Ereğlisi LNG Terminali'ni ve TPAO'nun Doğalgaz Depolama Tesisini ziyaret etti

09.04.2016
  • Paylaş

BOTAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Konuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG Terminali İşletme Müdür Vekili Nigar Aygün ile BOTAŞ'ın Marmara Ereğlisi LNG Terminali'ni gezen Albayrak, burada yetkililerden tesis ve üretim miktarı hakkında bilgi aldı.
Türkiye'nin 2 LNG terminalinden biri olan BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG Terminali, 1994 yılında devreye girdi.
Söz konusu terminalde LNG gemilerinin boşaltılması, LNG depolanması, LNG gazlaştırarak ana iletim hattına sevk edilmesi ve kara tankerine LNG yükleme işlemleri gerçekleştiriliyor.
Terminalde 125 bin metreküplük bir geminin LNG boşaltması 12 saat sürüyor. Boşaltma esnasında gazın kalitesi her 4 dakikada bir ölçülüyor.
Buna göre 12 saat boyunca toplamda 180 ölçüm yapılıyor.125 bin metreküplük bir gemi 4 gün içinde gazlaştırılarak ana hatlara gönderilebiliyor. Yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz sevkiyat kapasitesine sahip olan terminal, Türkiye'nin hali hazırda doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 12'sini karşılıyor.

-TPAO'nun Doğalgaz Depolama Tesisini ziyaret

Bakan Albayrak, BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG Terminali'ni ziyaretinin ardından TPAO'nun Silivri'deki Doğalgaz Depolama Tesisine ziyarette bulundu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve TPAO Genel Müdürü Besim Şişman ile tesisi gezen Albayrak, burada yetkililerden bildi aldı.
Mevcut doğalgaz depolama kapasitesi hali hazırda 2,6 milyar metreküp olan söz konusu tesisin kapasitesinin 4,3 milyar metreküpe çıkarılması planlanıyor.
Tesisin günlük geri üretim miktarı ise 20 milyon metreküp civarında.
Bu arada Türkiye'nin 2015 yılında doğalgaz tüketimi yaklaşık 50 milyar metreküp olarak gerçekleşti.