Bakan Albayrak Rize ve Trabzon’da Çağrı Merkezlerinin Açılış Törenine Katıldı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rize'de ENERJİSA, Trabzon’da Çoruh-Fırat EDAŞ Çağrı Merkezlerinin açılış törenine katıldı.

01.12.2016
  • Paylaş

Bakan Albayrak Rize'de ENERJİSA çağrı merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Rize'nin ikliminin ayrı bir güzel olduğunu, ayrıca baba ocağı olmasından dolayı farklı bir mutluluk duyduğunu belirtti.
Adana'da öğrenci yurdunda yaşanan yangının ardından 12 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu çok derin bir acı yaşadıklarını ifade eden Bakan Albayrak, tüm Türkiye'ye, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diledi.
Bakan Albayrak, bu yıl mayıs ayında enerji piyasalarının elektrik dağıtım sektörü içerisinde hizmet kalitesini, müşteri memnuniyeti çıtasını bir üst noktaya taşımak için önemli kararlar aldığına işaret ederek, şunları söyledi:
"Bunun önemli adımlarından bir tanesi de çağrı merkezleri aracılığıyla vatandaşlarımızın, tüketicilerimizin, elektrik kullanan vatandaşlarımızın hizmet kalitesine duydukları ihtiyacın karşılanması noktasında yüksek düzeyli bir standart düzeyi belirledik. Bunlardan bir tanesi bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz çağrı merkezleri. Bu Rize özelinde de ayrı bir anlam ifade ediyor. Toplam 275 tane şehrimizin insanına önemli düzeyde istihdam oluşturması itibariyle de ekonomi açısından da önemli bir gün bugün."
Türkiye'nin enerji piyasalarında kritik ve önemli süreçten geçtiğini dile getiren Albayrak, şöyle devam etti:
"Türkiye enerji piyasaları, elektrik piyasaları önümüzdeki dönemde artık tam büyümeye bağlı olarak, ülkemizin ekonomisinin büyümesine bağlı olarak gerekli altyapı ihtiyacını, gerekli yapısal düzenleme ihtiyacını karşılamak için önemli adımlar atmaya devam edecek. İletim hattı altyapısının iyileştirilmesinden teknik düzeyde istihdam sayısının artırılmasına kadar, şikayetlere müdahale süreleri Avrupa Birliği standartlarının bile ötesinde mükemmellik kalite ödülü standartlarına çekilmesine kadar bir çok önemli adımlar atacağız. Yaklaşık bir yıl olacak ama önümüzdeki 2020'ye kadarki 5 yıllık tarife döneminde tüm bu çerçevede inşallah."
Albayrak, eksikliklerin farkında olduklarını belirterek, "Şundan vatandaşlarımız müsterih olsun; ben Enerji Bakanı olarak her gün işin üstündeyim. Şunu bileceğiz; bu günümüz dünümüze denk olmayacak. Bugün dünden iyi, yarın da bugünden daha iyi olacak. Müşteri memnuniyeti ve kalitesi açısından da altyapı yatırımları noktasında da milletimize sunulan hizmetin yukarıya taşınması noktasında da." diye konuştu.
Enerji sektöründe kazan kazan modeli öngördüklerine dikkati çeken Albayrak, şunları kaydetti:
"Hem vatandaşımız bu kalitenin artmasına dayalı mutlu olacak, kazanacak hem firmalarımız bu kurumsallaşma, altyapı iyileştirilmesi, şirketin marka değerlerinin yükselmesine dayalı olarak, firma değerleri artacağı için uluslararası anlamda değer kazanacak hem de biz devlet olarak sizlerden aldığımız yetkiyi size hizmet olarak döndürme noktasında da görevimizi yerine getirmiş olma noktasında kazanmış olacağız inşallah."

ENERJİSA CEO'su Kıvanç Zaimler

ENERJİSA CEO'su Kıvanç Zaimler ise Türkiye'de 21 ilde faaliyet gösterdiklerini, Rize ile bu sayıyı 22'ye çıkardıklarını söyledi.
Rize'de 1 milyon, toplamda ise yaklaşık 20 milyon nüfusun çağrılarını cevaplamaya çalışacaklarını belirten Zaimler, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Tüm paydaşlarımıza, müşterilerimize, çalışanlarımıza, kamunun tüm birimlerine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bunun bize verdiği sorumluluğun da farkındayız. Sorumluluğumuz kanunlara, kurallara uymak, vergimizi ödemek ama her şeyden önemlisi insanımızı odağımıza almak. Bunu istihdamla Türk insanına sağladığımız servis kalitesi ile yapacağız. Bu kapsamda sadece çağrı merkezlerimiz değil, müşteri birimlerimiz, internet uygulamaları ile müşterimize her yerde buluşacağız. Sorumluluğumuz bugün bir kat daha artıyor. Sorumluluğumuzun bir parçası olarak 'Türkiye'de Enerjini Koru' diye bir kampanya başlattık. Türk insanının evlerinde tasarruf nasıl yapabileceğini, pratik önerilerle nasıl hayata geçirebileceklerini dijital platformda ve ulusal kanallarda dile getireceğiz. Bunuda sosyal sorumluluk olarak üzerimize aldık."
Konuşmaların ardından çağrı merkezinin açılışını Bakan Albayrak'ın yanı sıra Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Reşat Kasap, AK Parti İl Başkanı Muhammet Avcı, ENERJİSA CEO'su Kıvanç Zaimler birlikte yaptı.

"Hem 6 binden fazla insanımıza istihdam hem de elektrik dağıtım sektörünün çok daha verimli ve müşteri memnuniyeti odaklı bir noktaya ulaşması için adımlar atmaya başladık"

Çoruh-Fırat EDAŞ çağrı merkezinin açılışının, dünyanın bütün negatif gündemine rağmen Trabzon için istihdam noktasında önemli bir olay olduğunu vurgulayan Albayrak, ekonomi noktasında daha fazla gencin üreten pozisyona katılması anlamında da güzel bir gün yaşandığını ifade etti.
Albayrak, Mayıs 2016'da Trabzon'da önemli bir toplantı yaptıklarını anımsatarak, "Türkiye'deki 21 dağıtım bölgesinde özelleştirme sonrası performanslara dayalı, toplumsal, vatandaş, müşteri memnuniyeti merkezli bir çerçevede ortaya çıkan eksikliklerin, aksaklıkların giderilmesine yönelik çok önemli kararlar aldık, adımlar atma noktasında bir süreci başlattık. Bugün o sürecin özellikle müşteri memnuniyeti, çağrı merkezleri noktasındaki adımlarından birine şahit oluyoruz." diye konuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da ifade ettiği gibi, sadece Trabzon'da değil, AKSA'nın 21 dağıtım bölgesinde sıkıntılar yaşandığına dikkati çeken Albayrak, şöyle devam etti:
"Üç paydaşın tamamının kaybettiği, herkesin mutsuz olduğu bir sistemi nasıl pozitif yönde değiştirebiliriz... Hem vatandaş hem firma hem kamu olarak bizim mutsuz olduğumuz bir yapı. Herkesin kaybettiği bir yapıda nasıl ilerleyeceğiz? Bu mümkün değil. Çok önemli adımlar atma noktasında kısa, orta ve uzun vadeli adımlar attık. Bu açılış da kısa vadeli olanlarından biri. Çağrı merkezi noktasında Türkiye çapında 2 bin küsür istihdam, teknik personel noktasında da yaklaşık 4 bin kişilik istihdam oluşturuldu. Hem 6 binden fazla insanımıza istihdam hem de elektrik dağıtım sektörünün çok daha verimli ve müşteri memnuniyeti odaklı bir noktaya ulaşması için adımlar atmaya başladık."

"İstikamet Cumhuru Reisimizin..."

Albayrak, bu noktada hedeflerini şu sözlerle anlattı:
"Üç paydaştan önceliklisi vatandaşlarımız. Müşteri noktasında memnuniyetsizlik duyduğu tüm bu çerçevenin iyileşmesi yani telefona sarılıyoruz ama karşı tarafta muhatap kimse yok. Günlerce, saatlerce ulaşılamayan çağrı merkezlerinin artık ulaşılabilir olması... Sadece Avrupa Birliği kriterleri değil, Avrupa mükemmellik ödülü kriterleri çerçevesi içerisinde vatandaşlarımızın taleplerinin bir an önce karşılandığı bir sistem oturtmak. Firma bu kurumsallaşmayı, bu profesyonelliği ortaya koyduğunda ne olacak? Marka değeri iyileşecek, kurumsal değeri yükselecek ve böylece firma da kazanacak. Yarın, öbür gün halka açılmak istediği zaman, ekonomik sistemde ortaklık arayışında, şirketi iyileştirme çerçevesinde adım atmak istediği zaman o da kazanacak. Firma için bir gider değil bu aslında, önemli bir gelir kapısı bu şekliyle bakıldığında."
Vatandaşın hayatını kolaylaştırmak, sıkıntılarını çözmek için ortam oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Albayrak, "Dolayısıyla üç paydaşın daha mutlu olduğu bir sürece inşallah her geçen gün özellikle de elektrik dağıtım sektöründe ilerleteceğiz. 2017 daha iyi, 2018 ondan da daha iyi olacak, 5 yıllık yani 2020'ye kadar planladığımız altyapı yatırımları ve iyileştirmeler başta olmak üzere tüm bu sistemi inşallah çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız." dedi.
Albayrak, enerji sektörünün, Türkiye'nin enerji özgüvenliği noktasında çok ama çok önemli gündemleri ortaya koyduğunu belirterek, "Trabzon ve bölge özelinde sadece elektrik dağıtımı, elektrik hizmeti noktasında değil, doğalgaz noktasında da AKSA ile önümüzdeki yılla birlikte çok daha önemli adımlar atacağız. Trabzon, Rize, Artvin bölge sahilinde... O sürprizleri de bir daha ki ziyaretlere saklayalım ama özellikle sadece hane halkının tüketimindeki hizmet anlamında değil, organize sanayi bölgelerimiz anlamında da yani istihdam üretecek, bölge halkımıza daha çok iş kapısı açacak organize sanayi bölgelerimizin de bu hizmetten faydalandırılma noktasında da önümüzdeki dönemde çok daha güzel, pozitif gündemlerle karşınızda olacağız." değerlendirmesinde bulundu.
"Biz şöyle bir davanın, şöyle bir liderin neferleriyiz, durmadan çok çalışacağız." ifadesini kullanan Albayrak, "Kimin istikameti bu? İstikamet Cumhuru Reisimizin... 14 yıldır Türkiye'nin makus talihini şanlı bir tarihe ama bu milletle birlikte, özellikle 15 Temmuz'dan sonra dönüştürmeye başladığı bu iklimi biz dava arkadaşlarımızla, bakanlarımız, Başbakanımız tüm teşkilatlarımızla birlikte milletimize daha çok hizmet, daha çok hayırlı işler getirme noktasında, mücadele ortaya koyma noktasında gece gündüz çalışacağız." diye konuştu.

"15 Temmuz'da Trabzon bir tarih yazdı"

Albayrak, bu noktada Soylu'nun çok çalıştığına şahit olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu noktada diğer bütün bakanlarımız da inşallah bu millete layık olmak için çalışacağız. 15 Temmuz'da Trabzon bir tarih yazdı. Trabzon'da o gece tarihi bir duruş gösterildi. Demokrasisine, özgürlüğüne, milletine özellikle ve özellikle bu ülkenin geleceğine darbe vurmaya çalışanlara çok net bir duruş gösterdi. Bu noktada sizlerden bu toprakların evladı olarak bir kez daha gurur duyduğumu ifade ediyorum. Yeni bir süreç, yeni bir noktaya doğru Türkiye ilerliyor birileri istese de istemese de her açıdan."
Bakan Albayrak, Adana'daki özel öğrenci yurdunda yaşanan yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır diledi.
Konuşmaların ardından Bakan Albayrak, Bakan Soylu, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, AKSA Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, gazeteci-yazar Sadık Albayrak ve diğer ilgiler kurdele keserek merkezin açılışını gerçekleştirdi.