Bakan Albayrak Bakanlık Ve Bağlı Kurumların Bütçeleri Üzerinde Hükümet Adına Konuşma Yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak TBMM Genel Kurulunda, bakanlık ve bağlı kurumların bütçeleri üzerinde hükümet adına yaptığı konuşmada, enerjinin Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi ve ekonomik istihdam sürecine katkısında önemli olduğunu kaydetti.

08.12.2016
  • Paylaş

Bakan Albayrak, "Türk Akımı'yla Türkiye, Rusya'ya doğalgaz bağımlılığı noktasında bir artışa gitmemektedir. Tam tersine, Batı Akımı'ndan Türkiye'ye tedarik edilen gazın, aradaki ülkelerin baypas edilerek artık direkt üreticiden Türkiye'ye gelmesi noktasında arz güvenliğini sağlıyor. Türkiye üzerinden ikinci ve üçüncü pazarlara taşınmasıyla ilgili de Türkiye'yi önemli bir bölgesel merkez haline getirecek önemli bir proje olarak karşımıza çıkmıştır." dedi.
Albayrak, 14 yılda enerji noktasında gelinen aşamayı vurgulayarak, enerjide, Türkiye ekonomisinde olduğu gibi yaklaşık üç katı bir büyüme gerçekleştirildiğini söyledi. Politikalarını her zaman Türkiye büyüyecekse enerji alanında da yatırımlarıyla birlikte büyümesi üzerine inşa ettiklerini belirten Albayrak, büyüme için hep yeterli miktarda ve düşük maliyetle elektrik enerjisi üretiminin gayretinde olduklarını anlattı.
2003 yılı başından bu yana yaklaşık 75 milyar dolarlık yatırımla, özel ve kamunun birlikte Türkiye'nin kurulu gücünü 32 bin megavattan bu yıl sonu itibarıyla 80 bin megavata ulaştırdıklarını ifade eden Albayrak, şöyle devam etti:
"Strateji ve politikalarımız kaynak çeşitliliğinin sağlanması, yerli ve yenilenebilir kaynakların ekonomiye kazandırılması, sürdürülebilirlik, enerji piyasalarında serbestleşme, enerji verimliliği, enerji üretiminde teknoloji transferi ve yerli teknolojinin geliştirilmesi temelleri üzerine kuruldu. Stratejimizin başında enerji arz ve güvenliği var. Bölgemizdeki çalkantılara, dünyadaki ekonomik istikrarsızlığa rağmen ihtiyacımız olan enerji kaynaklarının teminini en doğru, güvenli ve en düşük maliyetle sağlamak, ithalatımız azaltmak, bunun yanında ülkemizin potansiyelini kullanarak enerji alanında kullanılan teknolojilerin ülkemizde üretilmesi noktasında önümüzdeki dönemdeki stratejimiz bu haritanın özetini oluşturuyor."
Altyapıyı güçlendirerek daha çok vatandaşa doğalgaz konforunu yaşatmak durumunda olduklarını belirten Albayrak, yaklaşık 13 milyon aboneyle, Türkiye'de doğalgaz seferberliğini yıllık 13 milyar metreküp tüketimle, şehirlerin ve ilçelerin temiz bir enerjiyle de tanışması noktasında büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

"5 ile daha doğalgaz arzı sağladık"

Albayrak, "Sadece 2016'da, bu yıl sonu itibarıyla 600 milyon TL'yi geçen bir yatırım ortaya koyduk. 351 kilometre yüksek basınçlı doğalgaz boru hattı döşedik. 5 ile daha, Tunceli, Sinop, Mardin, Muş ve Bingöl'e arzı sağladık. 17 ilçeyi doğalgaz arzı noktasında hazır hale getirdik. 2 yeni OSB'ye ve birçok farklı noktaya doğalgaz sağladık. 2016 yılında yapım çalışmaları sürdürülen Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi'nde birinci grup depolamanın kaverninin inşallah önümüzdeki ay açılışını gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.
İktidarları döneminde arz güvenliği için gelişen teknolojilerin ve pazarın kaymakta olduğu LNG teknolojileriyle ilgili önemli yatırımlar ve adımlar attıklarına dikkati çeken Albayrak, "Sadece LNG terminallerinin genişletilmesi noktasında değil, 'FSRU' denilen mobil gemilerin içerisinde farklı noktalara götürüp altyapıyı doğalgaz arzının acil talebini karşılayacak teknolojileri ilk defa Türkiye'ye getirdik ve inşallah bu yıl bitmeden onun da açılışını İzmir'de gerçekleştireceğiz." diye konuştu.
Bakan Albayrak, üç kriterleri olduğunu belirterek, şunları vurguladı:
"Bölgesel çerçevedeki uluslararası projelerin içerisinde yer almak noktasında Türkiye'nin olmasını istiyorsak, 1; bir proje Türkiye için, taraflar noktasında, her iki tarafın kazanmasını ortaya koymalı. 2; bölgenin enerji arz güvenliğine katkı sağlamalı. 3; bölgesel ve küresel barışa katkı sağlamalı. 'Bunları sağlayan her projenin içerisinde Türkiye olarak oluruz' dedik.
Nitekim, TANAP bu stratejinin uygulanması noktasında son 10 yılda dünyada gerçekleşen en başarılı projelerden bir tanesi. Bunu müteakip, bununla ilişkili baktığımızda, Türk Akımı sahneye geliyor. Malumunuzdur, ekim ayı Dünya Enerji Kongresi vesilesiyle Rusya'yla çok önemli bir anlaşma olan Türk Akımı'nı imzalamış olduk. Türk Akımı'yla Türkiye, Rusya'ya doğalgaz bağımlılığı noktasında bir artışa gitmemektedir. Tam tersine, Batı Akımı'ndan Türkiye'ye tedarik edilen gazın, aradaki ülkelerin baypas edilerek artık direkt üreticiden Türkiye'ye gelmesi noktasında arz güvenliğini sağlamaktadır. Türkiye üzerinden ikinci ve üçüncü pazarlara taşınmasıyla ilgili de Türkiye'yi önemli bir bölgesel merkez haline getirecek önemli bir proje olarak karşımıza çıkmıştır."

"Türkiye, özellikle enerji politikalarında yeni dönemde, büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli parayla ticarete başlıyor"

Bu konuda da son birkaç aydır önemli görüşmelerle ciddi adımlar atmaya başladıklarına işaret eden Albayrak, "Türkiye'nin enerji piyasasında sadece bölgenin en büyük tüketicisi değil, bölgede istikrarlı ekonomisi ve altyapısıyla alternatif pazarların önünü açacak bir proje olması itibarıyla ve bu projenin Türkiye'ye katma değeri itibarıyla önemli bir gündemimizi teşkil ediyor. Sadece iş birlikleriyle değil, sahip olduğumuz kaynakların çıkarılması ya da yurt dışında arama, üretim çalışmaları için de hız kesmeden çok önemli, yoğun bir mesai ortaya koyuyoruz." diye konuştu.
Stratejilerinin ikinci ayağının, elektrik arz güvenliği olduğunu belirten Albayrak, Türkiye'nin bu büyümesini gerçekleştirirken sadece kapasite artışı değil, altyapısını da iyileştirmek zorunda olduğunu söyledi.
Albayrak, Türkiye'nin bir yenilenebilir üretim merkezi olmasıyla alakalı YEKA Projesi'ni anons ettiklerini belirterek, "İlk anonsumuz bir kısmınızın malumudur, Konya Karapınar'daki güneş YEKA'sı çerçevesindeki açıkladığımız projeydi. Burada biz yerlilik ve yerli üretim noktasında ilk yıl için yüzde 65, ikinci yıl için yüzde 75 yerli üretim standardı koyduk, bunun içerisinde montaj yok." dedi. Albayrak, en az yüzde 80 yerli mühendis şartı koyduklarını, bunun benzerini gelecek yılın ilk çeyreğinde rüzgar enerjisi üretimindeki yerlerde de devreye alacaklarını kaydetti.
Dünyada elektrik üretiminde yüzde 40'dan fazla bir kömür kaynağının söz konusu olduğunu belirten Albayrak, Avrupa'nın elektrik üretimindeki kömür payına ilişkin verileri paylaştı. Albayrak, "Son yıllarda bulduğumuz yaklaşık 7,5 milyar tonluk kömür rezervi ile sadece son on yılda bulduğumuz; Afyon, Eskişehir, Trakya, Konya, bu bölgelerdeki kömürlerimizi daha fazla ekonomiye kazandırma stratejisi çerçevesi içerisinde çevresel faktörlerden taviz vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.
Büyük bir sondaj hamlesi sürecini başlattıklarına işaret eden Albayrak, "Cumhuriyet tarihi boyunca yaklaşık 25 milyon metre sondaj yapan bir Türkiye ve derinlik ortalama 200-300 metre. Yeni dönem dedik ki artık AK Parti olarak kendimizi aşmak zorunda olduğumuzdan hareketle, bunu artık en az yılda 1 milyon metre kamu, MTA, özelle birlikte 3 milyon metre hedefine çıkarmalıyız. 2017'de 3 milyon metre, 2018'den sonra en az 5 milyon metrelere çıkma hedefiyle bu süreci Türkiye'nin yer altı zenginliklerini, sondaj faaliyetlerini artırmak zorundayız." diye konuştu.
Şanghay İşbirliği Teşkilatında diyalog ortaklığında olan Türkiye'nin 2017 yılı itibarıyla Enerji Kulübünün başkanlığını aldığına dikkati çeken Albayrak, "Bu ne demek? Şanghay İşbirliği Teşkilatı, özellikle enerji alanında dünyanın en büyük teşkilatlarının başında belki de geliyor. Özellikle elektrik üretiminde, dünya elektrik üretiminin yüzde 36'sı, doğalgaz üretiminin yüzde 23'ü, ham petrolün de yaklaşık yüzde 21'ini üreten bir teşkilat." değerlendirmesini yaptı.
Türkiye'nin enerji alanında son dönemde çok önemli adımlar attığını ve atmaya da devam edeceğini vurgulayan Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Kapalı kapılar ardında bizi tehdit etmeye çalışsalar da gölgelerden, gölgelerin arkasından kahpece tehditleriyle korkutmaya çalışsalar da Allah'ın izniyle biz hiçbir şeyden korkmayacağız. Burada, çok önemli bir nokta var. Biz önce kendimizi bileceğiz, milletimizi bileceğiz, Rabbimizi bileceğiz, söylenen söze bakacağız bir muhatap var mı? Gölgelerden havlayanlara değil, o havlayanların ipini elinde tutan kahpelere mesaj vereceğiz. Ne mesajı vereceğiz biliyor musunuz? Önümüzdeki dönemde bu kahpeleri daha da kudurtacak bir gelişme açıklayacağım şimdi size.
Şimdi, o birilerini kudurtacak bir adım atıyoruz; bakın, herkes burada dinlesin, milli muhalefete de sesleniyorum yani milli olan muhalefet varsa onlar da dinlesin, ülkenin ali menfaatine bir şey söylüyorum. Türkiye özellikle enerji politikalarında yeni dönemde, büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli parayla ticarete başlıyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Bu, çok önemli bir şey demek. Ha, biz yine korkmuyoruz. Ben, yine o iplerini, havlattıklarının iplerini elinde tutanlara sesleniyorum; biz Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmayız."
Albayrak, Türkiye'nin, Rusya ile doğalgaz ticaretinde TL'ye geçiş için çalışmalara başladığını, tüm ilgili kurumların çalıştığını bildirdi.

Sorular

"İkinci ihaleyi de Niğde Bor'da yapacağız"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da bir soru üzerine Niğde Bor'da güneş enerjisi potansiyelinin hayata geçirilmesine yönelik çalışma olduğunu söyledi.
Albayrak, "Bununla ilgili olarak Türkiye'deki ilkini Konya Karapınar'da başlattık, ilk çeyrek içerisinde bu tamamlandıktan sonra, ikinci ihaleyi 2017'nin ikinci yarıyılında inşallah yapacağız. Niğde Bor da bunlardan bir tanesi. Tüm Türkiye haritası içerisinde en verimli, yani üç altyapı kriteri içerisinde en verimli hangi il çıkarsa ki Niğde Bor kapasitesi itibarıyla çok ciddi, inşallah, ikinci ihaleyi de Niğde Bor'da yapacağız."
Albayrak, sorular üzerine taşkömürünün yerli, milli enerji konusu noktasında çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin zaten kısıtlı linyit, düşük kalorili kömür kaynakları içerisinde taşkömürünün çok daha fazla ve yoğun bir şekilde kullanılması bizim en önemli önceliklerimizden bir tanesi. Bu çerçevede, Zonguldak'ın dönüşümünde çok önemli bir yere sahip. Tabii, burada, on yıllardır süregelen, maalesef, farklı paydaşların uyguladığı yanlış stratejilerin ortaya koyduğu olumsuz bir resim var; inşallah, tüm paydaşlarla 2017 içerisinde bunu tamamlayıp, güzel, pozitif bir dönüşümü hayata geçireceğiz ve Zonguldak'ın taş kömüründen daha güvenli, daha fazla istihdamı da öncelikleyerek ve üretim kapasitesinin daha da artırıldığı bir modelle hayata geçireceğiz."