Dünyada 100 bin megavatın üzerinde kurulu gücü olan ülke sayısı 14. Bunlardan biri de artık Türkiye.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin kurulu gücünün 100 bin megavatı aştığını belirterek, "Dünyada 100 bin megavatın üzerinde kurulu gücü olan ülke sayısı 14. Bunlardan biri de artık Türkiye. Avrupa'ya baktığımızda 100 bin megavatı geçen 6 ülke arasındayız." dedi.

22.04.2022
  • Paylaş

Bilecik'te bir restoranda Valilik tarafından düzenlenen iftar programında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Dönmez, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji yatırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dönmez, son 20 yılda Türkiye'nin her bir köşesinde dev bütçeli yatırımları hayata geçirdiklerini, sağlıktan ulaştırmaya, eğitimden enerjiye her alanda büyük bir gelişim ve değişim yaşandığını belirterek, "Buna rağmen yapılan yatırımları küçük göstermek isteyen bir güruh var. Bunları biliyoruz. Ancak milletimiz de gerçekleri yakinen görüyor, tanıklık ediyor." ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez, mart ayı itibarıyla enerji yatırımlarında tarihi bir seviyeyi aştıklarını vurguladı.

Bu konuda gelinen noktaya değinen Dönmez, şu bilgileri paylaştı:

"Toplam kurulu gücümüz 100 bin megavatı aştı. Dünyada 100 bin megavatın üzerinde kurulu gücü olan ülke sayısı 14. Bunlardan biri de artık Türkiye. Avrupa'ya baktığımızda 100 bin megavatı geçen 6 ülke arasındayız. Yine yenilenebilir enerjiye yaptığımız yoğun yatırımlar sayesinde toplam kurulu gücümüz içindeki yenilenebilir enerjinin payı yüzde 54'e ulaştı. Güneş enerjisinde 20 sene önce hiçbir santralimiz, tesisimiz yoktu. Bugün 8 bin megavat sınırını, rüzgar enerjisinde 10 bin megavatı aştık. Bu yıl yapacağımız yeni Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Yarışması ile yenilenebilir enerjinin payını artırmaya devam edeceğiz. 850 megavatlık YEKA RES-3, 1000 megavatlık YEKA GES-4 ve 1500 megavatlık YEKA GES-5 yarışmalarımızı bu yıl yapacağız tamamlamayı hedefliyoruz."

 

Sakarya Gaz Sahası'ndaki çalışmalar

 

Dönmez, Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'ndan enerji arzını 2023'e yetiştirmek için ekiplerin büyük bir gayretle sahada çalışmaya devam ettiğini aktardı.

Geçen hafta Yavuz Sondaj Gemisi'ni, kuyu başı ekipmanını deniz tabanına yerleştirmesi için Türkali-2 kuyusuna gönderdiklerini ifade eden Dönmez, açtıkları diğer 10 kuyunun da kuyu başı ekipmanlarının yerleştirilmesinin yine Yavuz tarafından yapılacağını anlattı.

Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fatih Sondaj Gemisi, o bölgede çalışıyor. Kanuni Sondaj Gemisi çalışıyordu. Böylece 3 gemimiz de aynı anda Karadeniz'de çalışmaya başladı. Deniz ile kara bağlantısını sağlayacak boruların teslimatı da peyderpey devam ediyor; yüzde 75 seviyesinde. İnşallah bu yaz orada da ilk kaynağı vuracağız ve boruları Karadeniz'in derin sularına döşeyeceğiz. Bütün gayretimiz, 2023 yılında Sakarya Gaz Sahası'ndan ilk faz gaz üretimini gerçekleştirmek. Sahadaki üretimin en yüksek döneme ulaşmasıyla ki yaklaşık 3-4 yılda maksimum üretim seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. Doğal gaz talebimizin neredeyse 3'te 1'ini Karadeniz sahasından karşılayacağız. Türkiye'de konutların kullandığı doğal gazın hemen hemen tamamını Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'ndan üretebilir hale geleceğiz. Bu, bizim için son derece önemli. Çünkü şu anda tükettiğimiz gazın neredeyse tamamına yakınını, yüzde 99'unu ithal ediyoruz."

 

Dördüncü geminin mayıs ortalarında gelmesi bekleniyor

 

Dönmez, petrol konusunda da arama ve üretim çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Petrolde dışa bağımlılığın, yüzde 92'ler seviyesinde olduğuna dikkati çeken Dönmez, "Bugün özellikle yoğun bir şekilde tartıştığımız enerji fiyatlarının Türkiye'ye olan etkilerini, çünkü yurt dışından ithal ettiğimiz bir ürün, asgari düzeye indirmiş olacağız." değerlendirmesini yaptı.

Dönmez, bununla yetinmediklerini ifade ederek, dördüncü geminin yolda olduğunu, mayıs ortalarında Türkiye kara sularına girmesini beklediklerini kaydetti.

Kore'den yola çıkan geminin Hint Okyanusu'nu, Çin Denizi'ni aştığını, şu anda Atlas Okyanusu'na girdiğini bildiren Dönmez, "İnşallah önümüzdeki 3-4 haftada Akdeniz'e, kendi kara sularımıza girmiş olacak. Bu gemi, hiç kullanılmamış, yeni bir gemi. Diğer gemilerimizden farklı olarak 7'nci nesil bir gemi olacak. Çok daha hızlı, seri bir şekilde çalışma imkanına sahip olacağız. Böylece Türkiye, arama ve sondaj gemileriyle dünyanın en güçlü filolarına sahip ülkelerinden biri olacak; 4 sondaj, 2 sismik araştırma gemimizle ciddi bir kapasiteye ulaşmış olacağız." bilgisini aktardı.

Türkiye'nin başarılı çalışmaları gören yurt dışındaki birçok firmanın "Gelin, birlikte iş yapalım." teklifini sunduğunu söyleyen Dönmez, gemilerde çok az yerli personel varken, bugün çalışanların neredeyse 3'te 2'sinin yerli olduğuna işaret etti.

Bakan Dönmez, "Yurt dışında bu tür işlerde çalışmış ne kadar Türk vatandaşımız varsa onlara çağrıda, davette bulunduk. Ciddi bir geri dönüş aldık. Bir kısmı fedakarlık yaparak, çünkü yurt dışında çok daha yüksek ücretlerle çalışabiliyorlar, onların bir kısmı ücrete de bakmaksızın bu teklifimiz kabul etti. Adeta bir vatani görev telakki ederek bizlerle çalışmaya başladı." diye konuştu.

 

"Dünyada ilk defa bor atıklarından üretiyoruz bu pilleri"

 

Yerli kaynakların üretimi için sektörü desteklemeye devam ettiklerine dikkati çeken Dönmez, yer altı kömür işletmeciliğinin maliyet artışlarından en az etkilenmesi için son 6 yılda toplam 761 milyon liralık kömür desteği verdiklerini anlattı.

Geçen yıl salgından etkilenen işletmelere bir önceki yıla göre yüzde 60 artışla 395 milyon 484 bin lira destek ödemesi yaptıklarına değinen Dönmez, "Yaşanan küresel istikrarsızlık nedeniyle olumsuz etkilenen kömür fiyatlarından, işletmelerin en az etkilenmesi için bu yılın ilk 3 ayında 96 milyon liralık destek ödemesi yaptık. Bu ödemelerden yaklaşık 10 bin madencimizi istihdam eden 49 işletme yararlanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, 2020 yılının sonlarında pilot tesiste üretime başlayan yerli lityum için de bu yıl önemli adımlar atacaklarını ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Eskişehir Kırka'da yıllık 600 ton, Balıkesir Bandırma'da ise yıllık 100 ton üretim yapacak tesislerimizin yapım ihalelerini bu yıl içinde gerçekleştireceğiz. Dünyada ilk defa bor atıklarından üretiyoruz bu pilleri. Bor cevherinin içinde lityum var, onu ayrıştırıyoruz ve geri kazanıyoruz. bu projenin Ar-Ge'si tamamıyla bize, bizim mühendislerimize ait. Üretilen lityum karbonatın lityum iyon batarya üretiminde kullanılması için Aspilsan ve Aselsan ile iş birliği anlaşması yaptık. Onlar, yerli lityum başta olmak üzere, ihtiyaçlarını bizden karşılayacak ve Türkiye'nin yerli teknolojisine enerji sağlamış olacağız."

Çalışmaya, üretmeye devam edeceklerini belirten Dönmez, "Bu can bu bedende oldukça son nefesimize kadar milletimizin hizmetkarı olacağız. Birileri ne derse desin, kimler yolumuza taş koymaya çalışırsa çalışsın, milletimizin desteğiyle her birinin üstesinden geleceğiz inşallah." dedi.

Konuşmanın ardından basına kapalı olarak devam eden programa, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, AK Parti İl Başkanı Serkan Yıldırım, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Dönmez, iftar programı öncesinde, Bilecik Valiliği ve AK Parti Bilecik İl Başkanlığını ziyaret etti.

 

Anadolu Soruyor TV Programı

 

Bakan Dönmez, Anadolu Soruyor TV Programı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun elektrik fiyatlarını protesto etmek için faturasını ödemeyeceğini söylediğini hatırlatan Dönmez, "Ben de ödemesem evimin elektriği kesilir. 3 ay boyunca her ay otomatik olarak ikaz, ihtar yapıldı. Dün itibarıyla da elektrik kesildi. Bunu bir şova dönüştürme gayreti görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu konuda duygu istismarını doğru bulmadıklarını kaydeden Dönmez, "Bilinçli, isteyerek karanlığı tercih edenlerin gelecekte milletine, memleketine nasıl aydınlık günler vadedeceği sorusu aklımıza gelmiyor değil." değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, Türkiye'de 39 milyona yakın mesken abonesi bulunduğunu ve 4 milyonunun elektriğinin kesik olduğuna yönelik iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Bu kadar yaygın bir kesinti olsa çok daha fazla gündemde kalırdı. Şu anda 278 bin civarında abonenin elektriği kesik. Bunun 197 bini mesken abonesi. Bu elektrik kesintilerinin toplam abone sayısına oranı yüzde 0,6." diye konuştu.

Ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar için yaklaşık 3-4 yıl önce bir program başlatıldığını vurgulayan Dönmez, "2 milyon 140 bin hanenin 150 kilovatsaate kadar tüketimlerini devlet karşılıyor. Bu da 1,5-2 milyar lira civarında bir rakam." dedi.

 

"Mayısta dördüncü sondaj gemimiz filoya katılacak"

 

Bakan Dönmez, küresel piyasalarda enerji talebinin arttığını ve buna paralel tüm dünyada enerji fiyatlarında yükseliş gözlemlendiğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa'da ortaya çıkan enerji krizinin etkilerine değinen Dönmez, Rusya ile temaslarda bir sıkıntı yaşanmadığını ve Türkiye'nin enerjide kaynak çeşitliliğine sahip olduğunu ifade etti.

Dönmez, Türkiye'nin denizlerdeki çalışmalarını 3 sondaj ve 2 sismik gemisiyle sürdürdüğünü işaret ederek, "Fatih gemimiz sondaj yapıyor, Kanuni kuyu içinde test ve ekipmanların yerleştirilmesini yapıyor. Yavuz da kuyu başı işleri yapacak. Bir taraftan borular döşenecek. Tedarik sözleşmeleri yapıldı. Kuyu başı vana takımı geldi ve ilkini yerleştirdik. Mayıs ortasında dördüncü sondaj gemimiz filoya katılmış olacak." ifadelerini kullandı.

 

 

"Bilerek, isteyerek karanlığı tercih edenlerin bu memleketi, milleti nasıl aydınlığa kavuşturacaklarını anlatmalarını bekliyorum"

 

Gölpazarı ilçesinde kültür merkezi inşaatını inceleyen Dönmez, bir gazetecinin "Kılıçdaroğlu'nun son günlerde gündem olan bir konusu var. Siz de bir tweet attınız, manipülasyon yaptığı yönünde. Bununla ilgili detayları alabilir miyiz?" sorusunu yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun 4 milyon hanenin elektriğinin kesik olduğunu söylediğini hatırlatan Dönmez, "Rakamlar yalan söylemez. Rakamlar, 278 bin olduğunu gösteriyor. Bu, sadece konut değil, ticarethane ve sanayileri de içeriyor. Toplamda da baktığınızda, yüzde 1'in altında. Yani binde 6 mertebesinde." diye konuştu.

Dönmez, bazı vatandaşların birkaç hafta sonra elektrik faturalarını ödediğini, bu şekilde kesilse de hemen açıldığını anlattı.

Hiçbirinin kesilmesini arzu etmediklerini dile getiren Dönmez, şunları kaydetti:

"Devletimiz, hükümetimiz, özellikle elektrik desteği, Sosyal Yardımlaşma Vakfı üzerinden elektrik desteği programını 3 yıl önce başlattık. Şu anda 2 milyon 140 bin hane bu programdan yararlanıyor; 150 kilovatsaate kadar bedelsiz olarak elektrik yardımını yapıyoruz. Bu yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ısınma yardımının kapsamını genişletti. Oturduk, beraber çalıştık ve şu anda oradan da 3 milyona hatta 4 milyona yakın vatandaşımızın yararlanma imkanı söz konusu olacak. İlk başvurular alındı. Yılda 2 defa ödeme yapacağız. Devletimiz hem tarifelerde maliyetlerin tamamını yansıtmamak suretiyle hem de kaçınılamayacak bir takım maliyet artışları yüzünden vatandaşımızın zora girmesine engel olmak için Sosyal Yardımlaşma Vakıfları üzerinden bu destekleri vermeye devam ediyor. Ben şunu kamuoyu ile paylaşmak istiyorum; bilerek, isteyerek karanlığı tercih edenlerin bu memleketi, milleti nasıl aydınlığa kavuşturacak anlatmalarını bekliyorum."

Dönmez, daha sonra, ilçede "Taşhan Meydan Düzenlemesi" kapsamında restore edilen konakları inceledi, Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer'den bilgi aldı.

Nefs-i Göl Kadın Girişimciler Kooperatifinin açılışını gerçekleştiren, kapalı pazar yeri ve alışveriş merkezi inşaatlarını da inceleyen Bakan Dönmez'e, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Gölpazarı Kaymakamı Efecan Şahin ve diğer ilgililer eşlik etti.