19 yılda bakanlığımızla ilgili konularda Bartın'a 879 milyon liralık yatırım yapıldı

Bartın’da Enerji Koordinasyon Toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 19 yılda Bartın'a enerji ve tabii kaynaklarla ilgili toplam 879 milyon liralık yatırım yapıldığını kaydetti. 

20.09.2022
  • Paylaş

Dün Filyos'ta Türkiye'nin en büyük mega projelerinden Sakarya Gaz Sahası'ndaki gelişmeleri yerinde incelediklerini söyleyen Dönmez, 2021 yılındaki önemli keşiflerden birinin de "Amasra1" adı verilen, Sakarya Gaz Sahası'nın komşu bölgesi olan sahayla ilgili olduğunu, 135 milyar metreküplük gaz keşfi yapıldığını ifade etti.

Sakarya Gaz Sahası ve Amasra ile 540 milyar metreküplük bir gaz rezervi keşfedildiğine işaret eden Dönmez, "O günden bu yana bu bölgeye sık sık geliyoruz. Bartın'la alakalı olarak bakanlığımızı ilgilendiren hususlarda yerinde tespit yapmak ve sorunları yerinde çözüme ulaştırmak maksadıyla il koordinasyon toplantısı yaptık. Başkent Elektrik şirketi bir sunum yaptı. Doğalgaz dağıtım şirketi bir sunum yaptı ve yatırımlarını paylaştı. Gayet verimli ve faydalı bir toplantı oldu." diye konuştu.

Dönmez, Bartın'da enerji ve tabii kaynaklar alanında, kamu ve özel sektör tarafından cari yıl fiyatlarıyla dikkate alındığında iktidara geldikleri 2002'de 5 milyon liralık bir yatırım yapılırken geçen yıl bu rakamın 454 milyon liraya ulaştığını, toplamda da son 19 yılda bakanlıklarıyla ilgili konularda Bartın'a 879 milyon liralık yatırım yapıldığını anlattı.

Bu yıl da yaklaşık 300 milyon liralık yatırım planı olduğunu dile getiren Dönmez, "Bu yatırımın 150 milyon lirası bakanlığımıza bağlı Türkiye Elektrik İletim AŞ yatırımlarından oluşuyor. Yine Elektrik Dağıtım Şirketinin bu bölgeye ilişkin yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım planı var. Gaz dağıtım şirketinin de yine bu bölgeyle alakalı 40 milyon liralık bütçelenmiş, planlanmış yatırımı bulunmakta." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Dönmez, Bartın'da 2014'ten bu yana şehir merkezinde doğal gaz kullanıldığını, bu yıl içerisinde yatırımın tamamlanmasıyla Kozcağız'ın da doğal gaz kullanmaya başlayacağını bildirdi.

Diğer ilçe ve beldelerden gelen doğal gaz taleplerini değerlendirdiklerini belirten Dönmez, şöyle konuştu:

"İlk etapta Amasra'ya 2023'te, Ulus ve Kurucaşile ilçelerimizde de takip eden yıllarda 2024-2025'te olacak şekilde bir planlama yapıldı. Diğer beldelerimizin, ilçelerimizin etüt ve planlama çalışmalarının da dağıtım şirketinden ivedi bir şekilde başlatılmasını talep ettik. Bugüne kadar Bartın'da yaklaşık 40 bin civarı abonemiz söz konusu. Ümit ediyorum yeni ilçe ve beldelerimize ve yerleşim birimlerine gittiğinde de aynı kullanım oranı oralarda da yakalayacağız. Dün olduğu gibi bugün de yarın da Bartın'ın yanında olmaya, desek olmaya gayret edeceğiz."

Bakan Dönmez, daha sonra Bartın Belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkanı Cemal Akın ile görüştü.

 

Madencilerle buluşma

 

AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek Başkan Turhan Kalaycı ve partililerle bir araya gelen Bakan Dönmez, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından yaklaşık 300 milyon liralık yatırımla Bartın Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) hayata geçirilen 380 kW Trafo Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Daha sonra Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesinde madencilerle bir araya gelen Dönmez, ilk defa üniversite üçüncü sınıfta okurken Ereğli'de kömür ocağına teknik gezi yaptıklarını belirterek, "Belki elimizi kömüre bile sürmedik. Çıktığımızda birbirimizi tanıyamaz hale gelmiştik. Giren kardeşimiz 8 saat orada kömürle uğraşıyor. Başkaları ne derse desin, kömürün karası, altının sarısından daha değerli." dedi.

Son dönemlerde başta Batılı ülkeler olmak üzere iklim değişikliğiyle mücadele anlamında kömür aleyhine birtakım planlar ve programlar açıklandığını ancak atmosferin ve havanın insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulayan Dönmez, "Korumamız gerekiyorsa birlikte de koruyacağız ama bugün hepsi kömür peşinde. Ne oldu da hepsi kömür peşinde? Gaz olmayınca hepsi kömüre yöneldi." diye konuştu.

Dönmez, kömür rezervleri açısından son derece zengin ülkelerden biri olan Türkiye'de son keşiflerle yaklaşık 20 milyar ton kömür rezervi olduğuna işaret ederek, şunları paylaştı:

"Linyit ve taş kömürü... Bunun 1,5 milyar tonu bu havzada. Taş kömürü ve son derece kaliteli kömürden bahsediyoruz. Ama yıllık üretimimiz 1 milyon ila 1,5 milyon ton arasında değişiyor. Bu şekilde baktığımızda burayı 1000 yılda bitiremezsiniz. Onun için de diyoruz ki, kim üretirse üretsin, üretim artsın, istihdam artsın. Burada belki ihraç edecek kadar üretmiyoruz. Yıllık 30 milyon ton kömür ithalatı yapıyoruz. Bugünkü rakamlarla baktığınızda 300-400 dolar arasında değiştiğini hesaplayacak olursak, neredeyse 10 milyar dolar kömür ithalatı var. Yerin altında duruyor, müsaade edin çıkartalım."

Maden ocaklarında yıpranmadan dolayı erken emeklilik olduğuna, zaman zaman istihdam sayısında azalmalar yaşandığına, bu durumun da üretim planlarını etkileyebildiğine dikkati çeken Dönmez, "Her müessesenin üretim planı var. Ona dayalı olarak iş gücü planlaması yapılıyor. Arkadaşlar da tekrar çalışıyorlar. İmkanlar ölçüsünde bunları inşallah kararlaştırdıktan sonra Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Gerekirse burada böyle bir duyuruyu tekrar yapacağız." dedi.

 

 

"Dün ithal ettiğimiz ürünleri bugün artık ihraç eder hale geldik"

 

TTK'da çalışan sayısının 6 bini yer altında olmak üzere 8 bin 600 olduğunu anımsatan Dönmez, şunları söyledi:

"Üretim artışı hedefimiz var. Mekanizeye geçmemiz lazım. Üretim artışını sağlayacağız, hem de iş kazalarını daha da azaltmış olacağız. Ne kadar mekanize olursak size de faydası var. Beden gücünü daha az kullanmış olacağız. Fakat bu coğrafya kömür madeninin jeolojik yapısı gereğince kolay değil. Kömür de bu coğrafyadaki eğim ve formasyonu aynı şekilde yapmış durumda. Maden ocaklarında mekanize sistemlerin belli açıların üzerinde çalışma kabiliyetleri zor ama ona rağmen mühendislerimiz AR-GE yaparak, sanayicimizle iş birliği yaparak zor şartlara rağmen buraya özgü mekanize sistemleri hayata geçiriyor. Kömürde alın terinin payı yüksek ama aklımızı kullanır, akıl terimizi de katarsak o zaman hem siz hem de idarelerimiz mutlu olacak."

Dönmez, madenciliği önemsediklerini dile getirerek, "Bu sektörde 142 bin çalışan var. Aileleriyle ve yan kollarıyla baktığımızda herhalde 5'le çarpmamız lazım. En az yarım milyon insanımız bu işten ekmek yiyor demektir. Geçtiğimiz yıl maden ihracatında 6 milyar dolarla rekor kırdık. Bu sene bu 6 milyar doları da aşacağız. Dün ithal ettiğimiz ürünleri bugün artık ihraç eder hale geldik." diye konuştu.

Madencilerle ilgili promosyon çalışmalarına da değinen Bakan Dönmez, "Artan ücretlerden dolayı kurumların geçmiş yıllarda bankalarla yaptığı anlaşmalar var. Şimdi ücret artışlarından dolayı bunların güncellenme ihtiyacı doğmuş. Bana da intikal etti. İşçinin lehine ne kadar kopartabiliyorsak çalışacağız." bilgisini verdi.

 

"Madencilerin çalışma hayatlarıyla alakalı önemli ilerlemeler sağlandı"

 

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da iktidarları döneminde madencilerin çalışma hayatlarıyla alakalı önemli ilerlemeler sağlandığını belirterek, "Ne yapsak azdır, madencilik zor iştir. Zaman zaman yerin altına indiğimizde o şartları görüyoruz. Bizlerin görevi de sizin çalışma hayatınızı kolaylaştırmak. Bu anlamda yapılması gereken ne varsa bundan sonra da yapmanın gayreti içinde olacağız." şeklinde konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise promosyonların güncellenmesi gerektiğini ifade ederek, "Şehit aileleriyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın sözü var; şehit ailelerinin iş başı yapmasıyla ilgili. Onlarla ilgili zannediyorum çalışma devam ediyor. 4 bine yakın işçi emekli oldu, işçi alınması gerekiyor." dedi.

Konuşmaların ardından madenciler, Bakan Dönmez'e madenci feneri hediye etti.