"Van'daki ilk petrol sondajımızı yapacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Hem metalik madenlerde hem de petrol ve gaz aramasında önemli projeler önümüzde. Bunlardan ilkini inşallah 2023 bitmeden hayata geçireceğiz. "Van'daki ilk petrol sondajımızı yapacağız. İnşallah olumlu netice alırız." dedi.

18.08.2023
  • Paylaş

Van'daki programları kapsamında AK Parti İl Başkanlığında düzenlenen "Şehir Buluşmaları" programına katılan Bakan Bayraktar, kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AK Parti hükümetleri döneminde Van'daki yatırımlara büyük önem verdiklerini belirten Bayraktar, Van'ın Türkiye'nin enerji potansiyeli anlamında önemli bir il olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye Yüzyılı" vizyonuyla yola çıktıklarını dile getiren Bayraktar, şunları söyledi:

"Türkiye Yüzyılı'nın enerjinin de yüzyılı olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 21 yılda, AK Parti iktidarlarında enerjide nereden nereye geldiğimizi sizlerle konuşmak istiyoruz. Özellikle hepimizi ilgilendiren Türkiye'nin elektrikte, doğalgazda, petrolde, nükleerde yapmaya çalıştığı, enerjide ulaşmaya çalıştığı noktada Van'ın hakikaten çok önemli bir yeri var. Çünkü Türkiye'de Van, güneş enerjisi açısından potansiyeli en yüksek illerimizden bir tanesi. Bu potansiyeli bugüne kadar ortaya çıkarmak için projeler geliştirdik, bundan sonra önümüzdeki 5 yıl içinde bu projeleri artırarak devam edeceğiz."

Gelecek dönemlerde enerji üretimlerinde ve güneş enerjisi santrallerinde çok önemli projeleri Van'da hayata geçireceklerinin müjdesini veren Bayraktar, yatırımların istihdama ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkiye'nin enerjide tabi kaynaklarını ekonomiye kazandırmaları gerektiğini söyleyen Bayraktar, şunları kaydetti:

"Yeni dönem için Van'da sizlerle paylaşmak istediğim husus, bu ildeki yer altı kaynaklarını arama ve inşallah bulduktan sonra üretime geçmeyle alakalı hedeflerimiz var. Hem metalik madenlerde hem de petrol ve gaz aramasında önemli projeler önümüzde. Bunlardan ilkini inşallah 2023 bitmeden hayata geçireceğiz. Van'daki ilk petrol sondajımızı yapacağız. İnşallah olumlu netice alırız. Bu haber hem sizi hem de bütün milletimizi fevkalade memnun edecek diye düşünüyorum. Bunun yanında birinci öncelikli görevimiz sizlere elektriği, doğalgazı, akaryakıtı kesintisiz şekilde ulaştırmak. Zaman zaman elektrikte bazı şikayetler, beklentiler, istekler oluyor. Burada da yatırımları daha yaygın hale getirerek, artırarak elektrikte daha kaliteli, kesintisiz hizmeti sunabilmek adına ilgili bütün şirketlerimizin temsilcileri burada, hepsini talimatlandırdım. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için gece, gündüz çalışacaklar."

Artık elektriksiz bir dünyada yaşama şansının kalmadığını dile getiren Bayraktar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Elektrik, enerji demek, hayat demek. Bütün işlemlerimizde bunu kullanıyoruz. Dolayısıyla elektrik her yerde olmak zorunda. Zaman zaman yapılan şikayetlerde şunu da biliyoruz, talepler artmış durumda. Yüzlerce köyümüz var, o köylerin daha da ötesinde yaşam alanları var. Talep ciddi şekilde artmış durumda. Buna uygun alt yapımızı geliştireceğiz. Doğalgaz AK Parti iktidarında şehrimize geldi. Hızlı bir şekilde doğalgazı yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Hala doğalgazın ulaşmadığı Saray, Başkale, Çatak, Özalp ve Bahçesaray ilçelerimize en kısa sürede doğalgazı götürme hedefimiz var. Özalp'a 2023'te taşımayla doğalgazı vereceğiz. 2024'te Saray ve Başkale hedeflerimiz var. Taşımayla geçici bir süre vatandaşlarımıza doğalgazı götüreceğiz."

Bakan Bayraktar, daha sonra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle düzenlenen toplantıya katılmak üzere partiden ayrıldı.

 

"Türkiye'nin her hanesine doğal gazın ulaşması hedefi koyduk."

 

Van'daki temasları kapsamında bir otelde düzenlenen "Sivil Toplum Örgütleri Buluşması" programına katılan Bayraktar, enerji ve tabii kaynaklar alanında Van'ın ihtiyaçlarını masaya yatıracaklarını söyledi.

Türkiye Yüzyılı'nı enerjinin de yüzyılı yapmanın hedefinde olduklarını belirten Bayraktar, her toplantıda, her platformda Van ile ilgili hedefleri paylaşmaya devam edeceklerini kaydetti.

Daha sonra AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanlığınca Edremit Kent Meydanı'nda düzenlenen "Gençlik Buluşmaları" etkinliğine katılan Bayraktar, gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bayraktar, gençlerle sohbet etti, Türkiye'nin enerji politikaları ve "Türkiye Yüzyılı" vizyonuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Bayraktar, son olarak Uygulama Oteli'ndeki "Basın Buluşması" programında yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Türkiye'nin 21 yılda enerjide büyük değişim ve dönüşümler gerçekleştirdiğini belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

"Ülkemiz, Cumhuriyet tarihinin ilk 80 yılında elektrikte 30 bin megavat kurulu güce sahipken son 20 yılda bunun üzerine 75 megavat ilave güç koyarak 105 bin megavat kurulu güce ulaştı. 20 yılda enerjide yapılan dönüşüm çok önemli. Elektrik özelinde yaklaşık yatırım tutarımız 100 milyar dolar. Yani her yıl 5 milyar dolar enerji sektörüne yatırım yapılmış oldu. Bunun yanında 2002'de sadece 5 ilde doğal gaz vardı. Bugün Türkiye'nin 81 şehrinde doğal gaz var. Türkiye'nin her hanesine doğal gazın ulaşması hedefi koyduk. Coğrafyanın zorluklarına rağmen bu hedefin üstesinden gelmek, bu hedefe erişmek için var gücümüzle çalışıyoruz."

Ülkenin geçmişine değil, geleceğine odaklandıklarını vurgulayan Bayraktar, Türkiye'nin hem sanayisinde hem meskenlerde hem konutlarda hem de ticarethanelerinde kullanılan doğal gazın neredeyse tamamını ithal ettiğine dikkati çekti.

"Bu kadar büyük bir ülkede, bu kadar büyük bir tüketimde, ekonomisi büyüyen bir ülkede artan doğal gaz talebini ithal kaynaklarla karşılamak başlı başına zor bir iş." diyen Bayraktar, şöyle devam etti:

"Geçen sene doğal gaz ithalatına ödediğimiz rakam nerdeyse 38-40 milyar dolar. Yani her yıl böyle bir dövizi dışarıya ödeyerek maalesef ekonomimizin temel kırılganlığını aşma şansımız yok. Bunun için 'milli enerji ve maden politikası' adını verdiğimiz, kendi gemilerimizle, filomuzla, mühendislerimizle Akdeniz ve Karadeniz'de kendi kıta sahanlığımızda petrol ve doğal gaz arama çalışmaları en önemli stratejilerimizden, en önemli vizyon projelerimizden bir tanesidir. Bunun ilk neticelerini çok şükür aldık."

Petrolde de dışa bağımlılığın devam ettiğini dile getiren Bayraktar, şunları kaydetti:

"2016'da 36 bin varil petrol üreten Türkiye Petrolleri, bugün 75 bin varil petrol üretiyor ama yetmez. Türkiye'nin bin varillik ihtiyacı için daha çok keşif yapmamız, üretime erişmemiz lazım. Gabar'da 100 bin varil günlük üretimi hedefleyen bir keşif yaptık. Bugün 18 bin varil üretiyoruz. İnşallah 2024'ün sonunda 100 bin varile çıkaracağız. Dolayısıyla Türkiye'nin kendi topraklarında çıkardığı petrol 200 bin varili bulacak. Ama daha çok Gabarlara ihtiyacımız var. Kato'da devam eden, Hakkari'de başlayacak bir sondajımız var. Bugün çok anlamlı olduğunu düşündüğüm Van'da önümüzdeki ay başlayacağımız sondaj faaliyeti bir müjdeyle neticelenirse bundan büyük bir mutluluk duyarız."

 

Valilik Ziyareti

 

Çeşitli Temaslarda bulunmak üzere kente gelen Bakan Bayraktar, ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Valilik Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra Vali Ozan Balcı'dan kentteki yatırım ve hizmetlerle ilgili bilgi aldı.

Ardından Cumhuriyet Caddesi'nde esnafı ziyaret eden Bayraktar, vatandaşlarla sohbet etti, sıkıntılarını dinledi.

Bakan Bayraktar, İpekyolu ilçesindeki tarihi Hüsrev Paşa Camisi'nde cuma namazı kıldı, cami çıkışında çocuklara kitap hediye etti.

Fotoğraf çekimi için gelen gelin ve damadı kutlayan Bayraktar, yapımı süren Sahil Yolu'nda incelemelerde bulundu.