Macaristan ile Nükleer ve Doğal Gazda İş Birliği

Türkiye ile Macaristan arasında enerji alanındaki iş birliği derinleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan programında enerji başlığında biri nükleer diğeri doğal gaz olmak üzere iki ayrı mutabakat zaptı imzalandı. Macaristan temasları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, nükleer enerji alanında iki ülkenin bilgi ve deneyim paylaşımının artırılmasını hedeflediklerini açıklayarak yer altı doğal gaz depoları ile LNG terminalleri alanında iş birliğine gideceklerini söyledi. 

18.12.2023
  • Paylaş

Budapeşte’de Düzenlendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye- Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 6’ncı toplantısı için gittiği Budapeşte’de temaslarda bulundu. Ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar da eşlik etti.


Stratejik İş Birliği
Ziyaret kapsamında Macar Cumhurbaşkanı Katalin Novak ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile birlikte 6’ncı Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısına katıldı.
İmzalar Atıldı
Toplantının ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı. Bakan Bayraktar ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Nükleer Enerji Alanında İşbirliği Üzerine Mutabakat Zaptı’nı imzaladı. BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ile Macaristan devlet şirketi MVM’nin CEO’su Matrai Karoly Tamas da mutabakat zaptını imza altına aldı.


Bakan Bayraktar, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulunarak şunları kaydetti: 


Nükleerde Deneyim Paylaşımı: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Budapeşte’de düzenlenen Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi 6. Toplantısı’na katıldık. Toplantı sonrasında Bakanlığımız ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı arasında liderlerin huzurunda “Nükleer Enerji Alanında İş Birliği Üzerine Mutabakat Zaptı” imzaladık. Atılan imzalarla bu alandaki iş birliğimizin daha kurumsal bir nitelik kazanmasını, nükleer enerji alanında güvenlik ve sürdürülebilirlik konularında iki ülkenin bilgi ve deneyim paylaşımının artırılmasını hedefliyoruz.


Doğal Gazda İş Birliği: Budapeşte ziyaretimiz kapsamında BOTAŞ ile Macaristan devlet şirketi MVM arasında iki ülkenin doğal gaz alanında iş birliğinin artırılması amacıyla bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Doğal gaz ticareti alanında muhtemel ortaklıkları, yer altı doğal gaz depoları ile LNG terminalleri alanında iş birliğini ve doğal gaz boru hatlarında hidrojen kullanımını içeren anlaşmanın her iki ülke için de hayırlı olmasını temenni ediyorum.


Macar Bakanlarla Görüştü
Bakan Bayraktar, Budapeşte ziyareti kapsamında Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto ve Macar Enerji Bakanı Csaba Lantos ile de birer görüşme gerçekleştirdi. 


Hedef 6 Milyar Dolar
Yakın siyasi ve ticari ilişkiler içerisinde bulunun Türkiye ve Macaristan, yıllık 4 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmini 6 milyar dolara çıkartmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda en önemli başlıklardan birini de enerji sektörü oluşturuyor.


Doğal Gaz İhracatı Anlaşması İmzalanmıştı
BOTAŞ ile MVM, Ağustos ayında doğal gaz ihracatı anlaşması imzalamıştı. Türkiye'nin enerji alanında stratejik hedefleri ve doğal gazda merkez ülke olma vizyonu doğrultusunda imzalanan anlaşma ile Türkiye'den Macaristan'a doğal gaz sevkiyatının 2024’ten itibaren başlaması planlanıyor. Anlaşma, Türkiye'nin LNG altyapısının ve iki ülke doğal gaz depolama tesislerinin ortak menfaatler çerçevesinde kullanılmasını da içeriyor.
 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…