Büyük ve Güçlü Türkiye için Yolumuz Enerjide Tam Bağımsızlıktan Geçiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Başkent Millet Bahçesi’nde gençlerle bir araya geldi. Millet Bahçesi içerisinde bulunan Altın Mekan Kütüphanesi’ndeki buluşmaya Ankaralı gençler yoğun ilgi gösterdi. Bakan Bayraktar, Karadeniz doğal gazından Gabar petrolüne ve nükleer enerjiye kadar pek çok konuda gençlerin sorularını yanıtladı.

21.12.2023
  • Paylaş

Coşkulu bir kitleye seslenen Bakan Bayraktar, konuşmasında enerjide tam bağımsızlık vurgusu yaptı ve “Büyük ve güçlü Türkiye için mutlaka bizim yolumuz enerjide tam bağımsızlıktan geçiyor. Enerjideki bağımsızlık hikayemiz, Türkiye'nin bağımsızlık hikayesidir. Enerji güvenliğimiz, Türkiye'nin milli güvenliğiyle eş değerde bir konudur.” dedi.

 

“Gençliğin Enerjisi”

Bakan Bayraktar, AK Parti Gençlik Kolları Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Gençliğin Enerjisi” başlıklı toplantıda gençlere hitap ederken “Gençlerin enerjisiyle Türkiye Yüzyılını, enerjinin de yüzyılı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Gabar petrolü 30 bin varili geçti

Mecliste bütçe görüşmelerine katıldığını anımsatan Bayraktar, muhalefetin her seçim öncesi doğal gaz, petrol bulunduğu yönünde gerçek dışı ithamlarıyla karşı karşıya kaldıklarını anlattı. Bayraktar, bu iddiaların gerçeklikten uzak olduğunun altını çizerek “Biz Gabar'da petrolü bulduk, Gabar'da petrolü çıkarıyoruz. Bugün günlük üretimde 30 bin varili geçtik. Gabar gibi belki doğal gazda da kendi kara sınırlarımızda daha farklı alanlar keşfederek Türkiye'nin bu alanındaki dışa bağımlılığını inşallah bitireceğiz.” dedi.

 

Milli Enerji ve Maden Politikası

Türkiye’nin 2016 yılından sonra izlediği Milli Enerji ve Maden Politikasıyla enerjide tam bağımsızlık yolunda büyük bir kararlılıkla ilerlediğini vurgulayan Bayraktar, “Biz daha güçlü bir ülke, her alanda tam bağımsız bir ülke olmak istiyoruz. Çünkü ancak böyle olabildiğimizde bu coğrafyada ayakta kalabiliriz ve hayatiyetimizi devam ettirebiliriz.” diye konuştu.

 

Enerjide Dışa Bağımlılık

Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı hedefinin Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesi olduğuna değinerek “Büyük ve güçlü Türkiye olmak için önümüzdeki en büyük engellerden bir tanesi Türkiye'nin enerjideki dışa bağımlılığıdır. Dolayısıyla bizim enerjide mutlak bir hedefimiz var. Türkiye'yi, Türkiye Yüzyılında inşallah önümüzdeki 30 yıl içerisinde enerjide tam bağımsız kılabilmek ve ithalat belasından adeta kurtarabilmek.” dedi.

 

Büyük Keşif

Enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak amacıyla strateji değişikliğine gittiklerini anlatan Bayraktar, “Kendi gemilerimizle, kendi mühendislerimizle, kendi imkân kabiliyetlerimiz çerçevesinde bu aramaları biz yapalım dedik. 21 Ağustos 2020’de tam pandeminin ortasında, Cumhurbaşkanımız milletimize bir müjde olarak Sakarya gaz sahasındaki keşfi bildirdi. Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfi. Tam üretime geçtiğinde, Türkiye'nin ihtiyacının belki yüzde 25-30’unu karşılayabileceğimiz veya hane halkının yani konutlardaki doğal gazın tamamının ihtiyacını karşılayabileceğimiz büyük keşif yaptık.” ifadelerini kullandı.

 

Nükleer Olursa Daha Güvenli Olur

Bayraktar, programa Türkiye’nin Otomobili Togg T10X ile geldiğini ifade ederek “Hemen her şeyin elektrikli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Onun için biz elektriği ondan üretmeyelim, bundan üretmeyelim. Nükleerden üretmeyelim. Nükleer enerji olmazsa Türkiye daha güvenilir bir ülke olur mu? Nükleer olursa daha güvenilir olur.” değerlendirmesini yaptı.

 

Dünya Yeni Nükleerler Yapmak İstiyor

Türkiye’nin enerji politikasının özünde nükleerin olduğunu bildiren Bayraktar şöyle devam etti: Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nda Amerika'nın başını çektiği 22 ülke bir deklarasyon yayınladı. Dediler ki, ‘Dünya 2050’ye kadar toplam nükleer gücünün üç katına arttırması lazım.’ Yani yeni nükleerler yapmak istiyorlar. Şu anda dünyada devam eden 50’nin üzerinde yeni nükleer santral var. Dolayısıyla hal böyleyken onlara bunları yapmak helal, her şey onlar için mübah. Türkiye bunu yapmak isteyince Türkiye bunu yapmasın. Bu ne demek? Türkiye gelişmesin. Türkiye bize dışa bağımlı olmaya devam etsin. Dolayısıyla bizim kendi doğal gazımızı, petrolümüzü bulmaktan, yenilenebilir kaynaklarımızı, güneşi, rüzgarı, jeotermali devreye almaktan, kendi yerli kömürümüzü kullanmaktan ve nükleeri yakmaktan alıkonmamız asla kabul edilebilir bir şey değildir.

 

Hayati Meseleler

Bölgesinde ve dünyada güçlü bir Türkiye olmanın yolunun enerjide tam bağımsızlıktan geçtiğini kaydeden Bayraktar, “Bizim enerjideki bağımsızlık hikayemiz, Türkiye'nin bağımsızlık hikayesidir. Enerji güvenliğimiz Türkiye'nin milli güvenliğiyle eş değerde bir konudur. Benzer şekilde gıda güvenliğimiz, benzer şekilde savunma sanayinde de milli teknoloji hamlesinin gelişmesi bizim için hayati meseledir.” dedi.

 

“Umut Verdiniz”

Bayraktar gençlere güvendiğine de değinerek “İnşallah geleceğimiz kardan aydınlık olacak. Biz size güveniyoruz. Gençler bizim en büyük varlığımız. Genç nüfusumuz ülkenin büyük bir zenginliği. Ama gençliğin de sizler gibi bilinçli olması ve geleceğe umutla bakması lazım. Ben sizleri gördükçe geleceğe büyük bir ümitle bakıyorum. Bana büyük bir umut verdiniz bu akşam.” diye konuştu. 

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…