Elektrik Sektöründe Kışa Hazırlık Tatbikatı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kars’ta elektrik iletim hatlarında meydana gelebilecek buz yükünün etkilerini gözlemlemek amacıyla kışa hazırlık tatbikatı düzenledi. Bakanlık bünyesinde kurulan Acil Durum Kriz Yönetim Merkezi’nde kriz yönetimi gerçekleştirilirken buz yükünün elektrik sektörüne etkileri ve alınacak önlemler ele alındı.

27.12.2023
  • Paylaş

Kars’ta Elektrik Kesintisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Elektrik Kaynaklı Acil Durum Kriz Yönetim Kurulu toplandı. Kurul, Kars’ta elektrik direklerinin buzlanma etkisiyle yıkılması sonucu meydana gelen elektrik arızası senaryosu üzerine bir müdahale yönetimi gerçekleştirdi.

 

Kriz Merkezleriyle İrtibat

Müdahale yönetiminde; TEİAŞ, TEDAŞ, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (EDAŞ) kurulan kriz merkezleriyle irtibata geçilerek hem olası bir elektrik kesintisi durumunda yapılması gerekenler masaya yatırıldı hem de eksiklikler görüldü.

 

Kar Yağışı ve Fırtına

Senaryoya göre; 27 Aralık 2023’te sabah 09:30’da Kars Transformatör Merkezi’nde 170 kW Kars-Narinkale Havza Elektrik İletim Hattı’nın bir bölümünün servis dışı olduğu bilgisi alındı. Hava durumunun da kar yağışlı ve fırtınalı olduğu bildirildi.

 

30 Köy Elektriksiz Kaldı

Bölgenin elektrik dağıtım şirketi olan Aras EDAŞ, buz yükü nedeniyle 2 direğin yıkıldığını ve 3 bin 584 abonenin bulunduğu 30 köyün enerjisiz kaldığını kaydetti. Ayrıca hattın birçok noktasında buz yükü sebebiyle iletkenlerin yere yakınlığının 2 metreye kadar düştüğü tespit edildi. Buzlanma sebebiyle Kars merkez, Digor, Sarıkamış ve Susuz’da toplam 48 alçak gerilim direği yıkıldı.

 

Kriz Masaları Kuruldu

Olay sonrasında TEİAŞ 15. Bölge Müdürlüğü ve Aras EDAŞ Kars İl Koordinatörlüğünde kriz masaları oluşturuldu. Bakanlıkta Elektrik Kaynaklı Acil Durum Kriz Yönetimi Kurulu toplandı.

 

Yeniden Servise Alındı

Kurulun koordinasyonunda bölgeye kar paletli araçlarla giden hat bakım ekibi, kesintinin 72. saatinde sorunlu direğin montaj çalışmalarını tamamladı. Hattın üzerindeki buz yükünün dökülmesi çalışmaları, 48. saatte sonuçlandırıldı. TEİAŞ ekipleri, başka bir sorun olasılığına karşı bölgede kontroller yaptı. Ardahan, Iğdır, Ağrı ve Erzurum’dan gelen ekipler alçak gerilim arızalarını giderdi. Böylece 170 kW Kars-Narinkale Havza Elektrik İletim Hattı, yeniden servise alındı. Tüm bölgeye enerji verilmeye başlandı.

 

Videolu Bağlantılar

 Tatbikatta Aras EDAŞ’ın sahada ve masadaki kriz yönetimi bölgeye canlı bağlantılar yapılarak test edildi. Yine aynı şekilde TEİAŞ’ın elektrik kesintisi meydana gelen bölgedeki iletim hatlarına müdahalesi videolu bağlantılarla gözlemlendi. Aras EDAŞ’ın kesintiden etkilenen enerji nakil hatları ile sahada özellikle jeneratörle çalışması elzem bölgelere yönelik aldığı aksiyonlar takip edildi. 

 

125 Personel Katıldı

Bakanlık Acil Durum Kriz Yönetim Stratejisi doğrultusunda gerçekleştirilen ve 125 personelin katıldığı tatbikatta kamu özel sektör iş birliği de test edildi.

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…