Şırnak, Türkiye’nin bir numaralı petrol şehri olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023’ün son günü Gabar Dağı’nda bulunan Şehit Esma Çevik Üretim İstasyonu’nda incelemelerde bulundu. Şırnak’ta ham petrol üretimini 30 bin varile çıkarttıklarını kaydeden Bakan Bayraktar, “3 ay içerisinde inşallah hedefimiz; Şırnak’ın, Türkiye'nin en büyük petrol üreten ili haline getirmek. Şırnak, 2024 yılı sonunda 100 bin varil üretim hedefine ulaştığımızda açık ara Türkiye'nin bir numaralı petrol şehri olacak.” dedi.

01.01.2024
  • Paylaş

Bakan Bayraktar, yeni yıla saatler kala 2023’ün son ziyaretini petrol keşifleriyle enerji şehri haline gelen Şırnak’a gerçekleştirdi. İlk olarak Şırnak Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Bayraktar, burada Vali Cevdet Atay ile bir araya geldi. Ardından Şırnak Belediyesi’nde Mehmet Yarka ile görüşen Bayraktar, AK Parti Şırnak İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Şırnak merkezde esnaf ziyaretinde de bulunan Bayraktar, vatandaşların yeni yılını kutladı.

 

Gabar şehitlerine dua

Bakan Bayraktar, 1998 yılına Gabar’da hain terör örgütünün saldırısında baba-oğul şehit düşen güvenlik korucuları Hacı Dursun ve Ömer Dursun’un Şırnak’taki ailesini ziyaret etti. Aileye taziyede bulunan Bayraktar, şehitleri dualarla andı.

 

Üretim istasyonunda inceleme

Bayraktar, daha sonra Gabar Dağı’nda bulunan Şehit Esma Çevik Üretim İstasyonu’na geçerek incelemelerde bulundu. Yetkililerden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alan Bayraktar, personelin yeni yılını tebrik etti. Bayraktar, ardından Şehit Esma Çevik Petrol Sahası’ndaki 33 numaralı Sondaj Kulesi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Canlarını feda ettiler

Bakan Bayraktar, büyük ve güçlü Türkiye ideali ile birçok askerin bugün petrol çıkarılan topraklarda şehit düştüğünü söyleyerek “Bizim burada bu faaliyetleri yapabilmemiz için adeta canlarını feda ettiler. Dolayısıyla biz de o bilinçle, o azim ve kararlılıkla büyük ve güçlü Türkiye yolunda burada kararlılıkla bu çalışmaları yürütüyoruz.” dedi.

 

Günlük 30 bin varil

Gabar Dağı’nın geçmiş yıllarda terörle anıldığını kaydeden Bayraktar, “Ama bugün Şırnak'ta, 2021 yılında Cumhuriyet tarihinin en büyük karadaki keşfini yaptık. Çok kısa bir süre içerisinde buradaki üretimi bugün itibariyle 30 bin varile çıkarttık. Önümüzdeki 3 ay içerisinde inşallah hedefimiz; Şırnak’ı, Türkiye'nin en büyük petrol üreten ili haline getirmek. 2024 yılı sonuna geldiğimizde yani 100 bin varil üretim hedefine ulaştığımızda da açık ara Türkiye'nin bir numaralı petrol şehri olacak. Bu sayede Türkiye'nin sadece bu bölgeden günlük ihtiyacının yüzde 10’un karşılamış olacağız.” diye konuştu.  

 

Kato ve Cudi’ye rüzgar santrali

Bayraktar, Şırnak’ın enerjinin her alanında daha gelişmiş bir il olacağını vurgulayarak “Biz adeta Şırnak'a enerji üssü olarak tanımlıyoruz. İnşallah sadece petrol değil, burada madenleri, jeotermal kaynakları, güneş santralleri, Kato Dağı'nda, Cudi Dağı'nda artık rüzgar santralleri olacak. Dolayısıyla adeta enerji üssü haline gelmiş bir Şırnak'ı hedefliyoruz. Bunun en önemli projelerinden bir tanesi tabii Gabar'daki petrol. Bugün bu sahalarda 30 civarında kuyu açtık. 23 kuyudan şu anda üretim yapıyoruz.” dedi. 

 

Aile ve Gençlik Bankası

Enerji alanında yapılan keşiflerin gelirlerinin yeniden vatandaşa döneceğini işaret eden Bakan Bayraktar, “Cumhurbaşkanımız Aile ve Gençlik Bankası ile gerek Gabar'da, gerek Sakarya Gaz Sahası’ndaki doğal gaz keşfimizin gelirlerinin, milletimizin ihtiyaçları doğrultusunda sarf edilmesiyle alakalı bir vizyon ortaya koymuştur. Dolayısıyla biz buradaki petrol üretimini arttırdıkça önce gençlerimiz ve ailelerimiz başta olmak üzere buradaki zenginliği, refahı inşallah tüm milletimize yaymış olacağız. Şu anda burada bin 200 kişiye istihdam sağlıyoruz. 2024 yılının sonuna kadar, 100 kuyuya çıktığımız gün inşallah bu rakam yaklaşık 5 bine çıkacak ve kalıcı sürede de buradaki istihdam imkanları daha da artacak.” dedi.

 

Sırada Hakkari, Van ve Siirt var

Bakan Bayraktar, Türkiye'nin farklı illerinde arama faaliyetlerinin sürdüğünü; Hakkari, Van ve Siirt’te lokasyonların belirlendiğini belirterek “Ülkemizin ihtiyacı olan petrol ve doğal gaz nerede varsa onu bulmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Türkiye'nin mutlaka enerjide dışa bağımlılığını düşürme hedefimiz var.” ifadelerini kullandı. 

 

Tam bağımsız Türkiye hedefi

Yürütülen çalışmalardan 85 milyonun büyük gurur duyduğunun altını çizen Bayraktar, “Bundan rahatsız olanlar da var. ‘Türkiye dışa bağımlı olsun, kendi petrolünü, gazını çıkarmasın’ diyenler de var. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı hedefi var önümüzde. Bu hedef doğrultusunda, enerjide dışa bağımlılığı bitireceğiz. Tam bağımsız bir Türkiye idealiyle bütün ekibimizle çalışıyoruz.” dedi. 

 

Yeni yıla Mehmetçik ile girdi

Bakan Bayraktar, daha sonra Akçay Komanda Tugayı’na geçti ve yeni yıla Mehmetçik ile birlikte girdi.

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…