Bu kış doğal gaza zam planlamıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, doğal gazda uzun zamandan beri vatandaşları desteklediklerini belirterek “İmkan, kabiliyetler, ve hazinenin durumu çerçevesinde vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Şu anda herhangi bir zam gözükmüyor doğal gazda. Bu kış, yine biz tasarruflu kullanalım doğal gazımızı ama bir zam planlamıyoruz.” dedi.

12.01.2024
  • Paylaş

Bakan Bayraktar, CNN Türk’te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Gazeteciler Hande Fırat ve Zafer Şahin’in sorularını yanıtladı. 

 

50 Yıllık Gazı 1 Yılda Üreteceğiz

Karadeniz’de 2020 yılında gerçekleştirilen doğal gaz keşfinin ardından 2023 yılında gazı karaya çıkardıklarını söyleyen Bakan Bayraktar, “Türkiye’de 50 yılda ürettiğimiz gazı, biz Sakarya Gaz Sahasında 1 yılda üreteceğiz.” diye konuştu.

 

15 Milyon Hane Halkının Doğal Gazını Karşılayacağız

Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası’ndan günlük 2,2 milyon metreküp doğal gazın sisteme verildiğini aktararak “10 milyon metreküp hedefimiz var. İkinci fazda 40 milyon metreküpe çıkacağız. Buna ulaştığımızda 15 milyon hane halkının doğal gazını karşılayabilecek bir miktara ulaşmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Bir Taraftan Üretim Bir Taraftan Keşif

Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacının daha fazla olduğuna işaret eden Bayraktar, “Yeni keşifler için aralarda başka sondajlar da yapmamız lazım. Fatih, Yavuz , Kanuni bölgede. Ama bir fırsat bulup arada Karadeniz’de başka gördüğümüz sahalarda da yeni keşif kuyuları da açmayı hedefliyoruz. Bir taraftan üretim için çalışıyoruz bir taraftan yeni keşif kuyularına devam ediyoruz.” dedi. 

 

Hedef Tam Bağımsızlık

Bayraktar, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının yüzde 68’ler civarında olduğunu kaydederek “Türkiye’nin mutlak surette enerjide tam bağımsız bir ülke olması lazım. Önünüzde 30 yıllık nihai hedef enerjide ve madende tam bağımsız bir ülke olmak. Ümitliyiz ama aramadan bir şeyi keşfetmeden ezbere bir şey söylemek istemiyoruz.” diye konuştu.

 

Gabar’da Günde 32 Bin Varil Petrol

Gabar Dağı’nda bugün itibarıyla 32 bin varilin üzerinde petrol ürettiklerini anlatan Bayraktar, “2016’da Türkiye Petrollerinin günlük üretimi 35-36 bin varillerdeydi, bu iki saha yokken. Hedef bu yılın sonunda 100 bin varil. Hakkari’de Beytüşşebab’ta yeni kuyular kazıyoruz keşif amaçlı kuyular kazıyoruz. 100 bin varile geldiğimizde bizim hedefimiz, 2024’de 175-200 bin varil bandına gelebilmek. Bu da Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20’si kendi sahalarından üretiyor anlamına geliyor.” dedi.

 

101’nci Yılda Nükleerden Elektrik

Bayraktar, Akkuyu Nükleer Santrali’nin Türkiye’nin 70 yıldır yapmaya çalıştığı bir hayali olduğunu vurgulayarak “Çok büyük ilerleme var sahada. 4 reaktör aynı anda inşaata devam ediyor. İlk reaktörü bu sene devreye almayı hedefliyoruz. 29 Ekim 2024’te cumhuriyetimizin 101’nci yılında Türkiye’nin nükleer santralden elektrik üretmeye başlaması çok anlamlı olacak.” diye konuştu.

 

Rüzgarda Türkiye Rekoru

7 Ocak 2024’te Türkiye tarihinin rekorunu kırdıklarını, o gün elektrik üretiminin yüzde 28’inin rüzgardan karşılandığını ifade eden Bayraktar, “O gün rüzgar iyi esti. Bizim 6 Ocak’ta da, 8 Ocak’ta da enerjiye ihtiyacımız var. İşte biz baz yük dediğimiz kaynağı da nükleerden sağlamak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

 

Isı Yalıtımı ile Yüzde 35 Tasarruf

Bayraktar, Enerji Verimliliği Haftası’nda olduklarını hatırlatarak hafta içerisinde olduklarını anımsatarak “Evlerine ısı izolasyonu için gerekli yalıtım yapan vatandaşların faturaları yüzde 20 ila 35 arasında aşağı düştü. Dolayısıyla, biz diyoruz ki, önümüzde 7 yılda 20 milyar dolarlık enerji verimliliği yatırımı hedefliyoruz bu saydığım bütün alanlarda ve bunların sonucunda da yaklaşık 46 milyar dolarlık 2040’a kadar tasarruf sağlayacağız.” dedi.

 

En Ucuz İkinci Ülke

Doğal gazda uzun zamandır vatandaşları desteklerini kaydeden Bayraktar, doğal gaza zam konusunda şunları söyledi: Elektrikte olsun, doğal gazda olsun toplam geçen seneki destek tutarımız yaklaşık 282 milyar TL’ydi. Biz imkan kabiliyetler, Hazinenin durumu çerçevesinde vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Dolayısıyla, şu anda herhangi bir zam gözükmüyor doğal gazda. Yani bu kış, yine biz tasarruflu kullanalım doğal gazımızı ama bir zam planlamıyoruz. Türkiye’de doğal gaz ve elektrikte yani o kadar büyük bir destek sağlıyoruz ki, Avrupa’da elektrikte ve doğal gaz da en ucuz ikinci ülkeyiz. 

 

Sosyal Tarife

Bayraktar, elektrikte 4.1 milyon haneye destek verdiklerini, doğal gaz ve kömür desteklerinin de artarak devam ettiğinin altını çizerek “Türkiye’de bir sosyal tarifeyi oturtmak istiyoruz, yani gerçekten ihtiyaç sahibi kesimleri desteklediğimiz bir modele doğru aslında bu süreci götürmek istiyoruz. Belki bu anlamda ihtiyaç sahibi kesimleri biraz daha destekleyerek ama ihtiyaç sahibi olmayan kesimlere de ilave bir destek olmayan bir sürece doğru inşallah önümüzdeki dönem de gideriz.” ifadelerini kullandı.

 

Kötü Komşu Ev Sahibi Yaparmış

Türkiye’nin denizlerde petrol ve doğal gaz arayan dünyanın en büyük gemi filolarından birine sahip olduğunu bildiren Bayraktar, “Bunların birçoğu aslında yurt dışında arama ve üretim şirketleri dışında servis şirketleri tarafından sağlanır. Ama kötü komşu ev sahibi yaparmış misali, biz açıkçası Akdeniz’de ilk gemimizi aldıktan sonraki operasyonlarımızda da şunu gördük: Biz öyle kolay-kolay dışarıdaki yabancı servis sağlayıcı şirketlerle çalışma şansımız yok, çünkü adama gel kardeşim Akdeniz’i arayacağız diyoruz, yok efendim ben kusura bakma, para kazansak da gelemiyoruz diyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

 

Madende Net İhracatçı Olmalıyız

Bayraktar, Türkiye’nin dünyada maden çeşitliliği açısından sekizinci sırada olduğunu ifade ederek “Bizim bunları toprak altında çıkarıp ekonomiye kazandırmamız lazım. Türkiye, 2022 yılında 6,5 milyar dolarlık bir ihracat yaptı madende. Bu rakam 2002 yılında 680 milyon dolardı, yani bir 10 kat büyüdük maden ihracatında, ama Türkiye hala madende net ithalatçı konumda. Türkiye’nin madende de net ihracatçı bir ülke olması lazım.” dedi.

 

Bordan Elektrikli Araçlar için Lityum

Dünya bor pazarı yaklaşık 4 milyon ton olduğuna, bu pazarın yüzde 63’ünün Eti Maden’in elinde olduğuna değinen Bayraktar, borda katma değerli üretime yoğunlaştıklarını ve kullanım alanlarında farklılaşmaya gittiklerini söyledi. Bayraktar, bor atıklarından lityum üretecek bir tesis üzerinde çalıştıklarını söyleyerek “Biliyorsunuz elektrikli araçlarda depolamada çok ihtiyaç duyulan bir şey. Biz hem sıvı bor atıklarından, hem de katı bor atıklarından ondan lityumu ayrıştıracağımız bir tesis kuracağız önümüzdeki yıl, şu anda test süreci devam ediyor, test aşamasına gelmiş durumdayız.” diye konuştu.