Heyelan Riski Nedeniyle Arama Faaliyetlerini Durdurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan İliç’te bir maden sahasında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin son durumu aktardı. Bölgede heyelan riskinin arttığına dikkat çeken Bakan Bayraktar, “Çok ciddi bir heyelan riskiyle karşı karşıyayız. Özellikle toprak yığınının kaymamış bölgelerinde ciddi bir hareketlilik var. Bu risklerden dolayı şu anda sahada arama faaliyetlerini durdurmuş durumdayız.” dedi.

19.02.2024
  • Paylaş

Erzincan'ın İliç ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen toprak kaymasının ardından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile birlikte bölgede yürütülen çalışmalara ilişkin son bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı. 

 

Ciddi Hareketlilik Var

 

Sahada çalışma şartlarının bugüne kadar zorlu geçtiğini aktaran Bakan Bayraktar, “Çok ciddi heyelan riskiyle karşı karşıyayız. Bölgede çalışan AFAD'taki kardeşlerimizi risk altına atmadan, ilave bir tehlike oluşturmadan ve emniyet koşullarından taviz vermeden çalışma imkanını sürdürmeye ve korumaya gayret ettik. Fakat heyelan riski biraz daha yoğunlaştı. Özellikle toprak yığınının kaymamış bölgelerinde şu anda ciddi bir hareketlilik var. Bu risklerden dolayı şu anda sahada arama faaliyetlerini durdurmuş durumdayız.” dedi.

 

Yol Haritasını Önümüze Koyacağız

 

Bakan Bayraktar, temiz suyun kontrol altına alınması konusunda önemli çalışmalar yürütüldüğünü açıklayarak toprak ve sudan sürekli ölçümler alındığını ifade etti. Alınan numunelerde halk sağlığını tehdit edecek herhangi bir problem olmadığını belirten Bayraktar, baraj bölgesinde çalışmaların yoğunlaştığını söyledi. Heyelan riskinin ortadan kaldırılması için ilgili kurum, kuruluş ve akademisyenlerle istişare edildiğini ifade eden Bayraktar, “Yarın öğlene kadar yapacağımız çalışmalarda daha net bir tablo ve bir yol haritasını önümüze koyacağız.” diye konuştu.

 

Toprağın İstifleneceği Yeni Alan

 

Heyelan riskinin ortadan kaldırılmasının ardından bölgedeki toprağın başka bir lokasyona taşınacağını aktaran Bakan Bayraktar, “Toprağın kaldırılması ve istifleneceği yeni alanla alakalı da birkaç alternatif üzerinde çalışıyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın koordinasyonunda lokasyon tespiti ve lokasyonların hazırlanmasıyla alakalı faaliyetimiz devam ediyor.” dedi.

 

2 Şiddetinde Deprem Etkisi

 

Bayraktar, bölgede yaşanan bir depremin heyelana sebep olduğu iddialarına ilişkin bir soru üzerine bu konuyla ilgili teknik ekibin ve akademisyenlerin çalışmaları olduğunu söyleyerek  “Bir deprem sonrası heyelanı değil ama heyelan o kadar büyük oldu ki, bunun yaklaşık 2 şiddetinde bir deprem etkisinde olduğunu ifade ettiler.” diye konuştu.

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…