Bugün ve Bundan Sonra da Ailelerimizin Yanında Olacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan İliç’te meydana gelen heyelanın ardından arama faaliyetlerinin ortaya çıkan riskler nedeniyle 2 gün önce durdurulduğunu anımsatarak “En önemli önceliğimiz olan buradaki 9 çalışanın aranmasıyla alakalı aileleri sürekli bilgilendirdik. Onlarla birlikte bu süreci yürütüyoruz. Onların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Onların yanında olacağımızı, bu konuda devlet olarak bugün ve bundan sonraki süreçte onlarla birlikte olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

21.02.2024
  • Paylaş

Olayın hemen ardından bölgeye intikal eden Bakan Bayraktar, sürecin koordinasyonunu yerinden yürütüyor. Bakan Bayraktar; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile birlikte sahada incelemelerde bulundu. Bakanlar daha sonra da gelinen son durum hakkında basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

 

Temel Önceliğimiz 9 Kardeşimiz

Bakan Bayraktar, olayın ilk olduğu andan itibaren devletin bütün ilgili kurumlarıyla bölgeye intikal ettiğini vurgulayarak “Olayın ilk anından itibaren temel önceliklerimiz buradaki 9 kayıp kardeşimizi, çalışanımızı bulmakla ilgiliydi. Arama faaliyetleriyle alakalı malumunuz 2 gün önce halen devam eden heyelan riski nedeniyle bu süreç durdu.” dedi.

 

Süreci Ailelerle Birlikte Yürütüyoruz

Bu süreçte aileleri sürekli bilgilendirdiklerini ifade eden Bayraktar, “Ailelerimizi teskin etmeye gayret ettik. Ailelerin büyük bir çoğunluğu zaten bu bölgede çalışan, madeni hepimiz kadar bilen, burada yaşayan insanlar. Onlar da konunun ne kadar büyük olduğunu ve ne tür zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu gayet iyi biliyorlar. Onlarla birlikte bu süreci yürütüyoruz. Onların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Onların yanında olacağımızı, bu konuda devlet olarak bugün ve bundan sonraki süreçte onlarla birlikte olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

 

Toprak Taşınıyor

Bayraktar, 14 Şubat itibarıyla madenin faaliyetlerinin durdurulduğunu kaydederek “Şu anda tesiste herhangi bir faaliyet yapılmıyor. Ama bunun yanında heyelan olmuş toprağın uygun olacak alanlara taşınmasıyla ilgili faaliyetlerimiz şu anda devam ediyor. O alanlar tespit edildi ve eylem riski de göz önünde bulundurularak bu çalışmalar şu anda devam etmektedir.” dedi.

 

Soruşturmalar Devam Ediyor

Olayın oluş nedeniyle ilgili adli, idari ve teknik yönden soruşturmaların devam ettiğini söyleyen Bayraktar, “İnşallah çok kısa zamanda bunları da tespit edip kamuoyuyla sizler vasıtasıyla paylaşacağız.” diye konuştu.

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…