"Türkiye’nin Afrika Boynuzu’ndaki Varlığını Enerji Alanındaki Bu İş Birlikleriyle Güçlendireceğiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ile Somali arasındaki ilişkileri derinleştirecek önemli bir adım attı. Bakan Bayraktar, Somali Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Abdirizak Omar Mohamed ile iki anlaşma imzaladı.

07.03.2024
  • Paylaş

Tecrübe Aktarımı

Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda 2020 yılında gerçekleştirilen doğal gaz keşfinin ardından 2023 yılında kara tesisine ilk gazı ulaştıran Türkiye, oluşturduğu modern filo sayesinde Akdeniz’de ve Karadeniz’de petrol arama faaliyetlerine devam ediyor. Edindiği tecrübeyi dost ve müttefik ülkelerle de paylaşan Türkiye, bu bağlamda Somali ile iş birliğine gitti.

 

Sosyal Medyadan Duyurdu

Bakan Bayraktar, Somali ile varılan anlaşmaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak “Somali Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Sayın Abdirizak Omar Mohamed ile Somali’nin kara ve açık deniz bloklarında petrol ve doğal gaz alanında iş birliğimizi geliştirmek üzere bir hükümetlerarası anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladık.” ifadelerini kullandı.

 

İş Birlikleri Güçlenecek

Bayraktar, paylaşımın devamında, “Bu anlaşma ile Somali’nin sahip olduğu kaynakları Somali halkına kazandırmak üzere ortak faaliyetler gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin Afrika Boynuzu’ndaki varlığını enerji alanındaki bu iş birlikleri ile güçlendirmeyi hedefliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

 

Petrol ve Doğal Gaz Anlaşması

Bayraktar’ın Somali Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Mohamed ile İstanbul’da yaptığı görüşmede, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Petrol ve Doğal Gaz Alanında Anlaşma” imzalandı. Anlaşma, Somali’nin kara veya deniz bloklarından petrol arama, değerlendirme, geliştirme ve üretimini içeriyor.

 

İş Birliğini Teşvik

Bunun yanı sıra bu projelerle ilgili taşıma, dağıtım, rafineri, petrol ve ürünlerinin satışı ve hizmet operasyonları da anlaşma kapsamında yer alıyor. Anlaşma ayrıca, petrol projeleri alanında ikili bilimsel, teknik, teknolojik, hukuki, idari ve ticari iş birliğinin geliştirilmesini teşvik etmeyi de amaçlıyor.

 

Mutabakat Zaptı 

Bayraktar-Mohamed görüşmesinde ayrıca, “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Somali Federal Cumhuriyeti Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanlığı Arasında Somali Kara ve Açık Deniz Blokları Alanında Mutabakat Zaptı” da imza altına alındı.

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…