Türkiye’yi Enerjide Bağımsız Kılmak İçin Çalışıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin Diyarbakır ve Batman’da ürettiği petrol ve Karadeniz'de ürettiği doğal gazla, ekonomisi çok daha güçlü bir ülke olarak yoluna devam edeceğini belirterek “Türkiye'yi enerjide Türkiye Yüzyılı'na yaraşır bir şekilde bağımsız kılmak için çalışmaya, gayret etmeye devam ediyoruz." dedi.

27.03.2024
  • Paylaş

Diyarbakır ve Batman

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır ve Batman’da düzenlenen mitinglerde vatandaşlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar da kürsüye gelerek Türkiye’nin enerji politikası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

860 Yerleşim Yerine Doğal Gaz

Bakan Bayraktar, Türkiye'de 81 ilde 860 yerleşim yerine doğal gazı ulaştırdıklarını anlatarak "Cumhurbaşkanımız bundan 22 yıl önce bir hedef ortaya koydu 'Biz her hane halkına, Türkiye'deki bütün illerimize doğal gazı götüreceğiz.' dedi. Bizler bu büyük hedefi hamdolsun gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz." dedi.

 

15 Milyon Haneye Çıkaracağız 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de doğal gaz arama ve üretme hedefi olduğunu da ifade eden Bayraktar, “Karadeniz'de 2020 yılında doğal gaz keşfi yaptık. Sakarya gaz sahasından bugün 1,5 milyon haneye yetecek kadar doğal gazı üretiyoruz. Bunu 15 milyon haneye çıkarana kadar gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

İmkanlardan Yararlandıracağız

Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşfin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bir ay boyunca tüm hanelere doğal gazın bedava olduğunu, bir yıl boyunca da 25 metreküpe kadar olan kısmından ücret alınmadığını anımsatarak “Biz imkanlarımız arttıkça yeni keşifler oldukça daha fazla doğal gaz ürettikçe bu imkanlardan sizleri mutlaka yararlandıracağız.” dedi.

 

15 Bin Varil Petrol

Diyarbakır'da günde 15 bin varil petrol ürettiklerini bu rakamları arttıracaklarını kaydeden Bayraktar, "Diyarbakır'da, Batman'da, Şırnak'ta Türkiye'yi enerjide Türkiye Yüzyılı'na yaraşır bir şekilde bağımsız kılmak için çalışmaya, gayret etmeye devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

 

Petrolün Başkenti

Bayraktar, Batman’ın petrolün başkenti olduğunu ifade ederek “Türkiye, Batman'da ürettiği petrolle, Şırnak'ta, Diyarbakır'da ürettiği petrolle, Karadeniz'de ürettiği doğal gazıyla, ekonomisi çok daha güçlü bir ülke olarak yoluna devam edecek.” dedi.

 

Karış Karış Arayacağız

Bulunan petrolün, doğal gazın bir başlangıç olduğunu kaydeden Bayraktar, “Türkiye'yi karış karış aramaya ve Batman'da olduğu gibi diğer illerimizde de petrolümüzü aramaya devam edeceğiz. Biz imkan ve kabiliyetlerimiz arttıkça, ekonomik olarak daha güçlü oldukça istihdam, yatırım arttıkça inşallah çok daha güçlü, çok daha büyük bir ülke olacağız.” diye konuştu. 

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…