Azerbaycan ile Doğal Gaz Anlaşması

Türkiye ile Azerbaycan arasında doğal gaz tedariki noktasında yeni bir adım atıldı. Azerbaycan’dan gelen doğal gazın tedarikiyle ilgili anlaşmanın süresi uzatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Bakü temasları sırasında yaptığı açıklamada “BOTAŞ ile Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi arasında bu yıl sona erecek doğalgaz tedarik anlaşmasının 2030 sonuna kadar uzatılmasını da imza altına aldık." ifadelerini kullandı.

04.06.2024
  • Paylaş

İmzalar Atıldı

Bakü Enerji Haftası Kapsamında Azerbaycan'da düzenlenen 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı marjında Bakan Bayraktar ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov'un katılımıyla bir imza töreni gerçekleştirildi.

 

6 Yıl Uzatıldı

BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ile Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi Genel Müdürü Lidya Salahova, 2024 yılı sonunda sona erecek doğal gaz tedarik anlaşmasının 2030 sonuna kadar uzatılmasını öngören anlaşmaya imza attı. Fidan ayrıca, SOCAR Başkanı Rövşen Necef ile doğal gaz teslimi ve takasına ilişkin 4 anlaşma imzaladı.

 

Toplamda 5 Anlaşma

Bakan Bayraktar, anlaşmalara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bakü seyahatimizde, geçtiğimiz ay İstanbul'da Azerbaycan Ekonomi Bakanı Sayın Mikayıl Cabbarov ile imzaladığımız Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması'nın altyapısını oluşturacak yeni adımlar attık. BOTAŞ ve SOCAR arasında imzalanan dört anlaşma ile Azerbaycan gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya ve Nahçıvan'a taşınacak, Türkmenistan gazı ülkemize ulaştırılacak. Ayrıca BOTAŞ ile Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi arasında bu yıl sona erecek doğalgaz tedarik anlaşmasının 2030 sonuna kadar uzatılmasını da imza altına aldık." değerlendirmesini yaptı.

 

Haber ile ilgili fotoğraflar için tıklayınız…