Bakan Yıldız, TPAO Sismik Araştırma Ekibini Uğurlama Törenine Katıldı

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "2002 yılında toplam 52 bin metre sondaj yapılmışken, bu, 2013 yılında 305 bin metreye çıkarıldı. Son 11 yılda 2,3 milyon metre sondaj yapılmış oldu" dedi.

15.04.2014
  • Paylaş

Buradaki konuşmasının başında ekibe "yolunuz açık olsun" diyen Yıldız, arama faaliyetlerinin son 10 yılda yaklaşık 11 katına çıktığını belirtti. Yıldız, 2002 yılında 21 arama şirketi varken, 2014'e kadar bu sayının 46'ya çıktığını, açılan kuyu sayısının da 2002 yılında 35 iken, 2013 yılı itibarıyla 173'e ulaştığını bildirdi. Açılan kuyuların 62'sinde petrol, 9'unda doğal gaz bulunduğunu ifade eden Yıldız, bunların mütevazi rakamlar da olsa Türkiye'nin yerli kaynaklarını üretmek adına önemli olduğuna işaret etti.

Geçen yıl Barbaros Hayrettin Paşa'nın katılımıyla denizlerdeki sismik aramalarının 6 katına çıkarıldığını belirten Yıldız, "1934 yılından bu yana açılan yaklaşık 4 bin 500 kuyunun üçte biri son 11 yıl içerisinde sizlerin gayretleriyle açılmış oldu. 2002 yılında toplam 52 bin metre sondaj yapılmışken, bu, 2013 yılında 305 bin metreye çıkarıldı. Son 11 yılda 2,3 milyon metre sondaj yapılmış oldu. Arama ve üretim sektörünün son 11 yılda yaptığı yatırım tutarı 7,5 milyar dolara ulaştı. Bunun yarısı TPAO tarafından, diğer yarısı özel şirketler tarafından yapıldı" diye konuştu.

Denizlerdeki aramalarda petrol ve doğal gaz bulunması halinde şirketlere ortaklık parası ödediklerini, bulunmaması halinde bu masrafın şirket tarafından karşılandığını anlatan Yıldız, araştırma sektöründe yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiğini dile getirdi. Uğurlayacakları sismik araştırma ekibinin birçok ilde petrol, doğal gaz ve jeotermal kaynak arayacağını ifade eden Yıldız, "Sağlık içerisinde gidip gelmelerini temenni ediyorum. Allah sizlere kaza bela vermesin" ifadelerini kullandı.

Yıldız, daha sonra sismik araştırma yapan, "vibro" adı verilen aracın sürücü koltuğuna oturdu. Bu sırada aracın merdivenlerine çıkan TPAO Genel Müdür Vekili Besim Şişman ile basın mensuplarına bilgi veren Yıldız, sismik arama için kullanılan araçlardan 15 tane daha aldıklarını, bunların da bir süre sonra arama çalışmalarına katılacağını söyledi. Yıldız, Barbaros Hayrettin Paşa'nın çalışmalarına ilişkin de geminin, Kıbrıs açıklarında, Antalya civarında sismik arama yaptığını bildirdi.

Besim Şişman' da sismik araştırma araçlarının çevreye zarar vermeden, yere titreşim yayarak araştırma yaptığını belirtti. Şişman, TPAO'nun elde ettiği olumlu sonuçların Bakan Yıldız tarafından duyurulacağına işaret ederek, bunun dışındaki "petrol bulundu" söylemlerine itibar edilmemesini istedi.

Daha sonra Bakan Yıldız, araştırma ekibi üyeleriyle tek tek tokalaştı ve araçları el sallayarak uğurladı.

TPAO sismik araştırma ekibi 85 kişi ve 59 araçtan oluşuyor. Denizli, Silopi ve Adıyaman'a gidecek konvoya bu illerde de 110 personel eklenecek.