Kömür Üretiminde Hedef 5 Yılda 10 Milyon Ton

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kömür üretiminin arttırılması gerektiğini belirterek, "Hedefimiz 5 yıl içerisinde üretimi özel sektör ve kamu ile 7 ila 10 milyon tona, istihdamı da bugün iki katına çıkartmaktır. Bunun için hep birlikte çalışacağız." dedi.

05.09.2018
  • Paylaş

Bakan Dönmez, Zonguldak’ta bulunan Madenci Şehitliği ile Maden Müzesi'ni gezdi. Müzede yer alan maden işçilerinin kullandığı araç ve gereçler hakkında bilgi alan Dönmez, maden şehitleri için dua etti.
Dönmez, burada yaptığı konuşmada, bu coğrafyanın bir avuç kömür için ömrünü verenlerin coğrafyası olduğunu söyledi.
Geldikleri andan itibaren dokundukları her şeyde, baktıkları her ağaçta, taşta, kentin havasında, suyunda madencilik şehrini hissettiklerini belirten Dönmez, kente birçok kez geldiğini dile getirdi.
Dönmez, geçen yıl milli enerji maden politikası kapsamında yerli kaynakların ekonomiye kazandırılmasıyla alakalı birtakım projeler ve hedefler açıkladıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:
"Bunların bir kısmı Zonguldak havzamızla alakalıydı. Zonguldak son derece kaliteli taş kömürü madenine sahip ancak yeterince üretim yapamıyorduk. Bunun çeşitli nedenleri var, bunları burada tartışacak değiliz. Biz kendi içimizde tartıştık, sektörle tartıştık, Zonguldak'taki yöneticilerimizle tartıştık sonunda karar verdik. Bu konuda hemfikir olduk. İşçilerimiz de hem fikir oldu, destek oldu. 'Yeter ki Zonguldak'ta üretim, istihdam artsın, başka bir şey istemiyoruz." dediler. Biz de üretimin ve istihdamın artması için 'eyvallah' dedik. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimlerden önce buradaydı. Cumhurbaşkanımız dedi ki, "Bin 500 işçiyi, çalışanımızı taş kömürüne alacağız ve istihdam edeceğiz.' Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü bizim için talimattır, gereği yapılacaktır. Bu konuda taş kömürü kurumumuz, Çalışma Bakanlığı ve İŞKUR ile istişare halinde. Gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra süratle işçi alımlarını yapmış olacağız inşallah."
Burada 1,5 milyar ton kömür rezervi bulunduğunu belirten Dönmez, "Üretim miktarımız 1 milyon ton civarında, bunu arttırmamız lazım. Biz yıllık yaklaşık 30 milyon ton civarında taş kömürü ithal ediyoruz. Bunun için de 3 ila 4 milyar dolar civarında bir kaynak ayırıyoruz. Bugünlerde, ekonomik sorunları çokça konuştuğumuz şu ortamda cari açığı azaltmak için ithal ürünleri mümkün olduğu kadar yerli kaynaklardan temin etme zorunluluğu aşikar ortaya çıkmış oldu. Bunun da en kolay yöntemlerden birisi tabii ki burada yatırım yapmak, hazırlık yapmak ve istihdam ederek önce bölgenin sonra da ülkenin kalkınması için gerekenleri yapmak." ifadelerini kullandı.
Bakan Dönmez, TKK'nın kendi işletmelerinde üretimine devam edeceğini dile getirerek, "Hedefimiz 5 yıl içerisinde üretimi özel sektör ve kamu ile 7 ila 10 milyon tona çıkartmak, istihdamı da bugün iki katına çıkartmaktır. Bunun için hep birlikte çalışacağız, biz bize düşeni yapacağız siz de inşallah size düşeni yaparsanız mutlu oluruz." diye konuştu.

 

Maden ocağına ziyaret

 

Bakan Dönmez, Kilimli ilçesindeki TTK Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletme Müessesine ait kömür ocağına girmek için işçi kıyafetlerini giydi, gaz maskesi, baret ve madenci feneri gibi ekipmanları da yanına aldı.
Dönmez, kişisel koruyucuların nasıl ve hangi durumlarda kullanıldığına yönelik kurum yetkililerince de bilgilendirildi. Dönmez'e ayrıca çocuklar tarafından çiçek takdim edildi.
Bakan Dönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, ocağa girmeden evvel bakan, müdür ayrımı yapmaksızın iş güvenliği teçhizatını taktıklarını ve gerekli kullanım eğitimlerini aldıklarını belirtti.
Maden ocağına inmenin kendisi için ilk olmadığını, üniversite yıllarında da teknik bir inceleme için girdiğinin anlatan Dönmez, şöyle konuştu:
"Şimdi hep birlikte gireceğiz. Aşağıda işçi kardeşlerimizle birlikte onların sofralarına ortak olacağız. Bizim için önce güvenlik. Son dönemde güvenlikle alakalı kuralları gittikçe mevzuat bazında arttırdık, denetlemeleri de arttırdık. Geçtiğimiz yıllara göre iş kaza oranlarımız düştü. Sayısal rakamlar vermiyoruz nazar değmesin diye. Gönül ister ki, tabii sıfır iş kazasıyla bu işleri yapabilmek. Bu vesileyle biz madenlerimizde iş kazası dolayısıyla hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize rahmet, yakınlarına da sabırlar diliyoruz."
Bakan Dönmez, daha sonra beraberindekilerle işçi asansörü ile eksi 160 ve 260 kodları arasına indi.

 

"Mekanize ve modernize sistemlerle verimliliği artıracağız."

 

Bakan Dönmez, Kilimli ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü Gelik İşletme Müessesine ait kömür ocağında "Fayton" vagon sistemiyle yaklaşık 1,5 kilometre ilerideki galeriye gitti.
Dönmez ile beraberindekiler, yaklaşık 500 metre yürüyerek mekanize sistem ile üretim yapılan kömür damarında incelemelerde bulundu, daha sonra maden işçileriyle yemek yedi.
Bakan Dönmez, burada işçilere yaptığı konuşmada, maden ocaklarında çalışma şartlarının zorluğunu fiilen görmüş olduklarını söyledi.
Maden işçisinin birçok övgüyü hak ettiğini ifade eden Dönmez, şöyle konuştu:
"Zonguldak'ta yerin altı başka bir deyişle yerin üstünü şekillendiriyor. Burada bakanlık olarak bize düşen ne varsa yapacağız. Biz yerin altındaki bu kaynakların çıkarılmadığı sürece kimseye faydası olmadığını düşünen insanız. Ekonomiye kazandırılması için de güvenli madencilik kuralları içerisinde mevzuat, denetleme adına ne gerekiyorsa yapıyoruz.
TTK'mız da uzunca bir süredir yatırım konusunda istekliydi. Bazı hadiseler bize nasip oldu diyelim. Yeterli mi? Hala yeterli değil. Yapacak çok işimiz var. Eksik insan gücü ve kaynağıyla bu zamana kadar çalışıyordu. Onu da Cumhurbaşkanımız sağ olsun bu eksikliği tamamlamak üzere bir söz verdi halka. Biz de o sözün gereğini yerine getirdiğimizde eksik insan gücünden kaynaklı bir takım sıkıntıları da inşallah aşmış olacağız. Mekanize ve modernize sistemlerle verimliliği artıracağız. Dolayısıyla burada üretim miktarı aslında tatminkar değil. Ülkemiz sizin ürettiğinizin 30 katını tüketiyor. Bir şekilde bu 30 kat fazla üretmeyi başarmamız gerekiyor. Kamu ve özel, herkes üzerine düşeni yaptığı sürece bu sorunu da çözmüş olacağız."
Fatih Dönmez, daha sonra maden işçileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

"Emeklerinin karşılığını sonuna kadar hak ediyorlar"

 

Maden ocağındaki ziyaretin ardından yüzeye çıktığı sırada madenci eşi olan Güler Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e çiçek takdim ederek, sohbet etti.
Bakan Fatih Dönmez, eşinin de maden ocağında çalıştığını öğrendiği Yılmaz'a, "Burada eşinizin çalıştığı madene indiniz mi? Birlikte ocağa inin. Çok esprili olmaz belki ama evlilik yıl dönümü aşağıda olabilir. Doğum günü olabilir. Aşağıya inin bir görün." dedi.
Bir gazetecinin, "Maden ocağını gezdiniz neler söyleyeceksiniz? sorusuna Dönmez, "Yaklaşık iki saattir maden ocağında olduklarını belirterek, "İşçi kardeşlerimizin bugün sofralarına iştirak ettik. Onlar ekmeğini derler ya taştan çıkartırlar, kömürden çıkartan kardeşlerimiz. Emeklerinin karşılığını sonuna kadar hak ediyorlar. Biz de bize düşeni yapacağız." ifadesini kullandı.
"İş gücü eksikliği vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu konuda seçim öncesi bir söz vermişti burada yaşayanlara, biz o sözün gereğini en kısa zamanda yerine getireceğiz." diyen Fatih Dönmez, şunları kaydetti:
"Böylece iş gücü kaybını da eksiltmiş olacağız. Öte yandan özel sektöre devir ettiğimiz sahalarda, onlar da hazırlıklara başlayacak. Orada da istihdam olacak. Çok kısa süre içerisinde burada inşallah hem üretime hem istihdamı ikiye üçe katlayacağız. Beş yıl içerisinde arkadaşlarımızın hesabı var, üretim miktarını 7 milyon ton üzerine çıkartacağız. İstihdam da bugünün iki katı olacak. Kazasız belasız günler diliyorum."