Bakan Dönmez: Madencilikte Süreci Kısaltıp, Kırtasiyeciliği Ortadan Kaldırmak İçin Online Platform kuruyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yatırımcılarımız bulundukları her yer ve zamanda işlemlerini yapabilecek. Ayrıca elektronik madencilik hizmetlerini e-devlet üzerinden de yayımlayacağız. Böylece önemli oranda emek, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacağız” dedi

18.09.2018
  • Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı madencilikte başvuru, izin ve lisanslama gibi süreçleri hızlandıracak önemli bir adım attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 100 günlük icraat programında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının maden sektöründe hayata geçireceği proje ve uygulamalar dikkat çekiyor. Bakanlığın 100 günlük hedefleri kapsamında yer alan projeler arasında madencilikte başvuru, izin ve lisanslama gibi süreçleri hızlandıracak uygulama olan e-Maden dönemine geçiliyor.

Kırtasiyecilik Kalkıyor

Madencilik işlemleriyle ilgili süreci kısaltmak ve kırtasiyeciliği ortadan kaldırmak için süreci artık online platformda yürüteceklerini açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yatırımcılarımız bulundukları her yer ve zamanda işlemlerini yapabilecek. Ayrıca elektronik madencilik hizmetlerini e-devlet üzerinden de yayımlayacağız. Böylece önemli oranda emek, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacağız” değerlendirmesi yaptı.

Web Üzerinden Başvuru Dönemi

Daha önce Maden İşleri Genel Müdürlüğüne yapılan ilk müracaat işlemleri, ruhsatlandırma, arama ve işletme gibi madencilikle ilgili iş ve işlemler artık web ve mobil üzerinden yapılacak. Ayrıca, ruhsat sahipleri e-Maden sayesinde madencilik ödemelerini de web ve mobil ortamlar üzerinden gerçekleştirecek.

Bir Günde Ruhsat

Maden ruhsatı başvuruları 2017’den önce 3 ayda sonuçlanırken, 2017’de MİGEM’in yeniden yapılanmasıyla süreç 7 güne düşmüştü. E-Maden bütün gerekli evrakların ve süreçlerin tamamlanmasıyla müracaat sahibi sabah maden aramak için başvurup akşama kadar işlemini sonuçlandırabilecek. Projeyle, dinamik olarak rezerv-üretim-satış-stok-sevkiyat faaliyetleri daha etkin bir şekilde takip edilecek ve kayıt dışılık konusu asgariye indirilerek devlet hakları daha etkin bir şekilde takip edilecek.

Verimlilik Daha Fazla Artacak

Söz konusu uygulama özellikle bürokratik işlemleri azalması ve etkinliği hedefleniyor. “Elektronik Madencilik İşlemleri Yönetim Bilgi Sistemleri” Projesi olan E-Maden, madencilik sektöründe bütün başvuruların tek bir yerden yapılmasına imkan sağlayacak. E-Maden projesi, madencilikte kurumsal ve bürokratik işlemlerin azaltılarak verimliliği arttıracak. Projeyle, sektördeki hizmet kalitesi, bilgi depolanması ve vatandaş memnuniyetinin artırılmasını hedefleniyor. E-Maden, yaklaşık 22 bin ruhsat ve 7 bin ruhsat sahibinin iş ve işlemlerini olumlu yönde etkileyerek, işlemlerde maliyet, zaman ve emek tasarrufu sağlayacak.