Gürcistan'da Kurulan Paravani Hidroelektrik Santrali Açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıTaner Yıldız, Anadolu Grubu'nun Gürcistan’ın Ahıska bölgesindeki, Türkiye-Gürcistan sınırına yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Paravani Nehrine inşa ettiği Paravani Hidroelektrik Santrali açılış törenine katıldı

12.10.2014
  • Paylaş

Bakan Yıldız burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Gürcistan tarafından böyle bir projenin başarılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı ile beraber güçlenen ilişkilerin Bakü -Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı ile daha etkili hale geldiğini söyledi. 

Aslında bütün bunların, bölgede güçler birleştirildiğinde çok daha etkin işler yapılabileceğini gösterdiğini anlatan Yıldız, Gürcistan ile Türkiye'nin 1,5 milyar dolarlık ticaret hacminin bulunduğunu, ama bu ticaret hacminin artırılması gerektiğini, bunun lokomotifinin de enerji sektörü olacağını bildirdi.

Anadolu Grubu'nun Türkiye'deki başarılı çalışmalarının yanında birçok ülkede yaptığı gibi Gürcistan'da da enerji ile ilgili yatırımlarını gerçekleştirdiğini belirten Bakan Yıldız, 4 yıllık bir çalışmanın bugün işletmeye alındığını, bundan sonra da yeni yapılacak yatırımlara destek olacaklarını kaydetti. 

Yıldız, Türkiye'nin komşu ülkelerle iletim hatlarının bulunduğunu ifade ederek, "O ülkelerde firmaların veya kamu şirketlerinin ürettiği elektrik zaman zaman Türkiye'ye geliyor zaman zaman da Türkiye'de üretilen elektrik komşu ülkelere giriyor. Buranın özelliği ise, Türk müteşebbisimizin yaptığı üretim santralinden buradan Türkiye'ye elektrik satmasına farklı ve heyecanlı bir proje olarak bakıyoruz" diye konuştu. 

Ekonomilerin globalleştiğini, politikaların da ulusallaştığını anlatan Yıldız, bu çerçevede enerji sektörünün globalleşen sektörlerin başında geldiğini söyledi. 

Bakan Yıldız, bir gazetecinin Türkiye'nin cari açığı açısından bu tür tesisleri nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorusunu, "Buradaki yatırım, uluslararası sermaye ile Türk yatırımcısı tarafından gerçekleştirilmesi açısından önemli. Ayrıca elektrik temininden ziyade komşuluk hakkının ve dostane ilişkilerin güçlenmesi adına da önemli bir argümandır" şeklinde yanıtladı.

Garibaşvili: "Gürcistan'a yatırım yapmalarının faydasını görecekler"

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili de son 30 yıl içerisinde Gürcistan'da bu projeye benzer çok güçlü enerji santralinin inşa edilmediğini belirterek, 200 milyon dolara yakın masraf edildiğini ve Türk ortaklar tarafından fazlasıyla yatırım yapıldığını kaydetti.

Anadolu Grubu'nun Türkiye'nin güçlü şirketlerinden biri olduğunu ve Gürcistan'a yatırım yapmalarından fayda göreceklerini ifade eden Garibaşvili, "Gürcistan'a dışarıdan gelen yatırımcıların ilgisi fazlasıyla artmaktadır. Bu ilgi Gürcistan'ın enerji sistemine bir bağımsızlık kazandıracaktır. Gürcistan'ın enerji sistemi için altyapısının geliştirilmesi önemlidir" diye konuştu. 

Gürcistan Enerji Bakanı Kakha Kaladze ise enerji sektöründe Türkiye'nin önemli yatırımlar yaptığını belirterek, Gürcistan'ın parlak geleceği için her türlü katkıyı sunacaklarını aktardı. 

 "Üretilecek enerji yılın 9 ayı Türkiye'ye, 3 ayı Gürcistan'a iletilecek"

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da Paravani Hidroelektrik Santrali'nin her iki ülkeye de hayırlı olmasını diledi.

Bu santralde üretilecek elektrik enerjisinin yılın 9 ayı Türkiye'ye, geri kalan 3 ayda ise Gürcistan'a iletileceğini belirten Özilhan, "Anadolu Grubu olarak bu son yatırımımızla birlikte Gürcistan’da 350 milyon dolara yakın yatırım yapmış oluyoruz. Paravani HES projemizin, 185 milyon dolar maliyetle, tamamı Anadolu Grubu yatırımı olarak faaliyetlerine başlamasıyla gurur duyuyorum" diye konuştu. 

Törene katılanlar, konuşmaların ardından açılışı yapılan Paravani Hidroelektrik Santrali'ni gezdi.