Bakan Dönmez: İnşallah Önümüzdeki Yıl Enflasyonda Tek Haneli Rakamlara Gelmiş Olacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:"Zamanında alınan tedbirlerle, yeni ekonomi programı kapsamında enflasyonda duruş söz konusu. İnşallah bu yıl içerisinde belki yüzde 14-15'leri yakalayacağız, önümüzdeki yıldan itibaren de tekrar tek haneli rakamlara gelmiş olacağız. Ona bağlı olarak faiz ve işsizlik göstergelerinde iyileşmeleri birlikte tekrar göreceğiz"

16.02.2019
  • Paylaş

Kentte bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Dönmez, Kocaeli Ticaret Odası'nda meclis üyeleriyle görüştü, ardından da İzmit ilçesindeki bir restoranda sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.
Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Kocaeli'nin hem ekonomik hem de coğrafi yapı olarak Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi.
Kocaeli'yi yakından tanıdığı için kentin gelişimini gözlemlediğini ifade eden Dönmez, AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın'ı da yakından tanıdığını kaydetti.
Dönmez, Büyükakın'ın yerel yönetimin hem pratiğini hem de teorisini iyi bildiğini dile getirerek, Büyükakın'la Kocaeli'nin bir sınıf daha atlayacağını dile getirdi.
AK Parti belediyeciliğiyle kentlerdeki değişimi çok iyi gördüklerini anlatan Dönmez, olumsuzlukların giderilerek belediyecilik anlamında önemli projeler hayata geçirildiğini söyledi.
Dönmez, yurt dışından gelen insanların da bunu teyit ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Bu hizmetlerin devamı için liderimizin arkasında kenetlenmeye ve sizi bir kez daha ona destek olmaya çağırıyorum. 2002'de hükümete geldiğimizde milli gelirimiz 3 bin dolar civarındaydı. Enflasyon yüzde 50-60'lar civarındaydı. Kısa sürede milli geliri 3 katına arttırdık, enflasyonu da tek hanelere kadar düşürmüştük. Ancak geçen yıl bir ekonomik saldırıyla, adeta bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalan ülkemiz, enflasyonu tekrar çift hanelerde görmeye başladı.
Zamanında alınan tedbirlerle, yeni ekonomi programı kapsamında enflasyonda duruş söz konusu. İnşallah bu yıl içerisinde belki yüzde 14-15'leri yakalayacağız, önümüzdeki yıldan itibaren de tekrar tek haneli rakamlara gelmiş olacağız. Ona bağlı olarak faiz ve işsizlik göstergelerinde iyileşmeleri birlikte tekrar göreceğiz."
Kocaeli'nin bugüne kadar hem genel hem de yerel seçimlerde kendilerine destek verdiğini dile getiren Dönmez, bu seçimlerde de yine aynı neticeyi alacaklarına inandığını sözlerine ekledi.
Konuşmanın ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

 

Köprülü kavşak tanıtım programı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce Kartepe ilçesinde düzenlenen köprülü kavşak tanıtım programına katılan Dönmez, AK Parti belediyeciliğini anlattı.
Kocaeli'nin 1999 Marmara Depremini yaşadığını hatırlatan Dönmez, "Bugün görüyorum ki depremden eser kalmamış. Şehir hızla kalkınmış, kendisine gelmiş. Modern bir şehir olmuş." diye konuştu.
Kentin, Asya'yı Avrupa'ya bağlayan önemli güzergahların geçtiği nokta olduğunu vurgulayan Dönmez, "Sadece kara yolları açısından değil. Bakanlığımın sorumluğu olduğu enerji ağları açısından da kritik önemi haiz bir nokta. Elektrik yüksek gerilim hatlarımız, doğal gaz hatlarımızın önemli bir kısmı buradan geçiyor. Yine Türkiye'nin önemli akaryakıt ihtiyacını karşılayan en büyük rafinerisi de İzmit'te bilindiği gibi. Bunların hepsi sadece Kocaeli açısından değil, ülkenin her bir yanında enerji ihtiyacını karşılaması noktasından da önemli birer misyon üstlenmiş durumda." ifadelerini kullandı.

 

"Yapı stoku kalitesi artırılmalı"

 

Dönmez, Kocaeli'nin bir sanayi kenti olduğunu, en gelişmiş kentler arasında yer aldığını belirterek, şöyle konuştu:
"Bu sanayi şehrimize yakışır tesisler yapmak durumundayız. Büyük oranda altyapı ihtiyaçları giderilmiş durumda. İnşallah bundan sonra da üst yapıda, özellikle yapı stoku kalitesinin artırılması noktasında önemli vazifeler düşüyor. Tabii ümit etmiyoruz, beklemiyoruz ama yine bir deprem ya da doğal afetle karşı karşıya kaldığımızda, binalarımızın insanlarımız sağlığını tehdit eder noktadan uzaklaştırılması gerekiyor. Bu noktada sadece burada değil, deprem tehdidi olan bütün kentlerimizde, planlamasından projelendirilmesine ve inşa yapı kalitesine kadar görev alan herkese, vatandaşlarımız dahil olmak üzere büyük sorumluluklar düşüyor. "
Dönmez, AK Parti belediyeciliğinin bir marka belediyeciliği olduğunu dile getirerek, "Bunun altında yatan neden Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliği, iki vatandaşlarımızın ona verdiği destek. İnşallah Kocaeli bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tam destek, hep destek noktasıyla Kocaelimizi bu trenden, bu kervandan ayırmayacak. Buna inancımız tam." dedi.
Konuşmasının ardından Bakan Dönmez, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar, köprülü kavşaktan araçlarla geçiş yaptı.
Daha sonra Kocaeli Valiliği'ni ziyaret eden Dönmez, burada anı defterini imzaladı.
Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Dönmez, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına geçti.