Bakan Dönmez, İlham Aliyev'le görüştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 5. Bakanlar Toplantısı'na katılmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

20.02.2019
  • Paylaş

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Toplantısı'na katılım sağladığı için Bakan Dönmez'e teşekkür etti.
Güney Gaz Koridorunun temelinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte imzaladığı TANAP projesi ile atıldığını belirten Aliyev, TANAP'ın kısa sürede tamamlanmasının büyük başarı olduğunu vurguladı.
Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin tüm alanlarda olduğu gibi enerjialanında da büyük sonuçlar doğurduğunu ifade eden Aliyev, TANAP'la 1 milyar metreküpten fazla doğal gazın Türkiye'ye nakledildiğini kaydetti.
Güney Gaz Koridorunun tamamlanması yönündeki çalışmaların başarıyla devam ettiğini aktartan Aliyev, Dönmez'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a selamlarını iletmesini rica etti.
Bakan Dönmez de Güney Gaz Koridorunun önemli bir proje olduğunu ve Türkiye'nin bu projenin ilk aşamasından itibaren Azerbaycan'ın yanında olduğunu ifade etti.
Dönmez, TANAP ve STAR Rafineri gibi büyük projeleri gelecekte de devam ettireceklerini kaydetti.

 

Güney Gaz Koridoru toplantısı sona erdi

 

Bu arada Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 5. Bakanlar Toplantısı, katılımcı ülkelerin projedeki yükümlülüklerini teyit eden bildiriye imza atmasıyla sona erdi. Bildiriyi Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez imzaladı.
Bakan Dönmez, temasları kapsamında Türkiye Petrolleri (TP) Azerbaycan ofisini de ziyaret etti. TP Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Bakan Dönmez'e Azerbaycan'daki çalışmaları konusunda bir sunum yaptı.

 

İkili görüşmeler

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 5. Bakanlar Toplantısı'na katılmak için geldiği Azerbaycan'da ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
Bakan Dönmez, Avrupa Komisyonu Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Öttinger ile bir araya geldi. Dönmez, daha sonra BP Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Bölge Başkanı Gary Jones ile görüştü.
Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile de bir araya gelen Dönmez, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketini (SOCAR) ziyaret ederek SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev ile görüştü.