23 Haziran'da elektrik güvenliği için tedbirler alındı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) ve Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) Genel Müdürlüklerine ziyaret gerçekleştirdi.

26.05.2019
  • Paylaş

Her iki genel müdürlükte de öncelikle şirket yöneticileriyle toplantı yapan Dönmez, toplantılar sonrasında açıklamalarda bulundu.
Dönmez, BEDAŞ'taki toplantıda yapılan yatırımlar, müşteri memnuniyeti ve sunulan hizmet konusunda ciddi bir değerlendirme yaptıklarını dile getirerek, BEDAŞ'ın hizmet bölgesinin Türkiye'deki en yoğun elektrik abonesinin bulunduğu bir bölge olduğunu ve 5 milyon elektrik abonesi bulunduğunu aktardı.
İstanbul gibi bir metropolde bir altyapı tesisini işletmenin zorlukları olduğunu ifade eden Dönmez, hem şebeke hem de SCADA gibi teknolojik altyapı yatırımları tamamlandıkça performanslarda da ciddi iyileşme görüldüğünü kaydetti.
Dönmez, toplantıda ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak yenileme seçimi sürecinde kesintisiz elektrik sağlanması için tedbirleri de değerlendirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Geçtiğimiz seçimde Türkiye geneline herhangi bir sorun yaşamamıştık, şimdi de yine tedbirlerimizi gözden geçirdik. Seçim kurullarını zaten alternatif birkaç hattan beslememiz söz konusu ayrıca jeneratörler de bulunuyor. Biz yine ihtiyaç olur diye dağıtım şirketi bünyesinde de mobil jeneratörleri hazır etmek suretiyle, kesintisiz elektrik sağlayarak seçim sürecini riske atmayacak şekilde tüm tedbirleri aldık. İnşallah bu seçim sürecini de elektrik güvenliği açısından sağlıklı bir şekilde atlatmış olacağız."

 

Yanmayan sokak lambasını "çek-gönder"

 

Dönmez, Anadolu yakasında ise yoğun altyapıya rağmen şebekenin neredeyse yüzde 80'inin yer altına alınmış durumda olduğunu kaydetti.
Bu durumun getirdiği avantajlar olduğu kadar dezavantajları da olduğunu ifade eden Dönmez, "Havai hatların yer altına inmesini özellikle yerel yöneticilerimiz de istiyor ama onun işletmesel olarak bazı zorlukları da var. Havai hattaki arızayı çıplak gözle tespit etmek çok daha hızlı olabiliyor ama yer altı hatlarında aynı hızı koruyamayabiliriz. Buna karşın atmosferik koşullardan daha az etkilenmesi açısından da daha güvenli bir işletmecilik sunuyor." değerlendirmesinde bulundu.
Dönmez, müşteriye kesintisiz elektrik sunarken elektriğin izlenmesi ve ölçülmesinin de çok önemli olduğuna dikkati çekerek, bu kapsamda şirketlerin "akıllı şebekeler" başlığı altında yapması gereken bazı görevleri olduğunu anlattı.
Bir diğer önemli hususun da sokak aydınlatmaları olduğunu aktaran Dönmez, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Karanlık sokaklar, caddeler bize yakışmıyor' tezimizden hareketle bugün geldiğimiz noktada yüzde 1’in altında bir yanmayan armatür söz konusu. Bu geçtiğimiz dönemlerde tabii daha yüksek bir orandaydı. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) bir mobil uygulama geliştirdi. Tüm vatandaşlarımız uygulama üzerinden yanmayan sokak lambasının fotoğrafını çekip merkezlere bildirdiklerinde, doğrudan dağıtım şirketinin teknik servisinin önüne düşüyor ki bu arızaların 24 saat içerisinde onarılması gerekiyor. Hakikaten iyi bir performans da yakaladık. Ayrıca AYEDAŞ'ın uygulayarak olumlu sonuçlar aldığı arıza kestirim çalışması var. Bu ilk defa denenmiş bir çalışma. O çalışmayı da iyi örnek olarak diğer dağıtım şirketleriyle paylaşarak yaymamız gerekiyor. Türkiye'de 21 dağıtım şirketimiz var. Hepimizin ortak noktası müşteri memnuniyeti. Bizim de bu denetimlerimiz ve şirket ziyaretlerimiz diğer bölgelerde de sürecek. Temel amacımız bu işi en kaliteli şekilde, müşteri memnuniyeti artıracak şekilde sürdürmek."

 

Bakan Dönmez, İstanbul'daki Bileciklilerle bir araya geldi

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul'daki Bilecikliler derneklerinin başkanları ve yöneticileriyle iftarda bir araya geldi.
Bostancı'da bir restoranda düzenlenen iftar yemeğine İstanbul'da bulunan 16 farklı Bilecikliler derneğinin başkanları ve yöneticileri katıldı.
Dönmez, burada yaptığı konuşmada, ramazan ayının tüm aylardan farklı, sembolik anlam ve atmosfere sahip olduğunu söyledi.
Bilecik'in de dirilişin şehri olarak herkesin gönlünde farklı bir yere sahip olduğunu dile getiren Dönmez, "Bilecik, Orta Asya'nın steplerinde başlayan, Malazgirt'te parlayan, İstanbul'un fethiyle şahlanan ve 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir' komutuyla efsaneleşen büyük bir hikayenin köşe taşıdır. Türk milletinin dünyaya adalet, barış ve huzur dersi verdiği altı asırlık bir imparatorluğun kıvılcımlarının ilk parladığı yer memleketimiz Bilecik’tir." diye konuştu.
Dönmez, İstanbul'un ise sadece tarihiyle değil, eğitimden sağlığa, iş olanaklarından sosyal faaliyetlere kadar birçok imkan sunduğunu dile getirerek, "Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla 'mega köyden' bir dünya şehrine dönüştürdüğümüz İstanbul inanıyoruz ki daha da gelişecek." dedi.
Dönmez ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden itibaren şehirde yaşanan alt yapı ve üst yapı gelişmelerinin, AK Parti hükümetleriyle 2002'den sonra tüm Türkiye'ye yayıldığının altını çizdi.