Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Paneli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen

20.09.2019
  • Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destek verdiği, İstanbul ve Marmara üniversitelerinin iş birliğiyle İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) tarafından hazırlanan "Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Paneli"nin ikinci etabı, Taşkent’teki Sanat Galerisi’nde başladı.
Etkinliğin açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özden, Özbekistan Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Bahrom Abduhalimov, Özbekistan İslam Medeniyeti Merkezi Başkanı Şoazim Minavvarov ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılışta konuşan Dönmez, serginin açılışında bulunmaktan büyük mutluluk ve şeref duyduğunu, serginin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.
Dönmez, serginin, kardeş Özbekistan halkıyla ortak ve kadim medeniyeti birlikte tekrar keşfetme fırsatı sunduğunu belirtti.
Sergilenen eserlerin her birinin, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ortak ve kadim tarihi, kültürü, dini, dili, geçmişi yansıttığını kaydeden Dönmez, "Ben şahsen bu eserlere ve ortak geçmişimize baktıkça, geleceğe dair ümidimizin daha da pekiştiğini hissediyorum." dedi.
Dönmez, sergide hüsn-i hat, tezhib, minyatür, katı', kalem işi, cilt, çini ve ahşap oyma sanatlarından eserler yer aldığını ve bu sanat dallarının Türkiye ile Özbekistan’ın ortak kültürünün ürünleri olduğunu kaydederek, "Ata yurdumuz olan bu topraklarda asırlardır süregelen sanat ve zanaat sadece zamanı değil, coğrafi sınırları da aşmıştır. Yayılmış oldukları geniş coğrafyaya Türkler ata yurttan geleneklerini de beraberinde taşımışlardır. Bu serginin de layıkı veçhile gösterdiği gibi ortak kültürümüz bütün zaman ve mekan kıstaslarını aşarak bizi birleştirmeye devam etmektedir." diye konuştu.