ENVERDER Genel Merkezi Açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Genel Merkez Binası açılışı ve "Enerji Verimli Ürün Etiketi" tanıtımında yaptığı konuşmada, merkezin, Türkiye'nin geleceğinin oluşmasına ve enerjinin verimli ve tasarruflu kullanılmasına dönük çok önemli bir katkı koyacağını söyledi.

26.03.2015
  • Paylaş

ENVERDER'in, Bakanlık olarak destek verdikleri bir dernek olduğunu dile getiren Yıldız, Enerji Verimliliği Ürün Etiketi'nin özellikleri hakkında da bilgi verdi.
Yıldız, bir vatandaşın bir ürün alıp TSE'nin enerji verimliliğiyle ilgili etiketini gördüğünde, bunun ciddi bir akreditasyon ve mutlaka değeri görülecek bir kıymet olduğunu bileceğini ifade etti.
Çıkardıkları kanun, mevzuat ve yönetmeliklerin bir yere kadar işe yarayacağını, bunun hayata girmesinin ve hep beraber süreç içinde değerlendirilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:
"Bu kültürü artık yerleştiriyoruz. Kaçağın önlenmesi, bütün alışverişlerin resmi ve legal hale gelmesi ama aynı zamanda bunun enerji verimliliği ve tasarrufuyla beraber gerçekleşmesi bizim için son derece önemli. Ulaşımda, ev hanımlarında, tarımda, sanayide, hayatımızın her parçasında aslında enerji verimliliğiyle ilgili konularımız var. Ulaşımda araç sayısı son 12 yılda 8,6 milyondan 18,6 milyona ulaşması ve yolcu taşıma kapasitelerinin en az 3 katına çıkacak olması, ulaşım gibi sektörlerde bu tasarrufu sağlamamızın lazım geldiğini gösteriyor. Türkiye, büyümesine verimli şekilde devam edecek. Her 1.000 dolarlık GSYH oluşturmak için harcanan enerji yoğunluğu, ne yazık ki Türkiye'nin çok yüksek değerli teknolojik ürünleri istediği oranda üretememesinden dolayı, Japonya, Almanya ve Fransa gibi ülkelere göre oldukça yüksek. Hem tasarrufla hem de katma değeri yüksek mamulleri daha fazla üreterek bunu yapacağız."

"Kamunun yükünü azaltacak bir yapıyı kurgulayabiliriz"

Taner Yıldız, herhangi bir enerji santralinin yapılmasını hedeflerken, iklim değişikliği, karbon ve sülfür emisyonları gibi pek çok kalemi dikkate aldıklarını, yüksek katma değerli parçaların üretilmesini de sanayide bir atlama taşı olarak gördüklerini söyledi.
Bütün bunların, enerji verimliliği ve tasarrufuyla alakalı yapacaklarını gösterdiğini belirten Yıldız, buraya kayıtsız kalmayan iş adamlarını tebrik etti.
Türkiye'de şu anda 3. Boğaz köprüsünün yapıldığına dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:
"Biz yalnızca enerji tasarrufuyla istediğimiz noktaya 2023 yılında ulaşarak, 3 tane Boğaz köprüsünün yalnızca finansmanını enerji tasarrufundan sağlayabileceğiz. Bu çok yüksek miktarda bir para. O yüzden tasarruf edeceğimiz alanlarda her birimizin şu andaki tüketim ve kurulu güç üretim noktalarına baktığımızda tasarrufun başladığını görüyoruz. Türkiye'de tüketim kalemlerini reel olarak açıkladığımızda bu tasarrufun başladığını görüyoruz. O yüzden sizlerin katkısı, özel sektörle beraber büyüyen Türkiye'de çok önemli bir katkı olmaya devam edecektir. Yıllık 15 milyar TL'lik bir rakamdan bahsediyoruz. Bunun karşılık geldiği okul yapmaktan tutun hastane yapmaya varıncaya kadar kamunun üzerindeki pek çok yükü enerji tasarrufu ve verimliliğiyle azaltabiliriz. Kamunun yükünü azaltacak bir yapıyı mutlaka kurgulayabiliriz. Ben buna inanıyorum artık bu başlamıştır ve önümüzdeki 8-10 yıl içinde hedeflerine ulaşacaktır."
Yıldız, basın mensuplarına düşen görevin ise bunun görünürlüğünü artırmak olduğunu vurgulayarak, herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesinin önemine işaret etti.
Toplantının ardından, kamu binaları enerji kimlik belgesine ilişkin sorulan bir soruyu ise Yıldız, şöyle yanıtladı:
"Biz öncelikle kamuda 151 binanın yaklaşık 48 milyon TL'nin proje portföyüyle beraber, öncelikle tasarrufun kamudan başlayarak gitmesi gerektiğine inandık. Çalışmalarımız başladı ve bu manada bütün denetim mekanizmalarıyla beraber gerek mantolama gerekse aydınlatmalarla alakalı konularda, kendisini 3-4 yılda amorti edecek yatırımları kuruyoruz. İnşallah hem kamu hem özel sektör olarak hızımızı daha da artıracağız."