Türkiye ile Gürcistan'dan Enerjide İş Birliği Anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıTaner Yıldız ile Gürcistan Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Türkiye ile Gürcistan arasında enerji iş birliğini kapsayan anlaşmayı imzaladı.

09.04.2015
  • Paylaş

Bakan Yıldız, Türkiye ile Gürcistan arasında imzalanan "Enerji Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma"nın imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülkenin dostluk ve kardeşlikle bağlı olduğunu belirtti.
Türkiye ile Gürcistan'ın sadece komşu değil, aynı zamanda kardeş iki ülke olduğuna vurgu yapan Yıldız, iki ülkenin yüksek düzeyli stratejik ilişkilerinin birçok projenin doğmasına sebep olduğunu, yeni projelerin tesis edilmesiyle ilişkilerin daha da güçlendirileceğini aktardı.
Bakan Yıldız, özellikle enerji sektöründe komşuların birbirine lazım olduğuna işaret ederek, "Gürcistan'ın enerji ihtiyacı olduğunda bizim, bizim enerji ihtiyacımız olduğunda da Gürcistan'ın katkı koyduğunu görüyoruz. Birbirimize ithalat ve ihracat yaptığımız kalemler var" dedi.
Gürcistan ile Türkiye'nin TANAP'ta birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu dile getiren Yıldız, anlaşmanın ülkelere ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu.
Gürcistan Enerji Bakanı Kakha Kaladze de iki milletin asırlardır dostluğu olduğunu, hükümetler olarak buna her türlü katkıyı verdiklerini ve vereceklerini söyledi.
Gürcistan'a yatırım yapan şirketlerin, devlet olarak her zaman yanında olacaklarının altını çizen Kaladze, anlaşmanın enerji konusunda çok önemli konuları içerdiğini, iki ülkeyi de başarıya götüreceğini ifade etti.
Kaladze, geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Paravani Hidroelektrik Santrali gibi projelerin devam edip etmeyeceği sorusu karşısında Anadolu Grubu'nun bu projeyi başarılı şekilde yaptığını, devam eden projelerinin bulunduğunu ve Gürcistan'da kalmayı planladığını kaydetti.
Anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgi veren Kaladze, anlaşmanın önemli içeriklerinden birinin yeni iletim hattı yapılması olduğunu, gerçekleştirilecek çalışmalarla mevcut elektrik akışının artırılacağını söyledi.
Konuşmaların ardından anlaşma, Bakan Yıldız ve Kaladze tarafından imzalandı.

Bakan Yıldız, imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gerçekleştirdikleri İran ziyareti hatırlatılarak gaz fiyatlarına ilişkin sorulan soruya Yıldız, şu yanıtı verdi:
"İran seyahatimizde konu başlıklarından biri doğalgaz fiyatları ve doğalgaz ticaretiydi. İran bizim için Rusya'dan sonra en fazla doğalgaz aldığımız ikinci ülke. Aldığımız gazın kapasitesinin artırılabilmesi için öncelikle fiyatın bize deklare edilmesi lazım. O fiyat Türkiye'nin doğalgaz piyasası için uygun mu ona bakmamız lazım. Ondan sonra doğalgazla ilgili kapasite artırımına karar verebiliriz, Cumhurbaşkanımızın söylediği buydu. Biz fiyatı görmeden şartları görmeden bununla ilgili nihai kararı veremeyeceğimizi söyledik."
İran'la devam eden tahkim sürecinin de birkaç ay içinde sonuçlanmasını beklediklerini dile getiren Yıldız, şu anda Türkiye'nin en pahalı doğalgazı İran'dan aldığını, bunu da İranlı yetkililere ilettiklerini söyledi.
Bakan Yıldız, dün SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev'in, İran'ın TANAP'la ilgilendiğine, hatta hisse satışının yapılabileceğine yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine, "TANAP'ta gerek bizim hisselerimizin gerekse SOCAR'ın hisselerinin uygun ticari şartlar oluşması halinde, stratejik iş birliğini de dikkate alarak böyle bir işlem mümkün olabilir" dedi.
Şu an TANAP için farklı ülkelerden de talep olduğu bilgisini paylaşan Yıldız, bunların her birinin hem ticari hem stratejik açıdan incelendikten sonra en doğru sonuca varılacağını söyledi.
İran gazında kapasite artırımına gidilmesi halinde yeni yatırımların yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Yıldız, şu bilgileri verdi:
"Kapasitenin artırılıyor olması halinde, kapasite ile alakalı, özellikle BOTAŞ'ın boru hatları ile alakalı kapasite artırımına gidilecek. Mevcut boru hatlarının genişlemesinden daha ziyade, müstakil boru hatları ile gelmesini tercih ediyoruz. Bu kapsamda İran'ın hazırladığı bir proje var, biz o projenin ortağı değiliz. İran'ın kendi yaptığı çalışmalar, ürettiği doğalgaz, o kapasiteye yetişmesi bunları belirleyecek olan konu. Dolayısıyla İran'ın şu an aktif halde bulunması projeyi asıl belirleyecek konu olacak."
Yıldız, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türk Akımı'na ilişkin görüşmesi hakkında, "Bu Yunanistan'ın bileceği ve karar vereceği bir konu. Gerek TAP gerekse Türk Akımı'nın devamı ile alakalı Yunanistan'ın kritik karar vermesi lazım, önümüzdeki süreç bunu belirleyecek, buna karar verecek olan Yunanistan" değerlendirmesini yaptı.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven'in, “Seçim günü elektrik kesintisine karşı jeneratör olan adliyeleri ve ilçe seçim kurulunun çalışma yerlerini belirledikleri, bulunmayan yerlere jeneratör alınabilmesi için çalışmaların yapıldığı açıklamasının hatırlatılması üzerine Yıldız, şunları söyledi:
"YSK'nın özellikle oy sayımının yapılacağı binalar ile alakalı jeneratör talebini kendi içindeki bir mekanizma olarak görüyoruz, tabii ki onun kendine has şartları vardır. Ama bizim için önemli olan özellikle, Türkiye'nin geleceği ile alakalı olan 7 Haziran seçimlerini Türkiye'de enerji kesintisi olmaksızın yapılmasını sağlamak. Bununla alakalı bütün ek tedbirleri alıyoruz. Böyle bir tedirginliğe ne muhalefet partilerinin ne de Sivil Toplum Örgütleri'nin kapılmasına gerek kalmayacak, bunu hep beraber göreceğiz. Allah'ın izniyle o gün bir problem yaşanmayacak."

"CHP'nin bu reklamda bir kedinin peşinden koşmasını ben biraz esprili buluyorum"

CHP'nin seçim kampanyası için hazırlattığı tanıtım filmindeki "kedi" figürü kullanması karşısında görüşleri sorulan Yıldız, seçim çalışmaları döneminin centilmence geçmesi temennisinde bulundu.
Seçimlerin Türkiye'nin gelişimi için önemli olduğunu dile getiren Yıldız, şunları söyledi:
"Burada herhangi bir şeyin arkasına sığınmamak lazım. Bazen ağacın, bazen kedinin ya da başka bir objenin. Bütün partiler kendi özyapılarını ortaya koyacak, millet de tercihini yapacak. Siyasette bir gündem belirleyenler, bir de gündemin peşinden koşanlar vardır. CHP'nin bu reklamda bir kedinin peşinden koşmasını ben biraz esprili buluyorum. Milletimizin şu ana kadar alkışladığı AK Parti oldu, bundan sonra da milletimizin AK Partiyi alkışlayacağına olan inancımı vurgulamak istiyorum."
Taner Yıldız, ABD'de yaşanan elektrik kesintisinden başta Beyaz Saray olmak üzere, birçok devlet kurumunu etkilediği, buna ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine de, "Bizim üslubumuzda 'Başka yerlerde kesiliyor bizde de kesilir yoktu’ ancak 'Bu işler yalnızca Türkiye'de olur' diyenlere karşı Beyaz Saray'da bile olduğunu tüm dünya gördü. Doğaya açık işletmeciliklerde bu tür şeyler olabiliyor. Önemli olan tedbirleri almak ama bunların olabileceğini de bilmek. Ama tabii ki Beyaz Saray'daki kesintinin bir elektrik mühendisi olarak olmamasını temenni ederdim" yanıtını verdi.