Salman Elektrik Rüzgar Enerji Santrali'nin Açılış Töreni

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, FİNA Enerji’nin İzmir'in Karaburun ilçesi Sarpıncık’taki 27,5 megavat kapasiteli Salman Elektrik Rüzgar Enerji Santrali'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yerli enerji kaynaklarının kullanımını artırarak doğalgaz ithalatının azaltılabileceğini belirtti.

21.05.2015
  • Paylaş

Yeni rüzgar santrallerinin devreye girmesiyle geçen yıl 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yaptıklarını ifade eden Yıldız, "Bu, son derece önemli. Yatırımcılara kömür, rüzgar, güneş, su ve jeotermal kaynaklarından enerji üretmeyi tavsiye ediyoruz" dedi.
Son bir hafta içinde, altı farklı enerji kaynağından üretilen bir yapıyı ortaya koyan tesislerin açılışını gerçekleştirdiklerini anlatan Taner Yıldız, "Biz bütün bunları çevreye rağmen değil çevreyle beraber yapıyoruz. Burada ne kesecek ağaç, ne tarım yapacak alan var ama bu coğrafyada çevreyle alakalı sıkıntı doğurmadan bu santral yapılıyor. Coğrafyayla oynadığınızda mutlaka bir değişiklik olacaktır. Yol yapacak, alanları genişleteceksiniz ama vatandaşların hassasiyetlerini de dikkate alacaksınız. Biliyorum Karaburun'da çevreyle ilgili, takdir ettiğimiz bir çevre hassasiyeti var ama enerji sektörüyle ilgili yapılanlar çevreye rağmen yapılanlar değildir, o yüzden birbirinizi daha iyi anlayıp bunları gerçekleştireceksiniz" diye konuştu.
Türkiye'de yaklaşık 4 ay önce, bir pazar günü tüketilen enerjinin yüzde 10,5'inin rüzgar santrallerinden üretilen elektrikle karşılandığına dikkati çeken Bakan Yıldız, karbondioksit emisyonunun önüne de böylelikle geçilebileceğini söyledi.
Çevre, enerji ve kalkınma arasındaki ilişkiye dikkati çeken Taner Yıldız, "Bizler çocuklarımıza, geleceğimize daha güzel bir Türkiye bırakmak açısından Allah'ın bu ülkeye bahşetmiş olduğu rüzgardan yararlanacağız, güneşten, sudan yararlanacağız" ifadesini kullandı.
Genel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Yıldız, siyasi istikrarın korunması için vatandaşın sağduyusuna inandıklarını dile getirdi.
İktidar partisi olarak herkese hizmet götürmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yenilenebilir kaynaklarımızı ve Türkiye'nin gelişen yüzünü ortaya koymamız lazım. Bin 202 megavatlık yalnızca İzmir ve Manisa bölgesinde rüzgar santralımız var. Toplam 4 bin megavata çıktık. Biz iktidara geldiğimizde hemen hemen hiç yoktu. Şu anda açılışını yaptığımız santralden daha azdı, toplamı 19 megavattı. Hedefimiz 20 bin megavata taşımak. En son yaptığımız ihalelerde de 10 katı 15 katı teklif geliyor."
FİNA Enerji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin de son 3 yılda 244,7 megavat kapasiteli rüzgar enerji santrali yatırımı yaptıklarını, bu kapasiteyi 500 megavata çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
Yatırımları sayesinde Türkiye’nin 6 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapmasına vesile olduklarını belirten Özyeğin, jeotermal ve güneş enerjisi alanlarında da öncü olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

"Türk Akımı, TANAP'ın ortağı olmamıza rağmen geliştirilecek bir projedir ve bununla ilgili Gazprom'la görüşmeler devam etmektedir"

Töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, yerli kaynakların kullanılmasının Türkiye'nin büyümesi açısından önem taşıdığını söyledi.
"Türk Akımı'nın engellenmeye çalışılması"yla ilgili soruya bir Yıldız, "AB'nin, bir kısım ülkelerin fikirleri ayrı olabilir. Türkiye, milli duruşuyla kendine özgü çıkarlarını düşünerek proje üretiyor. Türkiye'nin menfaati söz konusu olduğunda, biz çok daha dikkatli oluyoruz. Türk Akımı, TANAP'ın ortağı olmamıza rağmen geliştirilecek bir projedir ve bununla ilgili Gazprom'la görüşmeler devam etmektedir" yanıtını verdi.

"Vatandaşlarımız tarafından rağbet edilmeyen vaatler"

Taner Yıldız, seçim sürecinde ucuz enerji ve 1,5 liraya mazot vaatleriyle ilgili soru üzerine de siyasetin saygınlığının korunması gerektiğini vurguladı.
Muhalefet partilerine, hem sektörle hem de vatandaşın ümidiyle oynamama çağrısında bulunan Yıldız, "Biz, ciddi bir iş yapıyoruz. Ülkeyi yönetiyor, Türkiye'nin büyümesini idare ediyoruz. Bu tür vaatlerin, vatandaşlarımız tarafından rağbet edilmeyen vaatler olduğunun bilinmesi lazım. Siz kalkıp da 1,5 liraya TÜPRAŞ'ın kapısından bidonlarla mazot satmayacaksınız, vatandaşın, çiftçinin ümitleriyle oynamayacaksınız" diye konuştu.
Yıldız, HDP'nin elektrik bedeline ilişkin vaatleriyle ilgili ise şunları kaydetti:
"Selahattin Demirtaş, kayıp kaçakların önlenmesiyle alakalı istismar ettiği Kürt vatandaşlara çağrıda bulunsun, hem kul hakkının hem devlet hakkının olduğunu söylesin. Kayıp kaçakları en aza indirmeyle alakalı beraber olalım. Madem ki Türkiye partisi olmak istiyorlar, yalnızca iki şehirde söyledikleriyle Türkiye partisi olunmaz. Siyasetin saygınlığının korunması adına, vatandaşların zekasına, sağduyusuna hürmet etmek adına, boş vaatlerde bulunmamalarını bir kez daha tavsiye ediyorum."

Meko Metal AŞ üretim tesislerinin açılış töreni

İzmir programı kapsamında, Torbalı’da kurulan Meko Metal AŞ üretim tesislerinin açılış törenine katılan Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'deki siyasi istikrara duydukları güvenden ve yatırım yapmalarından dolayı şirketin yönetim kurulu başkanı Ziya Eren'e teşekkür etti.
Son bir haftada Amasya ve Sivas'ta çöpten, Çanakkale'de kömürden, bugün de Karaburun'da rüzgardan elektrik üretimiyle ilgili yatırımların açılışını yaptıklarını, bugün ayrıca güneşle ilgili bir yatırımı daha hizmete açacaklarını ifade eden Yıldız, metal sanayisine yönelik bu fabrika açılışıyla birlikte toplam 1 milyar doların üzerindeki yatırımları açmış olacaklarını dile getirdi.
Taner Yıldız, şöyle konuştu:
"Arkadaşlarımız açılış programlarını yetiştiremediklerini bana söylüyorlar. Hamdolsun yaptığımız işlerin, anlattığımız işlerden daha fazla olduğu bir dönem yaşıyoruz. Hele hele bugünlerde pazar yerine dönen, vaatlerin çok fazla uçuştuğu bir dönemde biz icraatlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Türkiye'de kıymetli olan değerler çok zor elde ediliyor. Siyasetin saygınlığı için 13 yıldır çok fazla gayret gösterdik. Vatandaşlarımızın ümidini, sanayicilerimizin zekasını küçümseyen vaatlerin, siyasetin saygınlığının azaltılmasına neden olduğunu düşünüyorum."
Meko Metal'in Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Eren'in aynı zamanda Kayseri Erciyesspor Kulübü Başkanı olduğuna dikkati çeken Yıldız, "Takımın hangi ligde oynadığından ziyade, Kayseri ile alakalı hassasiyetleri en üst düzeyde tutan bir sanayicimize Kayseri olarak teşekkür borçluyuz" diye konuştu.
Ziya Eren ise açılışı yapılan tesisin 35 milyon dolara mal olduğunu, üretim kapasitesini 3'e katlayan yatırımla istihdamın da 2 kat arttığını söyledi.

Güneş enerjisi tesisi açılışı

Bakan Yıldız, daha sonra Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'i makamında ziyaret etti.
Basına kapalı gerçekleşen ziyaret sonrasında esnafı dolaşarak vatandaşlarla sohbet eden Yıldız, Cemer Kent Ekipmanları tarafından, İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle kurulan çatı üstü güneş enerjisi sisteminin açılış törenine katıldı.
Burada yaptığı konuşmada da son 12 yılda yapılan elektrik enerjisi yatırımlarını anlatan Yıldız, Türkiye'ye elektriğin ilk geldiği 1902 yılından 2002'ye kadar geçen yüzyılda 31 bin 800 megavatlık kurulu gücün bulunduğunu, son 12 yılda 39 bin megavatlık kurulu güç inşa edildiğini, yüzyılda elde edilenin daha fazlasının ise 12 yılda tamamlandığını aktardı.
Güneşten elde edilen 90 dakikalık enerjinin, dünyanın bütün enerji kaynaklarından elde edilen enerjiye karşılık geldiğini, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini, Türkiye'nin de politikalarını bunun üzerine kurguladığını anlatan Taner Yıldız, kendi enerjisini üretmek isteyenlere üretim sınırı koymadıklarını, 1 megavatın altındaki sistemlerin de lisans olmadan satışını yapabildiklerini bildirdi.

Yenilenebilir enerji

Son olarak 600 megavatlık güneş enerjisi üretim lisansına beklenenden 14 kat fazla talep geldiğine işaret eden Bakan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu, hem Türkiye'deki siyasi istikrara olan güven, hem enerji sektörüne olan güven hem de kendi ayakları üzerinde yürüyebilen bir mekanizma demektir. Bugün bir çok Avrupa ülkesi yaptıkları sübvansiyonları kaldıracak, 'U' dönüşü gerçekleştirebilecek politikalara girdi. Çok yüksek fiyatlar verdiler, şimdi dönmek istiyorlar ama biz özel sektörle beraber büyüyen bir yapı içindeyiz. 12 yıl önce elektriğin yüzde 32'si özel sektörden karşılanırken, 12 yıl sonra kamu ancak yüzde 32'sini karşılar duruma geldi. Özel sektörle kamunun yerini değiştirdik. Türkiye'nin enerjisine 2015 yılında 4 bin megavatlık yeni kurulu güç eklenecek ve bunun takribi yüzde 95'i yenilenebilir enerji kaynaklarından olacak."
Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye için önemli başlıklardan birinin de enerji tasarrufu olduğunu, tasarruf ve verimlilikle ilgili yatırımların kendisini 2 aydan başlayarak, 2-3 yıl içinde amorti ettiğini vurgulayarak, yapılan hesaplara göre Türkiye'de 15 milyar liralık tasarruf edilebilecek alanın bulunduğunu, bunun 2 Atatürk Barajı anlamına geldiğini, gelecek dönemde İzmir'de de sanayicilere bu konudaki somut projeleri anlatmak istediklerini ifade etti.

Fabrikanın enerji ihtiyacının yarısı güneşten

İzmir Valisi ve İzmir Kalkınma Ajansı Başkanı Mustafa Toprak, İzmir Kalkınma Ajansı olarak yenilenebilir enerji ve çevre dostu projeler için açtıkları mali destek teklif çağrısıyla, 41 projeye 27 milyon lira destek verdiklerini, toplam 55 milyon lirayı bulan örnek yatırıma imza atıldığını söyledi.
Vali Toprak, jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi açısından çok zengin olan İzmir'in yenilenebilir enerji teknolojileri konusunda da bir üs olabileceğini savundu.
Şirketin genel müdür yardımcısı Melek Eroğlu ise yenilenebilir ve temiz enerji konusunda aktif bir rol almak istediklerini, bugün 400 kilovat gücünde çatı üstü güneş enerjisi sistemini devreye soktuklarını anlattı.
Çatı üzerinde bu büyüklükteki ilk sistemlerden birisini devreye soktuklarını aktaran Eroğlu, "İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte kurduğumuz bu yatırım, yıllık 620 bin kilovat saat enerji üretecek ve üretimde kullandığımız enerjinin yaklaşık yarısını kendimiz üretmiş olacağız. Bunu yüzde 100'e çıkarmak için yatırımlara devam edeceğiz. Bu yatırımla yıllık bin 200 ağacı kurtarmış ve 720 tona eşdeğer karbon salınımını engellemiş olacağız" şeklinde konuştu.
Şirketin diğer genel müdür yardımcısı Ömer Cihat Akay da sektörün yüzde 60'ını elinde bulunduran şirketin ihracata ağırlık verdiğini, dünya markası olmayı hedeflediklerini belirtti.
Açılış öncesi şirketin genel müdürü Fuat Eroğlu, Bakan Taner Yıldız'a, üzerinde Fetih Suresi'nin yazılı olduğu bir vazo hediye etti.

Doğal Gaz hattı temel atma töreni

Bakan Yıldız, Menderes Belediyesi ve İZMİRGAZ AŞ ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen doğal gaz hattı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'nun Ermenek'e giderek maden faciasında acıyı paylaştığını, bu nedenle vefa borcunun bulunduğunu belirtti. Doğal gazın ilçeye getirilmesi konusunda Mendereslilerin sevincini paylaşmak ve vefa borcunu ödemek için bölgeye geldiğini kaydeden Yıldız, kamu ve özel sektörün İzmir'e enerji alanında 1,5 milyar liralık yatırım yaptığını belirterek "Büyüyen Türkiye'nin büyüyen İzmir'i olacak, gelişen enerji sektörü olacak" dedi.
Yerli kaynakların, yenilenebilen kaynakların harekete geçirilmesini isteyen Taner Yıldız, böylelikle doğal gaz ithalatının azalacağına işaret etti.
Siyasi istikrarı kuran bir iktidar olduklarını belirten Yıldız, "Aldığımız yüzde 50 oyla yüzde 100'e hizmet götüren bir yapıdayız. Biz ayrım yapmayız, ister CHP'li ister MHP'li ister AK Partili belediye olsun. Hizmet götürmede ayrım yapmayız. Menderes'teki vatandaşların da hizmet ayağına kadar gidecek" dedi.
AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'de 4-5 bin kilometre olan doğal gaz hattının bugün 93 bin kilometreye ulaştığını söyleyen Bakan Yıldız, "Bunları kamu bütçesine yük olmadan yapıyoruz, İZMİRGAZ finansmanını buluyor, hesaplarını yapıyor, hizmet dağıtım bedeli üzerinden Menderes'e de İzmir'e de dağıtımını yapıyor" diye konuştu.
İzmir'in Karşıyaka, Buca, Bornova, Konak, Karabağlar, Bayraklı, Gaziemir, Çiğli, Aliağa, Narlıdere, Torbalı, Menemen, Kemalpaşa, Tire ve Balçova ilçelerinde doğal gazın temin edildiğini söyleyen Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bizler bunu bütün illerimize ulaştırıyoruz. Geldiğimizde 9 ilde vardı şu anda 74 ilin kapısına doğal gaz getirildi, 72'sinde kullanılıyor. Bütün hanım kardeşlerim bundan faydalanacak. Türkiye büyümesine devam ediyor. Çok fazla faydalı işler yaptık bütün milletvekili arkadaşlarım İzmir için çalıştı. Daha yapacak çok işimiz var. Bizi, iktidara geldiğimizde bir şeye benzetemeyenler, 'yalnızca iki belediyede, iki şirkette başarı sağlanmakla devlet yönetilmez' diyenler devletin nasıl yönetildiğini hep beraber gördüler."
Vatandaşı küçümseyenlerin vatandaşın oyunu itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyen Yıldız, "Vesayet dediğimiz darbelerle bunu yapmaya çalıştılar. Bazen üniformalı, bazen sivil, bazen uzaktan, bazen yakın, bazen çok iyi tanıdığımız, bazen tanımadığımız insanlar tarafından gerçekleştirildi. Tek bir hedefi vardı, sizin sandıkta verdiğiniz oyları küçümsemek üzerineydi ve bunu algı operasyonları ile yönetmeye çalıştılar" ifadelerini kullandı.
AK Parti iktidarı olarak her zaman gerçeklerle yüzleşmeyi hedeflediklerini, vatandaşa dürüst olacaklarını kaydeden Bakan Yıldız, halkın yüreğine ve tercihine değer verdikleri için iktidarda kaldıklarını sözlerine ekledi.
Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, seçim öncesinde verdikleri sözü yerine getirdiklerini ifade ederek, "İlçemizdekilerin en büyük ihtiyaç olarak gördüğü doğal gaz çalışmalarını başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Bize rantçı belediye diyorlar. Evet biz rantçı belediyeyiz. İlçemize değer katıyoruz. Vatandaşa rant sağlıyoruz" dedi.