Türkiye Enerji Raporu Tanıtım Toplantısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi'nin hazırladığı "Türkiye Enerji Raporu"nun bakanlıkta gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuştu.

03.08.2015
  • Paylaş

Elektrik üretiminin tüketimi aşarak arz fazlası yaşandığını dile getiren ve bunun ciddi bir avantaj olduğunu söyleyen Bakan Yıldız, elektrik tüketiminde geçen yıla göre yüzde 8-9'lara varan artışların yaşandığı günler olduğunu aktararak, Türkiye'nin yükselen tüketimi karşılamakta sıkıntı çekmediğini belirtti.
Gelecek yıl İstanbul'da düzenlenecek Dünya Enerji Kongresi'nin önemine değinen Yıldız, "Bu kongre Türkiye'de ilk kez yapılacak. Yüzden fazla ülkenin enerji bakanları, bir kısmının devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. Bazı ülkelerde delege sayısı 9 bine kadar çıkmıştı. Türkiye'deki katılımın, bu sayının altında kalmayacağına, üzerine çıkacağına inanıyorum. Himayelerinden dolayı cumhurbaşkanı ve başbakanımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Yıldız, kongrenin 3 yılda bir gerçekleştirildiğini ve "enerjinin olimpiyatları" olarak nitelenebileceğini belirterek, kongrede yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufunun öne çıkan başlıkları olacağını, Afrika'nın ise özel bir başlık altında ele alınacağını ifade etti.
Türkiye Enerji Raporu'na da değinen Yıldız, "Türkiye'nin ve dünyanın yeni gelişen oyuncularıyla beraber tüm enerji aktörlerinin yerlerinin değiştiği, ülkelerin yerlerinin değiştiği bir ortama girdik. Türkiye'deki üretim ve dağıtım haritasının çizildiği bu rapora, gerek kamu gerek özel sektörden katkı koyanlara teşekkür ediyorum" dedi.
Yıldız, Türkiye'de elektrik üretiminin 3'te 2'sinin kamu tarafından sağlandığını hatırlatarak, artık özel sektörün payının da bu orana ulaştığına dikkati çekti. Yıldız, gelecekte üretimin 4'te 3'ünün özel sektör tarafından üretileceğini kaydetti.

Raporun ana teması kömür oldu

Dünya Enerji Kongresi Türkiye Komitesi Başkanı Murat Mercan da ilk defa kendi içinde bütün ve uluslararası standartlara uygun bir rapor hazırladıklarını kaydederek, bu yılki raporun ana temasının kömür olduğunu söyledi.
Türkiye'nin enerji kaynakları açısından zengin olmadığına vurgu yapan Mercan, yerli kömürün Türkiye için önemine dikkati çekti.
Mercan, Dünya Enerji Kongresi'nde 40 yerli ve uluslararası konuşmacının yer alacağı bilgisini vererek, "Beklentimiz yüzün üzerinde bakan, devlet başkanı ve CEO'nun katılması. Toplam 10 binin üzerinde bir katılım beklediğimiz, bir hafta sürecek bir kongre olacak. Dünya enerji sektörünün kalbi İstanbul'da atacak" ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldız soruları yanıtladı:

Terör örgütü PKK'nın enerji iletim ve boru hatlarına yaptığı saldırılardan sonra bu bölgelerdeki son durumun sorulması üzerine Yıldız, bu saldırılarla söz konusu bölgelerde yaşayan halkın mağdur edildiğini söyledi. PKK'nın yaptığı saldırıların yalnızca devlete zarar vermediğini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:
"Çukurca'ya giden enerji iletim hattını devirdiler. Mağdur olan, oradaki yaşayan Kürt kardeşlerimiz, yapanlar, Kürtçülük adına yaptıklarını iddia eden PKK'lılar. Ne anladık, orada hizmet 3 gün aksadı. Yani hem devireceksiniz hem Kürtlerin hakkını savunduğunuzu iddia edeceksiniz. Silopi iletim hattı devrildi, 40 köy elektriksiz kaldı, büyük bir iletim hattını böylesine aksatmış olduklarını doğru bulmam. Sayın Barzani'nin çıkışı üzerine 'biz bombalamadık' dediler. Hayır, PKK yaptı, tespitlerimiz var. Mardin'deki trafo bakım merkezimize roket atarla saldırıldı. Orada yaşayan Kürt kardeşlerimizin özellikle bilmesini istiyorum. İletim, dağıtım, üretim hatlarına saldırıldı. Dün gece Fransız Perenco firmasının Türkiye Petrolleri ile ortak olduğu petrol üretim sahasına saldırıldı. Can kaybı yok ama ciddi hasar oluşturuldu. Bunlardan Kürt kardeşlerimiz zarar görüyor. Vatandaşımızın çok iyi bilmesi gerektiğini tekrarlayarak söyleyeceğim. Oradaki vatandaşımızın hizmetini aksatan, Kürtçülük adına çalıştığını iddia eden PKK'dır."
Yıldız, Kerkük-Yumurtalık boru hattının patlatılan bölümünden akış olmadığını, ikinci hattan tam kapasite akış sağlanamadığını belirterek, "Kuzey Irak da bundan mağdur, onlarda da bir gelir eksikliğine sebep olduğunu söylemek isterim" ifadesini kullandı.

"Rusya'nın fazla geciktirmeyeceğini düşünüyorum"

Rusya ile yapılan doğalgaz indirimi ve "Türk Akımı" boru hattının inşasındaki son gelişmelerin sorulması üzerine Yıldız, müzakerelerde çok iyi giden veya durağanlaşan dönemler olabileceğini aktardı. Türkiye'nin Rusya ile yaptığı müzakerelerde doğalgazda aldığı yüzde 10,25'lik indirimi beyan ettiğine dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:
"Bu mutabakatın evraklarının imzalanması önemli. Rusya'nın bunu daha fazla geciktirmeyeceğini düşünüyoruz. En son 13 Haziran'da sayın Cumhurbaşkanımıza refakat ettiğimiz Bakü'deki toplantıda imzalanma aşamasına geldik. Fizibilite ile alakalı konuda gerekli izinleri verdik. Zannediyorum önümüzdeki süreçte imzalanmasını gerçekleştirmiş oluruz. Alınacak indirimle 1 Ocak 2015'ten itibaren bu indirimlerin geriye dönük olarak sağlanması, Türkiye için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir rakama denk geliyor. Bu rakam maliyetlerin bir kısmını karşılayacak bir konudur. Bunun imzalanması her iki ülkeye de katkı koyacak."
Yıldız, "Türk Akımı" projesi talebinin Rusya'dan geldiğini hatırlatarak, "Biz 15,75 milyar metreküplük talebimizi ortaya koyduk. Bir boru hattıyla ilgili problem yok, her zaman yapılabilir. Başka ülkelerle olan projelere de biz bir şey diyemeyiz. Biz ilişkilerimize ve müzakerelere son derece nezaket gösteriyoruz. Aynı şekilde Rusya'nın da benzer hareketleri yapacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Koalisyon görüşmelerine ilişkin soru üzerine Yıldız, AK Parti'nin herhangi bir partiye uzak veya yakın olduğunu söylemenin doğru olmayacağını, bu tür açıklamaların Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından duyurulacak sonuç bildirisinde dile getirilmesi gerektiğini söyledi. Yıldız, AK Parti'nin koalisyon görüşmelerinde olumlu tavır sergilediğini ve üzerine düşen görevi yaptığını belirtti.

"Yüzlerindeki boya aktı"

Yıldız, başka bir soru üzerine, HDP'nin 7 Haziran seçimleri öncesi ve sonrasındaki söylemlerinin birbirinden farklı olduğuna dile getirerek, şunları kaydetti:
"Ne yazık ki seçimlerden önce bir kısım şirin, daha iyi görünme çabalarının bittiğini, yüzlerindeki boyanın aktığını ve PKK yüzünün göründüğünü söylemeliyim. HDP'nin 'silahlar sussun' cümlesini cesareti varsa PKK'ya söylemesi lazım. HDP'nin şirin gözükmelerinin, yüzündeki boyaların akmasıyla gerçeğine dönüştüğünü gördük. Seçilen milletvekillerinin kurduğu PKK cümleleri hiçbir şekilde kınanmadı, parti içi disiplin uygulanmadı. Seçim öncesindeki konuşmaların sonrasındaki icraatlarla mütenasip olmadığını söylemem lazım. Vatandaşımız her birisini görüyor, HDP'nin dilinin, icraatlarının değiştiğini görüyor. İster erken seçim olsun, ister olmasın HDP'ye giden emanet oyların ortadan kalkacağını düşünüyorum."
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, ayrıca mevsimsel sıcaklıklar sebebiyle elektrik tüketimin artmasının arz konusunda bir sıkıntı yaratmayacağını ve Türkiye'nin emre amade yüzde 20 seviyesinde enerji arzının olduğunu sözlerine ekledi.