Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN

Maden ve Tetkik Arama Genel Müdür Vekili

1976 yılında Artvin, Borçka'da doğmuştur. Lisans eğitimini Çukurova Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü'nde, Yüksek Lisans eğitimini Ecole des Mines de Paris'te, Doktora eğitimini 2007 yılında Çukurova Üniversitesi'nde tamamlamış ve 2017 yılında Doçent olmuştur.

 

1997 yılında başlayan kariyer hayatı sırasıyla;
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünde Mühendis (2006-2009), Mustafa Kemal Üniversitesi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doç. Dr., ve Teknoloji Fakültesi, Malzeme ve Metalurji Mühendisliği Bölümünde Bölüm Başkanı (2009-2016), İskenderun Teknik Üniversitesinde Öğretim Üyeliği, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Danışmanı, Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Enerji Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Senatör ve Genel Sekreter (2016-2019) olarak görev yapmıştır.

 

Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN'ın, "Nanobentonit üretimi" konulu patenti, çok sayıda SCI, ulusal ve uluslararası makale/bildirisi, yayın editörlüğü ve projeleri bulunmaktadır. Öğretim üyeliği boyunca, TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı ve YÖK'te birçok komisyon ve kurulda görev almış, yerel, ulusal basın ve dergilerde çok sayıda sosyal ve kültürel konularda köşe yazıları yazmıştır.

 

30.09.2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı, MTA Uluslararası Madencilik A.Ş'ye (MTAIC) "Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi", 02.02.2021 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne Vekaleten "Genel Müdür" olarak atanmıştır. Evli ve 3 çocuk babası olan Erdoğan, Fransızca, İngilizce ve Gürcüce bilmektedir.