Leman ÇETİNER

Tabii Kaynaklar Dairesi Başkanı

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden 1995 yılında mezun olan Leman Çetiner yer bilimleri alanında birçok çalışmada yer aldı.

 

1995-2001 yılları arasında Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat-Emlak Dairesinde Proje Etüt ve İnceleme Biriminde Jeoloji Mühendisi olarak çalıştıktan sonra 2001 yılında MTA Genel Müdürlüğü Fizibilite Etütleri Dairesi Başkanlığı’nda göreve başladı. 

 

2001-2020 yılları arasında MTA Genel Müdürlüğü Fizibilite Etütleri Dairesi Başkanlığı’nda Endüstriyel Hammaddeler ve Metalik Madenler Biriminde Mühendis olarak çalıştıktan sonra, Metal Madenleri Birim Yöneticiliği ve Fizibilite Etütleri Koordinatörlüğünü görevlerini yürüttü.

 

21.01.2020 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tabii Kaynaklar Dairesi Başkanı olarak vekaleten görevlendirilmiş ve 02.04.2021 tarihli ve 2021/185 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Tabii Kaynaklar Dairesi Başkanı olarak asaleten atanmıştır.

 

Maden Jeologları Derneği (MJD) ve Yer bilimleri, Maden ve Metalürji Profesyonelleri Birliği (YERMAM) Profesyonel üyesi, YERMAM, MTAIC ve MTAIC Niger Mining Limited Şirketi Yönetim Kurulu üyelikleri bulunup, aynı zamanda Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) ‘Yetkin Kişisi’dir.

 

 Evli ve 1 kız çocuğuna sahip olan Leman Çetiner, İngilizce bilmektedir.