Haberler

Yönetim Sistemleri Belgelendirme Töreni yapıldı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: 'Yönetim Sistemleri Belgelendirme Töreni'nde açıklamalarda bulundu.
22.03.2019
Boron'un yurt dışına satışını planlıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:"Şu anda yurt dışından talep gelmeye başladı. Bu yıl iç piyasadaki talepleri düzenli karşılayalım, nitekim şu anda Boron büyük market zincirlerinde raflarda var"
21.03.2019
Kayaların gözeneklerine hapsolmuş petrolü artık üretebileceğiz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Diyarbakır'daki 'Mermer-1' sahamızda, yerin 3 bin 500 metre altı çatlatılarak Türkiye petrolleri tarihinde ilk defa bu yöntemle petrol keşfi yaptık"
20.03.2019
Yıllık ortalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Yıllık ortalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var. Bir taraftan da yerin altında çıkarılmayı bekleyen kömürümüz, kaynağımız var. Niye dışarıya para ödeyelim? Çıkartalım bunu, ekonomiye, vatandaşın hizmetine sunalım. Herkes mutlu olsun"
19.03.2019
Bakan Dönmez, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuk olduğu Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
19.03.2019
Borda önemli bir teknoloji hamlesi başlattık
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Borda önemli bir teknoloji hamlesi başlattık ve inşallah Türkiye bu alanda sadece ham madde değil işlenmiş ürün ihracında da önemli bir yere gelecek." dedi.
18.03.2019
Yerli kömür rezerv çalışmalarımız ümit verici şekilde devam ediyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Yerli kömür rezerv çalışmalarımız ümit verici şekilde devam ediyor. Son teşviklerimizle birlikte Türkiye'de linyitte 18 milyar tonun üzerinde bir keşfimiz söz konusu. Geçtiğimiz yıl cumhuriyet tarihinin bir rekorunu kırarak yerli kömürde üretimimizi 100 milyon tonun üzerine çıkardık. 101,5 milyon ton kömür ürettik"
18.03.2019
Elektrikte arz, talebi geçti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Artık elektrikte arzımız talebimizin üstüne çıktı. 2000'li yılların başında kurulu gücümüz 30 bin megavat civarındayken bugün 90 bin megavatlara ulaşmış durumdayız. Tam 3 kat, kurulu güçte artış sağladık"
16.03.2019
Nüfusun yüzde 60'ına gaz ulaştı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:"81 il ve 510 ilçede gaz arzı bulunuyor, nüfusun yüzde 60'ına gaz ulaşmış durumda. Artık köy muhtarları soruyor. Sırayla hepsini yapacağız"
15.03.2019
Türkiye bölgede enerjinin ticaret merkezi olma yolunda
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Türkiye bölgede enerjinin ticaret merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Onun için de altyapımızı büyük oranda tamamladık. Piyasa işletmeciliği açısından önemli aşamaları, mesafeleri katettik"
14.03.2019
Ülkemizde doğal gaz kullanan nüfus 50 milyona ulaştı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Ülkemizde doğal gaz kullanan nüfus 50 milyona ulaştı. 7-8 milyon da kapısına götürdüğümüz halde kullanmayan vatandaşımız var. Onlar da kısa süre içinde doğal gaza kavuşmuş olacaklar"
12.03.2019
Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" ödülleri Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
12.03.2019
2019'u da rekorlar yılı olarak geçireceğiz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "Bugünün Türkiye’si artık öyle bir fiske ile yıkılacak bir ülke değil. Türk ekonomisi ihracatta kırdığı rekorlar ve saldırılara karşı gösterdiği dirençle bir tarih yazıyor. Yatırım, üretim ve istihdamda olumlu gelişmeler var. İnşallah bu yıl daha iyi bir performansla 2019'u da rekorlar yılı olarak geçireceğiz"
11.03.2019
Daha çok yerli enerji amacıyla gece gündüz çalışıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Elektrikte ihracat, ithalatın önüne geçti. Ancak ürettiğimiz elektriğin yaklaşık yarısını ithal kaynaklardan elde ediyoruz. Doğal gaz ve ithal kömür. Yerli kömürümüzü biraz daha fazla kullanmak zorundayız. Bunu en iyi Afşin ve Elbistanlılar bilir. Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir enerji amacıyla gece gündüz çalışıyoruz"
11.03.2019
Elektrik sektörüne yaptığımız yatırımlarla Türkiye'de arz sorunu, sorun olmaktan çıktı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Kısa süre içerisinde elektrik sektörüne yaptığımız yatırımlarla Türkiye'de arz sorunu, sorun olmaktan çıktı. Elektriği verimli kullanacağız. Elektriği üretmek için yurt dışından doğal gaz ve kömür ithal ediyoruz. O kaynaklar bakımından dışa bağımlıyız. Onun için dedik ki güçlü Türkiye için bağımsız enerjiye ihtiyaç var. Kendi kaynaklarımızı yerli, yenilenebilir ne varsa sonuna kadar kullanacağız." dedi.
10.03.2019