Altın

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen, yumuşak ve parlak sarı renkte kimyasal bir elementtir.

 

Parlak sarı rengi ile insanları adeta büyülemesi, dayanıklılığı nedeniyle aşındırıcı dış koşullardan etkilenmemesi, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özelliklere sahip olması, ticari değerini ve kimliğini her dönemde koruyabilmesi nedeniyle altın, insanların ilk çağlardan beri ilgisini çeken kıymetli madenlerin başında gelmektedir. Diğer değerli madenlerden farklı olarak kendine ait birçok özelliği bulunan bu kıymetli metal, tasarruf, süs, hediye ve ticari değişim aracı olarak binlerce yıldan beri kullanılmaktadır. Doğada bulunmasındaki sınırlılık, arzının fiyat artışları oranında aniden artırılamaması ve yerine geçebilecek alternatif bir madenin henüz ortaya çıkartılamamış olması, altının neden bu kadar kıymetli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

 

 

Ülkemiz dünya altın rezervlerinin yaklaşık %2'sine sahiptir. Ülkemizdeki altın üretimi, tüketimini karşılayamadığı için Türkiye, dünyanın en önemli altın ithalatçılarından birisi konumundadır. Altın madeninde 2022 yılına kadar 6 yılda ortalama 7,1 milyar dolar yıllık dış ticaret açığımız varken 2022 yılında 11 milyar dolar dış ticaret açığı verilmiştir.

 

Ülkemizde altın üretimi ilk olarak Cumhuriyet döneminde resmi olarak 2001 yılında İzmir-Bergama'da Ovacık altın madeninde başlamıştır. Başlangıçta 1,4 ton/yıl olan altın üretimi, yeni işletmeye alınan altın madenleri ile 2022 yılında 31 ton olarak gerçekleşmiştir. Altın pazar fiyatlarının artmasına müteakip, ülkemiz üretim potansiyelinin 50 ton/yıl olabileceği düşünülmektedir.

 

 

Dünya pazarında altın fiyatları 2000'li yıllarda 270$/ons seviyelerinde iken günümüzde 1900$/ons – 2000$/ons seviyelerinde seyretmektedir. Bu da göstermektedir ki, altın madenciliği ülkemiz ekonomisinde önemli bir konumdadır.

 

 

Yıllara göre Ülkemizde altn üretimi; ( ton/ yıl )

*Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen yerler için mücbir sebep hali kaynaklı beyan süreleri uzatılmıştır. 2022 yılına ait bilgilerin güncellenmesi devam etmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 19.06.2023

Burada yer verilen bilgiler Bakanlığımız Web Sayfası kullanıcılarına bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup bağlayıcı bir resmi belge niteliği taşımamaktadır.