Nikel

Nikel hafif altın ve gümüş renkli bulunan bir metaldir. Doğada saf olarak bulunmaz, çoğunlukla demir ve kobalt ile birlikte oksitler, sülfitler ve silikatlar şeklinde oluşur.

 

Nikel dünyada lateritik ve sülfitik iki tip maden yatağında bulunmaktadır. Bu yataklardan nikel kazanımı için farklı yöntemler gereklidir. Ülkemizde Manisa-Gördes, Uşak-Banaz, Bolu-Mudurnu- Akçaalan, Eskişehir-Mihalıççık-Yunus Emre'de bulunan nikel yataklar lateritik tipte yataklar olup Bitlis-Pancarlı, Bursa-Orhaneli, Sivas-Divriği ve Hatay-Dörtyol'da ise sülfitli yataklar bulunmaktadır.

 

Nikel taşıdığı kimyasal ve fiziksel özellikleri nedeniyle kullanım alanı oldukça geniştir ve giderek artmaya devam etmektedir. Dünyada üretilen nikelin %70'i paslanmaz çelik üretiminde kullanılmaktadır. Uç ürün olarak inşaat, otomotiv, petrokimya, imalat, enerji ve yenilenebilir enerji, elektronik sektöründe kullanılan yüksek donanımlı bir materyaldir.

 

 

Temiz enerji teknolojileri giderek yaygınlaşmaktadır, bu nedenle yapılan araştırmalar düşük karbonlu enerji teknolojilerinin, fosil kaynaklı enerji santrallerinden daha çok maden ve mineral talep edeceğini öngörmektedir. Nikel batarya teknolojisinde yüksek performans gösterdiğinden ilerleyen dönemde nikele olan talebin artacağı ve 2050 yılında ise %74 oranında enerji depolama teknolojisinde kullanılacağı tahmin edilmektedir.

 

 

Dünyada toplam nikel üretimi 2019 yılında 2,7 milyon tondur. 2013 yılında yüksek üretim değeri kaydedip daha sonraki yıllarda azalış gösteren nikel üretimi 2019 yılında artış göstermiştir. Nikelin yıllık ortalama fiyatları incelendiğinde ise 2014 yılındaki ortalama fiyatının 17.000 dolar seviyesine yaklaştığı; Dünya’nın en büyük nikel tedarikçisi konumunda olan Endonezya'nın 2017 yılına kadar ihracatı yasaklamasıyla beraber nikel piyasasında sert bir düşüş yaşanmasına neden olmuştur. Ocak 2020'den itibaren Endonezya Hükümeti ihracatı tekrar yasaklamaya başlamıştır. Bu kararın nedeni Endonezya'nın nikel kaynaklarının azalması ve uç ürün üretecek yatırımcıyı ülkelerine çekmek istemesidir.

 

 

 

Ülkemizde ise Manisa-Gördes, Eskişehir-Mihalıççık ve Sivrihisar'da nikel üretimi yapan madencilik firmaları bulunmaktadır.

 

Türkiye Tüvenan Nikel Üretimi (1000xton)

 

Türkiye tüvenan ve ara ürün nikel cevherleri ithalat ve ihracatı incelendiğinde 2019 yılı nikel cevheri ihracatı 1,5 milyon dolar iken 1.780 dolar tutarında ithalat gerçekleştirilmiştir. Fakat 2019 yılında alaşımsız nikel (%99 saflıkta Nikel (Ni)) ürünlerinde 76 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirilirken 1,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir.

 

Burada yer verilen bilgiler Bakanlığımız Web Sayfası kullanıcılarına bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup bağlayıcı bir resmi belge niteliği taşımamaktadır.